Domů     Blesk v číslech: Na planetě udeří stokrát za vteřinu!
Blesk v číslech: Na planetě udeří stokrát za vteřinu!
26.8.2024

Co je typické pro měsíc srpen? Hodně slunce, teplo, ale také bouřky a blesky! Obdivujete v takovou chvíli úžasnou sílu přírody, nebo raději zalezete pod peřinu?

Máme pro vás ty nejzajímavější údaje o magickém jevu, ze kterého jde strach!

50 milionů voltů

Bouřlivé napětí

Bouřka se ohlásí hrozivým bouřkovým mrakem, ve kterém jsou kladně a záporně nabité oblasti. Co se stane, když se tyto opačné náboje setkají tváří v tvář? Vznikne elektrické napětí, tak obrovské, až se vytvoří jiskrový výboj – blesk!

Přesné napětí blesků se liší podle jejich délky, v průměru se však uvádí asi 50 milionů voltů. Tedy hodnota více než dvestětisíkrát vyšší, než máme doma zásuvce!

Blesk se zrodí z opačných nábojů v bouřkovém mraku. Foto: FelixMittermeier / Pixabay.
Blesk se zrodí z opačných nábojů v bouřkovém mraku. Foto: FelixMittermeier / Pixabay.

5krát

… žhavější než Slunce!

Když blesk udeří do stromu nebo do budovy, často to končí požárem. To samozřejmě napovídá, že blesk je pořádně žhavý!

Letící výboj dosahuje teploty až 30 000 °C, což znamená to, že je minimálně pětkrát žhavější než Slunce! Nebo tedy alespoň když porovnáváme jeho povrh, kde panují tepoty jen asi 5500 až 6000 °C.

150 dB

Hlasitý jako hrom!

Kudy blesk proletí, tam zahřeje vzduch kolem sebe, a ten se tak rozpíná. A protože se to děje neuvěřitelně rychle, doslova se chvěje a vzniká rázová vlna. Tu velmi dobre slyšíme, je to hrom!

Protože množství elektřiny v blesku je ohromné, velmi hlasitý je i hrom. Pokud by blesk udeřil jen pár desítek metrů od vás, může hladina hluku vystoupat až 150 dB, což už vám doslova bude trhat uši!

Blesky jsou dlouhé nekolik kilometrů. Foto: jdblack / Pixabay.
Blesky jsou dlouhé nekolik kilometrů. Foto: jdblack / Pixabay.

Počítej a vyděl 3

Zahlédli jste blesk? Začněte počítat, za kolik vteřin se ozve hrom. Výslednou hodnotu vydělte třemi a zjistíte, kolik kilometrů od vás se bouřka odehrává.

Známou poučku znají všichni už z dětství, co ale přesně znamená? Blesk a hrom samozřejmě vzniknou ve stejném okamžiku, ovšem zvuk cestuje pomaleji než světlo a doputuje k nám až se zpožděním.

Zatímco světlo nám díky rychlosti 300 000 km/s dorazí téměř okamžitě, zvuk zvládne jen 343 m/s a za tři sekundy tedy hrom urazí zhruba kilometr. Když napočítáme třeba 9 vteřin, blesk udeřil 3 kilometry od nás.

100

…blesků za vteřinu

Blýská se neustále! Některé meteorologické stanice uvádějí, že za jeden den vznikne na naší planetě více než 8 milionů blesků. To znamená minimálně 5 500 blesků každou minutu a přibližně 100 každou vteřinu!

Odhady se však liší a také to není rovnoměrné po celé Zemi. Obecně plati, že se blýská časteji nad souší než nad vodními plochami. A k největšímu počtu blesků dle statistik dochazí mezi polednem a šestou hodinou večerní.

Nad jezerem Maracaibo bouří téměř neustále. Foto: ferjflores / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Nad jezerem Maracaibo bouří téměř neustále. Foto: ferjflores / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

40 000

Noc plná blesků

Absolutně nejvíce blesků spatříte u jezera Maracaibo na severozápadě Venezuely. Bouří tu více než

300 nocí v roce, bouřky trvají i 10 hodin bez přestání a objeví se při nich v průměru 28 blesků za minutu. Tedy 40 000 na noc!

Titul bouřkového rekordmana místo získává místo díky jedinečným geografickým a meteorologickým podmínkám. Teplé pasáty od Karibského moře se tu proplétají s chladným vzduchem sestupujícím z pohoří And. Což vytváří pořádně nabité bouřkové mraky.

768 km

Nejdelší z nejdelších!

I když někdy vypadají jen jako krátké čárky na nebi, ve skutečnosti měří několik kilometrů. V průměru se uvádí 2 až 3, může to být ale mnohonásobně více.

Prozatím nejdelší zaznamenaný blesk měří 768 km a proletí 29. dubna 2020 nad jihem USA, horizontálně přes státy Texas, Louisiana a Mississippi. O 60 kilometrů tak překoná předchozího rekordmana z jižní Brazílie. Bleskům, které jsou delší než je běžné, se říká megablesky.

0,001 sekundy

Kratší než řekneš ,blesk“

Průměrný blesk trvá jen 0,001 sekund. Je tedy zázrak, když se ho vůbec všimneme, přesněji za to můžeme poděkovat setrvačnosti našeho oka. Stejnému jevu, díky kterému nevidíme třeba ve fimu 24 obrázků za sekundu, ale dokonalou iluzi pohybu!

Mnoho blesků, které se objeví na nebi, však samozřejmě zrakem nezaznamenáme a odhalí je jen satelitní detektory.

17 vteřin

Který trval nejdéle?

Vzácné megablesky se však zdrží na nebi klidně i několik vteřin. Vůbec nejdéle trvající blesk je zaznamenám 17. června 2020 v bouřkovém systému mezi Uruguayí a severní Argentinou a trvá 17,1 sekundy! O 0,37 s překonal předchozího rekordamana z roku 2019.

Neznamená to, že předtím nedocházelo k delším bleskům, ovšem zdokonalily se přístroje, které je dokážou zaznamenat a přesně změřit.

24 000

…zasažených ročně

Blesk se může trefit do čehokoliv a bohužel i do člověka. Uvádí se, že každý rok zasáhne asi 24 000 osob! Šance, že vás během života tato nehoda potká je, zhruba 1:12 000.

Ovšem i když se to zdá neuvěřitelné, 90 % lidí zásah přežije! Mohou ale utrpět těžké popáleniny, mít závratě, pocity otupělosti, problémy se srdcem či dokonce ztratit paměť.

A stále bohužel platí, že každý den na celém světě 5 až 10 lidí po zásahu bleskem zemře.

Benjamin Franklin dokáže, ze blesk je elektřina! Foto: WikiImages / Pixabay.
Benjamin Franklin dokáže, ze blesk je elektřina! Foto: WikiImages / Pixabay.

469 obětí

Nejsmrtelnější blesk

K nejtragičtější zaznamenané události způsobené bleskem dojde 2. listopadu 1994 v provincii Asyut v Egyptě. Blesk se nešťastně trefí do nádrží, v nichž jsou uskladněny pohonné hmoty egypstké armády, a z hořícího oleje vypukne ohromný požár. V plamenech zemře 469 lidí.

Blesk je navíc součástí silné bouře, která způsobí rozsálhé záplavy ve velké části Egypta. Kvůli nim zemřou další stovky lidí a desetitisíce přijdou o střechu na hlavou.

1752

Podstata odhalena!

Na otázku, odkud se ty blesky vlastně berou, definitivně odpoví až v roce 1752 přírodovědec a statník Benjamin Franklin (1706-1790). Za asistence syna Williama vezme papírového draka, k němu přiváže konopný provázek a na jeho konec železný klíč.

Když začne bouřka, přiváže šnůrkou klíč ke svému zápěstí. Jakmile drak vystoupá k bouřkovému mraku a jeho zaporný náboj přejde na klíč, konopná vlákna se napřímí a Franklin ucítí v zápěstí jiskry!

Konečně dokáže, že blesk má souvislost s elektřinou, ale predevším má velké štěstí. Několik jeho nástupců, kteří zkoušejí podobný experiment, při něm přijde o život.

Foto: uvodni foto: FelixMittermeier / Pixabay 1, 2, 4: Pixabay 3: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz