Domů     Bez dalekohledu a fraucimoru. Koperník se vyhne i mučidlům
Bez dalekohledu a fraucimoru. Koperník se vyhne i mučidlům
23.9.2020

„Taková tvrzení jsou ve zřejmém rozporu s Písmem, a tudíž nemohou být pravdivá,“ dozví se každý vědec, jehož výsledky bádání byť jen mírně naruší dogmatické lpění na doslovném čtení Bible.

A protože církev má dlouhou dobu monopol nejen na „pravdu“, ale též na moc a její výkon, ocitá se každý takový opovážlivec jednou nohou na pravdě boží.

Podle konsenzu nad literární interpretací Bible měl bůh stvořit nejdříve Zemi a tři dny po ní i Slunce, Měsíc a hvězdy. Naše planeta je tak podle některých fundamentálně založených vykladačů Písma přirozeným středem světa.

Geocentrická hypotéza o postavení Země ve vesmíru byla v předvědeckém období brána jako nezpochybnitelný fakt a za jednu ze svých výchozích hypotéz ji přijala i křesťanská církev.

Technologický a myšlenkový pokrok ale dříve či později prověří všechna nepravdivá dogmata a v 16. století přijde právě na geocentrismus.

Mikuláš Koperník se dožil 70 let. Dodnes se spekuluje o jeho národnosti.
Mikuláš Koperník se dožil 70 let. Dodnes se spekuluje o jeho národnosti.

Polák, či Němec?

Opatrnost je silnější odvahy. Tak by se dal shrnout přístup, díky němuž si polský astronom Mikuláš Koperník (1473–1543) zajistí, aby mohl publikovat své převratné poznatky a zároveň neskončil před inkvizičním soudem.

Církevní odplatě se ale přeci jenom nevyhne… Ale hezky jedno po druhém. Koperník se narodí v polské Toruni ležící asi 130 kilometrů severovýchodně od Poznaně. Dodnes se vedou spory o tom, zdali byl spíše Polák, nebo Němec.

S největší pravděpodobností vyroste v německy hovořící domácnosti, ale jeho rodina se například během třináctileté války (1454–1466) otevřeně postavila na stranu Polska proti Řádu německých rytířů a Mikulášův otec polskou stranu i částečně financoval.

Místo Koperníkova narození, což je kritérium, dle nějž se obvykle národnost určuje, je ale jasné.

Vývoj poznání. Starý geocentrický (nahoře) vs. moderní heliocentrický model (dole).
Vývoj poznání. Starý geocentrický (nahoře) vs. moderní heliocentrický model (dole).

Nadaný student bez žen

První tři dekády svého života stráví mladý Koperník ve škole. V 18 letech odejde z farní školy v Toruni a začne se vzdělávat na krakovské (dnes Jagellonské) univerzitě.

Jak je tehdy zvykem, první čtyři roky studuje přípravnou artistickou fakultu, ale již tehdy se vzhlédne v astrologii, která je na školním kampusu velmi populární.

Po dokončení přípravných studií se dokonce vrhne na paralelní studium kanonického práva i medicíny.

Pro mnohé by studium zároveň dvou tradičně nejnáročnějších oborů bylo prakticky nemožné, ale Koperník je nadaný student (a navíc složil slib celibátu, takže času i energie na učení má dost). Po konci studií se věnuje lékařskému povolání, ale na astronomii nezanevře.

Co je psáno, do je dáno. Martin Luther byl reformátor, ale stále se držel Bible.
Co je psáno, do je dáno. Martin Luther byl reformátor, ale stále se držel Bible.

Nepřítelem reformace

Na přelomu století se Koperník zdržuje v Itálii a zde je svědkem podivného úkazu známého jako zatmění Měsíce. Postupné zastiňování oběžnice Zemí ho doslova fascinuje.

Nebe pak pozoruje prakticky denně – nutno zmínit, že pouze svýma očima, dalekohledy jsou záležitostí až dalšího století.

V polském Fromborku na severním pobřeží země si dokonce nechá vybudovat observatoř a na základě svých pozorování začne sepisovat nesmrtelné dílo De Revolutionibus Orbium Coelestium o středovém postavení Slunce, s jehož částmi postupně seznamuje veřejnost.

„Ten hlupák chce převrátit celé umění astronomie! Ale jak uvádí Písmo svaté, Jozue kázal zastavit se Slunci, a ne Zemi!“ hrozí se s prstem přísně zapíchnutým do stránek Bible přední německý reformátor Martin Luther (1483–1546).

Dílo De Revolutionibus Orbium Coelestium je jedním z pilířů moderního věku.
Dílo De Revolutionibus Orbium Coelestium je jedním z pilířů moderního věku.

Odplatě se vyhne

Podobné reakce na Koperníkovy názory nejsou ojedinělé. Ze strachu před možnými následky ze strany církve se proto rozhodne své dílo uvést úlitebnou předmluvou.

„Ve snaze získat si náklonnost církve napsal zvláštní předmluvu a věnoval ji papeži… Zde napsal, že knihu publikoval, neboť věřil, že by mohla být pro církev užitečná při tvorbě kalendářů… Věřil, že nabídkou praktického využití svých snah se uchrání od kritiky těch, kteří by jeho práci považovali za kacířskou,“ vysvětluje současný americký autor Josh Sakolsky.

Opatrnosti ale není nikdy nazbyt, a dílo tak nechává publikovat až téměř na smrtelné posteli v roce 1543. Církev ji pak přeci jenom zařadí na Index zakázaných knih a natrvalo jej z něj vyřadí až v 19. století.

Foto: Wikimedia Commons, Needpix.com
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz