Skip to content

Bolševický vůdce Vladimír Lenin: Co se s ním stalo po smrti?

Před svou smrtí bolševický vůdce Vladimír Lenin vyslovil přání být pohřben jako normální člověk. Jeho soudruzi však jeho vůli nenaplnili. Leninovo tělo dodnes spočívá v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí a patří mezi turistické atrakce.

Když Lenin 21. ledna 1924 zemřel, sovětští komunisté rozhodli, že jeho tělo bude nabalzamováno a trvale vystaveno. A tak se také stalo, byť péče o mrtvý organismus s sebou přináší značné problémy. Tkáně se přes veškerou snahu rozpadaly, a to zejména před Leninovým uložením do sarkofágu v roce 1924, během přestavby mauzolea v roce 1929 a při nacistickém útoku na Moskvu v roce 1941.

Tehdy byla mumie narychlo evakuována do Tumeně.

02
Jeden z posledních snímků Lenina před jeho smrtí.Prodělané mozkové příhody jsou na něm značně patrné.

Kromě toho se Leninovo tělo stalo několikrát předmětem útoku. 19. dubna 1934 se na něj pokoušel střílet N. M. Michajlovič, 5. listopadu 1957 hodil na tělo láhev s inkoustem A. N. Romanov, poté se objevily incidenty, ve kterých hlavní úlohu hrály kameny a kladiva.

V letech 1967 a 1973 byly v mauzoleu dokonce podniknuty útoky výbušninou.

DM 18.08.01 (P29) MOSCOW, RUSSIA - 17TH AUGUST 1995 Mummified body of the Soviet Union founder Vladmir Lenin lies behind the glass in the granite and marble mausoleum outside the Kremlin wall in Moscow, November 30th, 1994. The Patriarch of the Russian Orthodox Church has urged authorities to remove Vladimir Lenin from his Red Square mausoleum and bury him.
Vystavené tělo v mauzoleu.

Ruští balzamovači tak mají plné ruce práce. Lenin musí mít svěží výraz, takže své si užijí i maskéři. Jednou za dva roky mumie projde důkladnou očistou v podobě koupele v roztoku formaldehydu, alkoholu, peroxidu vodíku a kyseliny octové.

04
Mauzoleum na Rudém náměstí.

Přesto ani Leninovo tělo čas nedokáže zastavit. Od roku 1941 se scvrklo o 15 centimetrů. Před časem poslanec ruské dumy Vladimir Medinskij prohlásil, že vystavená mumie obsahuje už jen 10 procent původního organického materiálu.

Přesto, že údržba sarkofágu vyjde v přepočtu na více než pět milionů korun ročně a podle průzkumů by si většina Rusů přála, aby byl Lenin pohřben, se však nezdá, že by rodák Simbirsku (Uljanovsku) téměř sto let po své smrti našel svůj klid.

Soviet Communist leader Joseph Stalin (1879 - 1953) lying in state in the hall of Trade Union House, Moscow. (Photo by Keystone/Getty Images)
Mumifikace se po své smrti dočkal i Stalin.

Podobně byl po své smrti nabalzamován i Leninův nástupce Josif Stalin. Byl uložen po boku Lenina, ale v roce 1961 z mauzolea v tichosti odstraněn a pohřben. Mumifikace se dočkal i československý komunistický předák Klement Gottwald.

Byl vystaven v mauzoleu na pražském Vítkově, avšak vinou špatně odvedené práce se jeho tělo začalo rozpadat. Pohřben byl devět let po své smrti v roce 1962.

Foto: wikipedia, wikispaces, imgur, UCLA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …