Domů     Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
31.5.2023

Říká se, že právě z něj je ten nejkrásnější výhled na Manhattan, jaký můžete v New Yorku najít. Symbol hrdého města, zrozený z potu a krve amerických dělníků. To je Brooklynský most.

Stejně jako Nuselský most, o kterém jsme nedávno psali (Epocha č. 5/2023), spojuje dvě části města. V tomto případě Manhattan a Brooklyn v New Yorku. Za jeho vznik může nepoddajná řeka East River ve spolupráci s rozmary počasí.

Sny v ledu

Dlouho dobu jsou jedinou spojnicí mezi jejími vzdálenými břehy trajekty, které spolehlivostí zrovna neoplývají. Nezřídka kdy se stává, že jejich postup v půli cesty zastaví led, popřípadě kvůli špatným podmínkám vůbec nevyplují.

Jednu takovou neblahou chvíli prožije v roce 1852 i německý emigrant John A. Roebling (1806–1869) se svým patnáctiletým synem Washingtonem (1837–1926).

A protože je Roebling shodou okolností také stavební inženýr a v oboru žádný zelenáč, přemýšlí, obklopen ledem, který vězní jejich loď, jak to udělat, aby už nikdo nemusel podobné okamžiky zažívat.

Ještě ten samý rok vytvoří první návrh visutého mostu, zavěšeného na dvou věžích, umístěných u protilehlých břehů.

Ten se sice vymyká návrhům jiných inženýrů, kteří se přemostit East River snaží už od začátku 19. století, jenže úředního šimla je těžké přinutit ke cvalu.

Na dělníky čeká dřina pod říčním dnem i vysoko nad městem. Ne každý jí přežije. Foto: pxfuel
Na dělníky čeká dřina pod říčním dnem i vysoko nad městem. Ne každý jí přežije. Foto: pxfuel

Bude to velkolepé!

Do pohybu se tak schvalovací proces dá až po děsivé zimě 1866–1867, kdy lodní doprava přes řeku zásluhou obřích mrazů totálně zkolabuje.

V únoru 1867 stavbu schválí newyorský senát a v září téhož roku už Roebling, jakožto jmenovaný hlavní inženýr celého díla, předkládá návrh konečné podoby mostu. A protože není žádný troškař, má jít o most delší a vyšší než jakýkoliv dříve postavený visutý most.

Jeho dílo vzbudí obrovský ohlas. Obyvatelé obou měst (tehdy jsou New York a Brooklyn ještě dvě samostatná města) jeho význam přirovnávají ke vzniku Suezského průplavu nebo první transkontinentální železnice.

Z otce na syna…

Jenže na začátku roku 1869 začnou naopak sílit kritické hlasy, že je projekt moc drahý a stavební proces příliš obtížný. Sám Roebling mírní rostoucí obavy nejrůznějšími setkáními se členy Kongresu a jinými inženýry.

Z těchto schůzek vzešlé úpravy se pak snaží zapracovat do projektu. Jenže v červnu 1869, zrovna když v terénu hledá nejvhodnější místo pro brooklynskou mostní věž, přehlédne přistávající převozní loď, která plnou silou narazí do mola a ošklivě mu poraní nohu.

Roebling přijde o dva prsty, odmítne ovšem veškeré anestetikum i jakékoliv léky a zkouší se léčit sám jakousi pochybnou vodní terapií, což se mu stane osudným. Dne 22. července umírá na tetanus. V tu chvíli ještě není položen ani základní kámen.

„Skála, o kterou jsem se opíral, padla,“ poznamená tehdy Roeblingův syn Washington. Právě on je následně pověřen, aby dokončil, co jeho otec začal. Že most bude stát, mu ostatně osobně slíbí na smrtelné posteli.

Původně nese název „Newyorský a Brooklynský most“. Foto: pxfuel
Původně nese název „Newyorský a Brooklynský most“. Foto: pxfuel

Tíha zodpovědnosti

Stavba mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870. Washington Roebling jako nový hlavní inženýr napne do vytvoření velkolepého díla všechny síly.

Ostatně, je jediným žijícím mužem, který má praktické zkušenosti s výrobou tak mohutných ocelových lan s odpovídající nosností. Rovněž ví, že aby všechno klaplo, musí si získat důvěru dělníků. Na ty čeká neskutečná dřina pod říčním dnem a vysoko nad městem.

V kesonech, obřích, téměř 49 metrů dlouhých a půl metru širokých krabicích, otočených dnem vzhůru, které se po spuštění pod hladinu opřou o dno, odkopávají dělníci horninu, čímž keson klesá stále hlouběji.

Pobyt uvnitř je možný díky stlačenému vzduchu, přičemž tlak se na každých 10 metrů hloubky zvýší o jednu atmosféru. Vnitřek kesonu je nakonec vyplněn betonem a takto založený pilíř se posléze nad vodou dozdí.

Stavba ho absolutně pohltí

Je to otrocká práce, kterou mnoho dělníků odnese minimálně nevolností, někteří dokonce paralýzou těla. Přesto nemá Roebling o zájemce o takovou dřinu nouzi. Chudých přistěhovalců, toužících si za každou cenu vydělat, je všude dost.

V kesonu tráví Roebling víc času, než musí. Neustále vymýšlí jak a co zlepšit, diskutuje s dělníky.

Zatím je schopen poradit si se vším – vrstvou obrovských balvanů, které nechá odstranit pomocí trhaviny, přestože nikdo dosud výbušninu ve stlačeném vzduchu nepoužil, i požárem v dřevěném stropu kesonu. Ten nakonec už v podstatě vůbec neopouští.

Nekonečné hodiny pobytu v přetlaku u něj vyústí v kesonovou nemoc (neboli dekompresní nemoc).

Stavba Brooklynského mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870 a trvá více než 13 let. Foto: pxfuel
Stavba Brooklynského mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870 a trvá více než 13 let. Foto: pxfuel

Emily, poslední naděje

Nakonec už není schopen ani vstát z postele, natož aby aktivně dohlížel na stavbu. Projekt tak musí převzít jediný člověk, který ještě připadá v úvahu – Washingtonova manželka Emily (1843–1903).

Do učenlivé ženy v krátkém čase „natluče“ základy matematiky, statiky i stavebního inženýrství. Žena má před sebou přetěžký úkol – dokončit stavbu, která téměř zničila její rodinu. A to útrapám ještě není konec. Kesony nejsou jediným rizikovým prostředím.

Pracuje se také v závratných výškách. A protože pracovním četám se často nevyplatí sešplhávat po konci směny dolů a jít se domů vyspat, tráví noc ve speciálních sítích, zavěšených mezi kabely. Nad řadou mužů se tak po pádu navždycky zavře voda East River.

Dokázali jsme to!

Přesto všechno to Emily nakonec dokáže! Dne 24. května 1883 je most po více než 13 letech a investovaných 15 milionech dolarů připraven ke slavnostnímu otevření.

V tu chvíli jde s hlavním rozpětím 486,3 metru a celkovou délkou 1 833,7 metru o nejdelší visutý most na světě a první visutý most na ocelových lanech. Jeho mostní věže jsou v té době rovněž nejvyššími stavbami na celé západní polokouli.

A kdo jiný by se po něm měl poprvé projít než Emily Roeblingová.

A to před očima tisíců lidí, včetně amerického prezidenta Chestera A. Arthura (1829–1886) a newyorského starosty Franklina Edsona (1832–1904), kteří se následně vydají za ní, aby si na druhé straně potřásli rukou se starostou Brooklynu Sethem Lowem (1850–1916).

Průvod slonů jako záruka bezpečnosti

Most jakoby ale nechtěl svým stavitelům dopřát klid, a tak nejen jim i v dalších dnech, měsících a letech přidělává vrásky. Jen pár dnů po slavnostním otevření, 30. května 1883, je tu v davu ušlapáno nejméně 12 lidí a dalších 40 zraněno.

A to poté, co jedna žena nešťastně uklouzne a kdosi na to konto vykřikne, že most padá.

I proto v květnu následujícího roku napochoduje na most P. T. Barnum (1810–1891), cirkusový obchodník se zrůdami, otec šoubyznysu a král reklamního humbuku, aby s pomocí průvodu 21 slonů demonstroval bezpečnost stavby.

Konečná pro odvážlivce i sebevrahy

Podaří se mu to jen z části. Lidé se sice mostu přestanou bát, smrtka ho ale obchází dál. Hlavně v momentě, kdy se na něj vydají demonstrovat své umění akrobaté, popřípadě sebevrazi ve snaze ukončit své pozemské bytí.

Do dnešních dnů pod mostem při sebevražedném či odvážném úmyslu zemře více než 50 lidí.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz