Domů     Královny těstovin: Odkud se vzaly špagety?
Královny těstovin: Odkud se vzaly špagety?
31.5.2023

Mouka, sůl, voda a někdy i vejce. To je vše, co nám stačí na jejich výrobu. Větší věda nastane, až se octnou na talíři. Že je správné jíst špagety vidličkou a lžící? Italové by pozdvihli obočí – k čemu ta lžíce? Však je Itálie kolébkou těstovin… Anebo ne?

Červené cihlové budovy, krásné věže, okouzlující historické centrum Piazza Maggiore. To je italská Boloňa. Co jiného si tu dát k obědu, než boloňské špagety? Jenže ouha.

Slavná boloňská omáčka se jí všude možně, milují ji ostatní evropské státy, Američané, Australané a domůžete se jí dokonce v některých místech Oceánie… Ale v Itálii budete mít s objednávkou problém.

Dát si ale můžete tradiční tagliatelle al ragù, podobně, jako klasické lasagne – často také nabízené s touto omáčkou.

Kolébka těstovin? Itálie to není…

Odkud vlastně pocházejí těstoviny? Odpověď se zdá být jasná. Který jiný kus světa by měl být jejich kolébkou, než právě Itálie? Jenže ani tohle neplatí.

Vedle filozofie, demokracie, historiografie, matematických principů a olympiády vděčíme starověkému Řecku i za těstoviny. Právě tady se sušilo na slunci první těsto, které se poté trhalo a vařilo.

O těstovinách a jejich přípravě se můžeme dočíst již v Apiciově knize, unikátní starověké římské kuchařce zkompilované pravděpodobně ve 4. století. I díky ní víme, že Římané převezmou od Starých Řeků gastronomické otěže. Už těstoviny netrhají, ale krájí.

A pokud bychom za těstoviny uznali i listy těsta určené ke smažení, víme o nich už od římského básníka Quinta Horatia Flaccuse (65–8 př. n. l.).

Dlouhé černé vlasy jí padají pod pás, jemnými prsty vyrábí předlouhé těstoviny. Slavný kupec a cestovatel Marco Polo (1254–1324) se od toho výjevu nemůže odtrhnout – a rozhodne se, že tyhle neskutečně dlouhé nudličky musí dovézt do Evropy.

Na ten pohled nezapomene, ani když se po 17leté službě u Kublaj-chána (1215–1294) sídlícího v Pekingu v roce 1295 konečně vrátí do Benátek. Proslýchá se (a dočtete se to i v některých knihách), že je to právě on, kdo Itálii představí špagety.

Komu vděčíme za
Komu vděčíme za „import“ špaget? Foto: Pixabay

Je to jen hoax?

První informace o těstovinách v Itálii skutečně pocházejí ze 13. až 14. století. Znamenalo by to, že těstoviny pocházejí z Číny? Rýžová velmoc totiž nudle zná – roku 2006 dojde k objevu 4000 let starého osídlení nedaleko hranic s Tibetem.

A pokrm v misce schovaný jako starověký vzkaz pod třemi metry zeminy přepisuje dějiny. „S Polem špagety ale nepřicestovaly.

Tahle teze je nová – rozšířila se až ve 30. a 40. letech,“ vyvrací teorii uznávaná anglická spisovatelka kuchařek a kulinářská historička Jane Grigsonová (1928–1990).

Za „polovskými těstovinami“ stojí magazín Macaroni Journal vydávaný Asociací potravinářského průmyslu, který je chce propagovat v USA.

Těstoviny se dostávají do každodenního jídelníčku a přečíst si o nich můžeme i v souboru sta novel o lásce Dekameronu Giovanniho Boccaccia (1313–1375).

Skvěle se skladují a rychle připravují, a tak se podílejí dokonce i na objevných plavbách do Nového světa a dalších Evropany neprobádaných cípů naší planety. Italové si naplno zamilují těstoviny až v 17. století a udělají z nich národní pokrm.

Vzniká tu světově první továrna na jejich výrobu. A jak si vedou těstoviny u nás?

Roku 1884 se narodí budoucí československý prezident Edvard Beneš (1884–1948), v Brně je zahájen provoz parní tramvaje a v Boršově nad Vltavou je založen závod bratří Zátků – první česká továrna na těstoviny.

Vyznat se v těstovinách je vyšší dívčí. Foto: Pixabay
Vyznat se v těstovinách je vyšší dívčí. Foto: Pixabay

Věčné hádky o jména

Vyznat se v těstovinách je dnes vyšší dívčí. Hádáte se někdy, jak se nějaké neobvyklé těstovině řekne? Často mají pravdu všechny strany. Vždyť je dnes uznáváno na 310 forem s více jak 1300 pojmenováními!

Například středně velké semolinové těstoviny připomínající mušli, cavatelli, mají 28 pojmenování. Nejjednodušší to mají špagety. Jejich název je značně nadnárodní. To s jejich blízkými příbuznými, makaróny, je to už horší.

Jde v podstatě o dutou špagetu, ale pokud si je objednáte v USA, dostanete obyčejná kolínka.

A kde se tedy vzaly špagety? Jejich kořeny musíme hledat na Sicílii ve 12. století. Nudle sem možná dopraví severoafričtí Berbeři, kteří největší ostrov Středozemního moře dobudou. Těstoviny se tu ztenčí a místní je protáhnou do nevídané délky.

A protože je k Itálii Sicílie připojena až v roce 1860, můžeme směle říct, že ať se už na Sicílii vzali nudle odkudkoliv, s největší pravděpodobností se zrodí špagety právě zde. Dnešní 30centimetrové a zhruba 2 milimetry tlusté špagety by jim byly k smíchu.

Původní špagety se totiž natáhly přes celý stůl a výjimkou nebyly ani delší kousky.

Skoro jako moutouzek! Foto: Pixabay
Skoro jako moutouzek! Foto: Pixabay

Pohankové vzkříšení

Provázek nebo motouzek. Tak bychom mohli říkat špagetám v češtině. Výraz spaghetti je totiž množným číslem italského spaghetto, zdrobněliny slova spago, což v překladu znamená právě šňůra nebo motouz.

Většina špaget je z bílé pšeničné mouky, Italové dávají přednost semolině, což je krupice umletá z tvrdozrnné pšenice. V semolinových těstovinách najdete vitamíny, ale také železo, draslík, vápník a zinek. Oproti klasickým těstovinám i lépe zasytí.

Na výsluní se vrací také před staletími oblíbené pohankové těstoviny. Na čas upadnou pod jeviště gastronomických dějin, aby je trend zdravé výživy a velký počet bezlepkářů zase úspěšně vzkřísil. Poobědvat můžete ale i kukuřičné, rýžové nebo cizrnové špagety.

Těstoviny v průměru obsahují 31 procent sacharidů (z většiny škrob) a 6 procent bílkovin, maličko manganu a naprosté minimum tuku.

Pokud si chcete vyrobit domácí špagety, pravděpodobně nemusíte ani utíkat na nákup – recepty se různí, na některé si vystačíte i bez vajíčka. Vaječné jsou ovšem chutnější.

Z jednoho žloutku, 90 gramů hrubé mouky a špetky soli vyválejte maximálně 2 milimetry tlusté těsto. Nechte uschnout a poté nakrájejte strojkem nebo nožem. Pokud máte silnější špagety, jde o spaghettoni, pokud tenoučké, tak o capellini. Dobrou chuť.

Foto: Pixabay
reklama
Související články
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
Lifestyle
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
reklama
historie
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
Práva Židů u nás: Jejich postavení zlepšil reformní císař Josef II.
O vydání prvních privilegií Židům žijícím u nás se postaral Václav I. (1205–1253), jejich znění ale bohužel neznáme. Postavení Židů pak v letech 1254–1262 upravuje jeho syn Přemysl Otakar II. (kolem R. 1233–1278) ve spise Statuta Iudaeorum. Stávají se královským majetkem, protože získávají postavení služebníků královské komory. Útok na ně se tak v podstatě rovná útoku přímo […]
Konec templářů: Neposlušné bratry natahovali na skřipec a pálili ohněm
Proces s řádem templářů je na podzim roku 1307 v plném proudu. Francouzský král Filip IV. Sličný řádí. „Budu prověřovat obvinění templářů. Věřím, že jsou neodůvodněná,“ rozhodne papež Klement V. a v prosinci 1307 vysílá do Paříže dva kardinály. Velmistr řádu templářů Jakub de Molay (kolem r. 1243–1314) a řada dalších templářů odvolává své vynucené přiznání. Svatá otec […]
lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
Rozkvět prostituce: V Aténách založil nevěstinec filozof
Nejstarší řemeslo? Samozřejmě prostituce. Lidskými dějinami se táhne už od pradávných dob a má různé podoby. Někdy zatracovaná, jindy doporučovaná, ale pořád hojně provozovaná. Velmi důležitou roli hraje prostituce také ve starověkém Řecku, hlavně v Athénách. Řecký filozof a zákonodárce Solón (asi 638–555 př. n. l.) předepisuje mužům návštěvu nevěstince jako lék proti homosexualitě. Zakládá první […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem