Jen u nás se loni prodalo okolo tří milionů mobilů, celosvětově je to pak více než miliarda. Používáme je denně, v jejich paměti máme uložené fotografie, videa, kontakty na přátele i rodinu a také s nimi platíme přes internet.
Stejně tak ale rostou bezpečnostní rizika. Například výzkum vědců z Univerzity v Cambridgi ukázal, že více než 87 % mobilních telefonů s operačním systémem Android je zranitelná vůči útokům hackerů.
Hrozba z Číny?
Levné, ale výkonné telefony z Číny si u nás našly tisíce zákazníků – není divu, když koupě to je opravdu výhodná. Nedávno se ale objevila zpráva, že dva z největších výrobců nechávají ve svých přístrojích takzvaná zadní vrátka.
Tedy chyby v bezpečnostních protokolech, které mohou být využity k nepozorovanému sledování údajů na mobilu. Výrobci podobné nařčení ale jednoznačně odmítli.
Je ovšem pravda, že špionážní služby by velmi rády dostaly přístup k našim citlivým údajům, jejich tlaku se v USA musí bránit třeba společnost Apple.
Citlivé uši na číhané
I když se společnost brání snaze bezpečnostních služeb o plošný přístup k soukromí obyvatel, způsobů, jak jedince sledovat přes mobilní telefon, mají špioni celou řadu.
Bezpečnostní složky po celém světě například používají zařízení, pro které se vžila anglická přezdívka dirtbox, tedy špinavá skřínka. Přístroj se vydává za standardní vysílač, přes který dostávají mobilní telefony signál.
Díky tomu mohou odposlouchávat hovory a zprávy v okruhu širokém až několik kilometrů. Pokud se pak špioni zaměří na jedince v davu, mohou postupně určit jeho polohu s přesností až na tři metry.
Nechtěný dárek
Další možností je nepozorovaně infikovat přístroj speciálním softwarem, který je pro uživatele naprosto neviditelný. Umožňuje ale ovládnout většinu funkcí telefonu.
Odposlouchávat hovory, zaznamenávat, co je napsáno na dotykové klávesnici, sledovat pozici mobilu a mnoho dalších věcí. Například lze aktivovat bez vědomí uživatele mikrofon v telefonu a odposlouchávat tak běžné hovory v blízkém okolí.
Globální rozvoj technologií tak kromě svých světlých stránek přináší i hodně palčivých otázek v oblasti soukromí. Zatím se civilizace plošnému sledování snaží zabránit, tajné služby už ale všechnu potřebnou technologii mají.