Domů     Bobby Fisher: Excentrik, který vyvolá šachománii
Bobby Fisher: Excentrik, který vyvolá šachománii
14.6.2023

Kdo má pocit, že sledovat šachy je nuda, nezná Bobbyho Fishera. Soupeře vyvádí z rovnováhy neobvyklými tahy i chováním plným podivných rituálů a vrtochů. A jeho život není o nic nudnější.

Zápas s Borisem Spasským (*1937), který je v době studené války vnímán jako válka Ameriky s Ruskem, sleduje na obrazovkách s napětím celý svět. Televizi si kvůli tomu nechá do oválné pracovny přinést i prezident Nixon (1913-1994).

I když vyhraje, jeho bouřlivý život už tak výtečnou koncovku nemá a dalo by se říci, že partii s osudem Robert James Fischer (1943–2008) nevyhrál.

Bobby Fisher zazáří a zaujme šachový svět v roce 1956 brilantní a nápaditou hrou na několika šampionátech. (RAYMOND BRAVO PRATS, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Bobby Fisher zazáří a zaujme šachový svět v roce 1956 brilantní a nápaditou hrou na několika šampionátech. (RAYMOND BRAVO PRATS, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Zázračné dítě

Šachy se naučí hrát v šesti letech. Sám. Poté, co najde šachovou příručku. Je mu sedm, když ho matka Regina Fisherová (1913–1997) přivede do prestižního Brooklynského šachového klubu, kde svou hrou velmi rychle setře místním borcům shovívavý úsměv z tváře.

Pod ochranná křídla si ho bere předseda Carmine Nigro a Bobby se má možnost učit od těch nejlepších, jako je třeba šachový velmistr Arnold Denker (1914–2005).

Se svým mentorem a přítelem Jackem Collinsem (1912–2001) dokáže hrát šachy i bez šachovnice, pouze tím, že si šachovnici a hru zobrazí v mysli! Výrazně na sebe upozorní v roce 1956.

Nejprve ve Filadelfii zvítězí v juniorském šampionátu a poté, 17. října, sehraje na Rosenwaldově memoriálu v New Yorku s Donaldem Byrnem (1930–1976) hru, která dostane označení partie století a dodnes je považována za jednu z nejkrásnějších partií.

Bobby vítězí nečekaně sebevědomou, pozičně brilantní hrou s řadou nečekaných tahů.

A to je mu 13 let. O rok později obhájí juniorský titul, porazí mladého filipínského mistra Rodolfa Tan Cordosa (1937–2013), vyhraje Otevřené mistrovství USA a v lednu 1958 se jako 14letý stane do té doby nejmladším šampiónem USA.

Sedmnáctiletý Fischer hraje v roce 1960 s 23letým mistrem světa Michailem Talem v Lipsku ve východním Německu. (Bundesarchiv, Bild 183-76052-0335 / Kohls, Ulrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Sedmnáctiletý Fischer hraje v roce 1960 s 23letým mistrem světa Michailem Talem v Lipsku ve východním Německu. (Bundesarchiv, Bild 183-76052-0335 / Kohls, Ulrich / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

Paranoidní excentrik

Samozřejmě občas narazí. V roce 1959 ho například ve čtyřech partiích čtyřikrát smete lotyšský mistr Michail Tal (1936–1992). Začíná se také projevovat jeho složitá povaha.

Je to excentrický nedůvěřivý samotář, jehož chování je koktejlem hyperaktivity, neústupnosti, neomalenosti a psychické lability.

Výsledkem jsou hádky s pořadateli, odstupování ze zápasů kvůli banalitám, stupňující se požadavky, různé excesy a provokace. Nerustáler mluví o tom, že ho špehují a při hledání štěnic zničí vybavení řady pokojů.

Vše vyvrcholí v roce 1961, kdy po neúspěchu v turnaji kandidátů prohlásí, že sovětští hráči uzavřeli dohodu o remízách při vzájemných partiích, aby se mohli soustředit na hru proti němu.

„To je pět proti jednomu!“ vzteká se a prohlásí, že končí se šachy. Samozřejmě to neudělá. Odmítá sice účast v prestižních turnajích, cestuje však po světě, hraje simultánní exhibice, pořádá školení a občas se účastní menších turnajů.

Pozornost na sebe opět strhne v roce 1965, když chce hrát Capablancův memoriál v Havaně.

Američané totiž v tu dobu nemohou cestovat na Kubu a Fischer se rozhodne hrát z New Yorku telegraficky.

Ten největší zápas ho však čeká v roce 1972, kdy dostává šanci vyzvat k boji o titul mistra světa Sovětskou hvězdu Borise Spasského, kterého do té doby ještě neporazil.

Zápas století, jak se mu dnes říká, se stává událostí, která dalece přesáhne uzavřený šachový svět.

Jeho nejslavnějším soupeřem, se kterým svede nezapomenutelnou bitvu je ruský šachista Boris Spassky (W. Punt for Anefo , CC0, commons.wikimedia)
Jeho nejslavnějším soupeřem, se kterým svede nezapomenutelnou bitvu je ruský šachista Boris Spassky (W. Punt for Anefo , CC0, commons.wikimedia)

Nejslavnější bitva studené války

Série 24 partií je v době vrcholící studené války mnohými vnímána jako souboj mezi USA a Sovětským Svazem, jako střet Západu s Východem a sleduje ho celý svět, dokonce i ti, kteří šachy nehrají ani se o ně příliš nezajímají.

Zásluhu na tom má i její dramatický průběh. Zpočátku se totiž zdá, že skončí pro Fishera fiaskem. Nedorazí na zahájení a dostaví se teprve poté, co jsou splněny všechny jeho požadavky.

První partie je rozehrána 11. července. Neklidný Fisher si neustále stěžuje. Na hlučné diváky, na vrčení kamer, které ho ruší v soustředění. Nakonec udělá chybu, přehlédne nastraženou léčku a prohrává. Ke druhé partii vůbec nenastoupí. Trvá na tom, aby bude hrát je v odlehlé rekreační místnosti, kde je ticho.

Sovětská delegace tlačí na kontumační vítězství, to však předseda FIDE Max Euwe (1901–1981) odmítá: „To by neposloužilo to zájmu šachového světa.“ Nakonec situaci zahraní Spasský. „Nechci vyhrát tímto způsobem.

Řekněte mu, že souhlasím.“ Věří si, má dvě hry náskok, a tak souhlasí s novými podmínkami. Třetí partie je však překvapením. Fisherovo nečekané zahájení považují mnozí za sebevraždu. Jenže on zjevně ví co dělá a partii vyhrává.

Čtvrtá končí remízou, v páté opět vítězí Fisher. Je vyrovnáno.

Bitva století šokuje experty

Šestá partie je rozhodující. Kdo ji vyhraje, vyhraje i celý šampionát,“ tvrdí experti. Fisher, který souhlasí s návratem do hlavní haly, začíná. První tah. Pěšec na c4. Všichni zatají dech. Nezačíná obvyklou sicilskou obranou.

„Veškerá Spasského příprava právě vyletěla komínem,“ konstatují komentátoři.

A pak už jen zmateně kroutí hlavami. Fisherovy tahy jsou zcela nové a nečekané, zdá se že nikdo není schopen rozluštit, co právě dělá. Šokovaný Spasský po 41. tahu vzdává. Končí partie, kterou odborníci ocení jako jednu z nejkrásnějších v historii. Spasský dokonce vstává a svému soupeři tleská.

Další partie už jen potvrzují Fisherovu genialitu. Nikdy nevolí stejné otevření, přichází s novými, často nečekanými variantami a tahy. Spasský po urputné bitvě vyhrává 11 partii. Vykašle se na své pečlivé herní přípravy a pokusí se soupeře přehrát. Marně.

Ve třinácté partii zvyšuje Fisher náskok na tři body. Poté se sice mistr světa vzpamatuje, přebírá herní iniciativu, ale přestože na šachovnici vyvíjí obrovský tlak, předvádí opravdu životní výkony, vyhrát se mu nepodaří.

Bobby Fisher patří k nejslavnějším, ale také nejkontroverznějšímch šachistům historie (Bert Verhoeff for Anefo, CC0, commons.wikimedia)
Bobby Fisher patří k nejslavnějším, ale také nejkontroverznějšímch šachistům historie (Bert Verhoeff for Anefo, CC0, commons.wikimedia)

Pád končí na Islandu

Je na vrcholu. Má titul, po kterém vždy toužil. Je oslavován jako ten, kdo znovu objevil krásu šachů. „Velmistři sledují jak hraje a mají v očích slzy,“ komentuje to jeho přítel Paul Marshall (1928-2012).

Vítězství u něj udělá celebritu větší než jakou tehdy byl nějaký hokejista nebo zpěvák.

Dostává množství nabídek, objevuje se v televizi i na titulních stranách časopisů, od Live po Sports Illustrated. Lidé berou útokem šachové kluby, každý chce hrát. Jenže od té chvíle už to s ním jde jen z kopce.

Jeho duševní stav se zhoršuje, odmítne miliony dolarů, které mohl vydělat, vzdá se titulu a stáhne se do ústraní.

Znovu se vynoří v roce 1992, aby se mohl opět utkat se Spasským. Zápas sehrají v jugoslávských městech Sveti Stefan a Bělehrad, čímž však poruší embargo OSN, jehož součástí jsou i sankce na sportovní události.

V Americe na něj vydají zatykač, který platí po zbytek jeho života a navždy tak zabrání jeho návratu do rodné země.

Krátce žije v Maďarsku, na Filipínách žije s dvaadvacetiletou Justine Ongovou, se kterou má dceru Jinky (*2002), poté žije v Japonsku s Mijoko Wataiovou, předsedkyní Japonské šachové federace.

Ta s ním zůstane i poté, co je v Japonsku zatčen před hrozbou deportace do USA získá v březnu 2005 Islandské občanství. V této zemi také 17. ledna 2008 zemře ve věku nedožitých 65 let.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Anefo, CC0, commons.wikimedia)
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz