Skip to content
reklama
reklama

Biologické centrum Akademie věd ČR posílí výzkum rostlin

blank

Excelentní výzkumné centrum zaměřené na molekulární život rostlin vznikne na Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Biologické centrum díky evropskému grantu v programu ERA Chair založí dvě nové výzkumné skupiny v molekulární biologii rostlin, posílí infrastrukturu rostlinného výzkumu a ustaví šestičlennou mezinárodní vědeckou radu vedenou předním rostlinným biologem Jiřím Frimlem.

Projekt s názvem MOLIPEC odstartuje v lednu 2023, již nyní ale centrum hledá kandidáty na nové lídry výzkumných týmů.

blank
Grantová výzva ERA Chair je součástí prestižního evropského programu Horizon Europe zaměřeného na financování výzkumu a inovací. Foto: BC AV ČR

Rostlinná biologie patří ke stěžejním pilířům přírodních věd a krom jiného přináší zásadní poznatky o mechanismech vývoje a adaptace rostlin, které jsou důležité pro efektivní a udržitelné zemědělství.

Třeba se zaměřit na životní prostředí

V současnosti, kdy společnost čelí bezprecedentním výzvám, jako je změna klimatu a znečištění životního prostředí, a zároveň rychlému růstu lidské populace, bude význam rostlinného výzkumu stále důležitější.

„Pokud chceme při úbytku a snižující se kvalitě orné půdy a při stále nepříznivějších environmentálních podmínkách zvýšit výnos plodin, neobejdeme se bez znalosti základních molekulárních mechanismů adaptace rostlin na měnící se prostředí.

Jsem přesvědčená, že díky tomuto prestižnímu evropskému grantu Biologického centra a zapojení profesora Frimla přinese Akademie věd další nové poznatky o molekulárním životě rostlin, které budou v budoucnu nezbytným nástrojem pro udržitelné zemědělství,“ říká Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR.

blank
Za posledních šest let v evropské konkurenci uspělo jen 9 projektů z České republiky. Letos grant získaly čtyři české instituce. Foto: BC AV ČR

Evropský grant z výzvy ERA Chair putuje na Ústav molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR, potrvá 5 let od roku 2023 do roku 2027 a je financován více než 2,5 miliony Euro (63 mil. Kč). Díky projektu MOLIPEC vzniknou dvě nové výzkumné skupiny vybrané v mezinárodním výběrovém řízení, které se zaměří na moderní přístupy pro zodpovězení aktuálních otázek v molekulární biologii rostlin.

Posílí se servisní podpora a základní infrastruktura pro pěstování rostlin v kontrolovatelných podmínkách a konfokální mikroskopie umožňující sledování dějů v rostlinných buňkách. Zkušenosti si budou výzkumníci a studenti předávat v mentoringových programech a na zahraničních stážích.

Výsledky rostlinného výzkumu budou systematicky sdíleny s odbornou a laickou veřejností. Zároveň bude založena šestičlenná mezinárodní rada předních odborníků z oboru, kteří posílí excelentní výzkum rostlin na Biologickém centru.

Jejím předsedou bude profesor Jiří Friml.

blank
Kromě Biologického centra AV ČR je to Filosofický ústav AV ČR, Masarykova univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci. Foto: BC AV ČR

Světové jméno

Rostlinný biolog Jiří Friml patří k nejcitovanějším českým vědcům na světě. Je držitelem významných výzkumných grantů a získal řadu evropských a amerických ocenění za svůj vědecký přínos, mj. figuruje na seznamu nejvlivnějších vědeckých mozků světa (The World’s Most Influential Scientific Minds).

Vedl výzkumnou skupinu věnující se rostlinné molekulární biologii na univerzitě v německém Tübingenu, byl profesorem v belgickém Gentu a nyní působí na vědeckém institutu ISTA v Rakousku (Institute of Science and Technology Austria).

Na Biologickém centru Jiří Friml zasedá od roku 2019 v mezinárodní radě International Advisory Board. S projektem MOLIPEC se rozšíří manažerské a mentorské působení Jiřího Frimla v českém výzkumném prostoru.

Máme obrovskou radost z projektu prestižního evropského programu ERA Chair vedeného prof. Jiřím Frimlem. Umožní nám ještě více posílit mezinárodní charakter Biologického centra Akademie věd České republiky i vnímání kvalitního vědeckého výzkumu v Českých Budějovicích vědeckou komunitou v zahraničí,“ říká ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

blank
Biologické centrum AV ČR patří se svými pěti výzkumnými ústavy a více než 800 zaměstnanci mezi největší české vědecké instituce. Foto: BC AV ČR
Foto: Úvodní foto: BC AV ČR
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Lovkyně, umělkyně, matky. Pravěké ženy měly práce nad hlavu
21stoleti.cz

Lovkyně, umělkyně, matky....

Od starších akademických prací, které pravěkým ženám...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
To podivné místo přitahovalo neštěstí
skutecnepribehy.cz

To podivné místo přitahovalo...

Hrad Houska je známý jako brána do...
Krokodýlí monstrum a exploze válečné ponorky U-28!
enigmaplus.cz

Krokodýlí monstrum a exploze...

Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Tajná organizace Epsilon má prý informace o mimozemských civilizacích
enigmaplus.cz

Tajná organizace Epsilon má...

Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale...
8. ročník Salon Exceptional Watches už v říjnu
iluxus.cz

8. ročník Salon Exceptional...

Salon Exceptional Watches Praha 2022 opět přivede...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...