Sviští s větrem o závod, hrající hudba ze sluchátek ho žene kupředu. Cyklista neslyší, že ho předjíždí auto, které ho smete. Sluchátka nové generace takovým situacím zabrání, umožní tóny vnímat kostmi, zvukovod se bude moct věnovat okolnímu dění.
Nasazovací na hlavu různých velikostí nebo špunty do uší. Drátová či bezdrátová. Sluchátka můžete mít v různém provedení, vždy se ale nějak nasazují ke zvukovodu. Teď je tu ovšem převratná novinka.
Hudba nebo čtené slovo vám nebudou proudit klasickou zvukovou cestičkou, proud tónů se poline kostmi. Ano, čtete dobře.
Trik na mátohy s mobily
Říkáte si, že je to výstřednost. Vždyť je přece logické, že hudba má jít zvukovodem. Jenže některým lidem muzika pálí do hlavy natolik, že nevnímají okolí.
Kombinace s mobilem je doslova smrtící, když lidé se sluchátky na uších zírající do mobilu skočí do vozovky. Proto si firma Conduit Sports usmyslela, že vymyslí sluchátka, která umožní vnímat hudbu i okolí.
Kosti vedou hudbu
Běžná sluchátka ucpou zvukovod. Novinka na trhu bude ovšem „sedět“ vedle zvukovodu. „Kosti mají zvukovou vodivost. Sluchátka se nasadí přes týl a vedou těsně ke zvukovodu.
Přes týlní kost vede zvuk do vnitřního ucha,“ přibližuje systém fungování technologie David Nghiem z firmy, která sluchátka nové generace vymyslela. Mne si ruce, protože už jen na předobjednávkách měla společnost tisíce zájemců.
Záchrana sluchu i bubínku
Výrobci slibují, že poslech hudby je stejně kvalitní jako s běžnými sluchátky. „Samozřejmě, pokud je v okolí silnější hluk, vnímáte ho. Ale o to právě jde. Zpozornět, když se může blížit nebezpečí,“ doplňuje Nghiem.
Navíc ještě dodává, že relativní novinka na trhu tolik neškodí sluchu jako klasika. Při běžném poslechu vám hlasitý zvuk proudí do citlivých míst v uchu a může se vám poškodit bubínek. Hudba vedená kostmi je ale naprosto bezpečná.
Znal to už Beethoven
Nejedná se o převratný objev. Technologie se už léta využívá v armádě. Vojáci tak mohou poslouchat pokyny svých kolegů a zároveň vnímat, jestli se neblíží nepřítel.
Ovšem už italský lékař Giovanni Filippo Ingrassia (1509–1580) popíše vodivou funkci kostí a jí využívá i skladatel Ludwig van Beethoven (1770–1827), když ohluchne.
Když začne hrát, zahryzne se do špalku přidělanému k nástroji, ten pak rezonuje a skladatel „slyší“ hudbu, aniž by poslouchal ušima.
Budou i bez drátů?
Nová sluchátka jsou důmyslná a promyšlená. Na hlavě sedí díky můstku nad uchem. A i když jde o první modely, už umí komunikovat s nezbytnými operačními systémy mobilních telefonů, ovládání najdete přímo na sluchátkách samotných.
Cena se pohybuje kolem 2700 korun. A jaké jsou další výzvy pro společnost? „Určitě je chceme zmenšit. A časem se nám podaří udělat i bezdrátový typ,“ slibuje Nghiem.