Domů     Beton, ocel a chlad 4x evropské valy, které měly zabránit válce
Beton, ocel a chlad 4x evropské valy, které měly zabránit válce
28.10.2024

Jatka první světové války, a zvláště nasazení kulometů zcela proměnily vojenské a strategické myšlení. Většina evropských států v meziválečném období začala budovat systémy hraničních opevnění, které měly potenciálního útočníka zastavit.

Jenže, každá válka je zcela jiná než ta předchozí. Obranné taktiky nepočítaly se strategií bleskové války a masivního nasazení letectva nebo s postupem z nečekaných míst…

1. Atlantský val: Němci přeceňovaná překážka

Nejambicióznějším projektem opevnění v dějinách byl vedle Velké čínské zdi Atlantský val, který se měl táhnout od severního Norska až k Baskicku na francouzsko-španělských hranicích.

Jeho účel byl jasný – zabránit Britům a Američanům v invazi do nacisty ovládané Evropy.

Poté, co Hitlerovi ztroskotal plán, vytvořený za účelem dobytí britských ostrovů, obrátil svůj zrak směrem k východu. Aby si Němci při vpádu do Sovětského svazu kryli své západní křídlo, začali v roce 1941 s výstavbou Atlantského valu.

Byl tvořen širokými minovými poli, zátarasy a opěrnými body a dělostřeleckými hnízdy, umístěnými v betonových bunkrech.

Jenže tak velkolepý projekt se ukázal být nad síly německé válečné ekonomiky – po celou dobu se potýkal s nedostatkem materiálu i lidských zdrojů.

Když spojenecká vojska v červnu 1944 začala osvobozovat západní Evropu, val zdaleka nebyl dokončený. A v Normandii, kam spojenecký útok mířil, se nacházely jen jeho fragmenty. Navíc obranu valu zajišťovaly mnohdy druhořadé jednotky. I proto mohl být spojenecký útok přes nemalé ztráty úspěšný.

2. Mannerheimova linie: Bunkry v bažinách

Když v roce 1917 Finsko vyhlásilo nezávislost na Rusku, velmi dobře vědělo, že jeho východní soused znamená bezpečnostní riziko.

Proto již ve dvacátých letech Finové začali podél svých dlouhých východních hranic stavět systém opevnění, který do dějin vešel jako Mannerheimova linie.

Terén v Karélii, kde se linie táhla, je bažinatý a plný vody, a tudíž neumožňuje výstavbu nějakých těžkých pevností, jaké známe z českého pohraničí. Mannerheimova linie tak byla sestavena především z lehkých bunkrů, mnohdy určených jen pro jediného vojáka.

Ale i tak byla v kombinaci s nepřehledným terénem pro útočníka obtížně překonatelnou překážkou.

O tom se Sovětská armáda přesvědčila v roce 1939, kdy na čtyřmilionové Finsko zaútočila. Finové ve své slavné, tzv. zimní válce uštědřili svému mnohem silnějšímu protivníkovi řadu hořkých porážek.

A byť byli nakonec nuceni podepsat příměří a vzdát se některých svých území, i díky Mannerheimově linii si mohli zachovat svobodu a demokracii.

Vojenské postele v rozbořeném bunkru na linii, pravděpodobně bunkr 10 Sk, postavený v roce 1937.
Vojenské postele v rozbořeném bunkru na linii, pravděpodobně bunkr 10 Sk, postavený v roce 1937.

3. Maginotova linie: Falešný pocit bezpečí

Měla to být nejdůmyslnější a nejnepropustnější obranná linie, jakou kdy kdo postavil. A vskutku, německá armáda, pro kterou to měla být past, přes ni neprošla. Ale jen proto, že ji prostě a jednoduše obešla.

Po první světové válce, ve které Francie patřila mezi vítěze, se Paříž začala připravovat na možnou německou odvetu. Pro případný konflikt zvolila defenzivní taktiku vyčkávání za svým obranným valem.

Maginotova linie, nesoucí jméno podle ministra války Andrého Manigota, začala být budována v roce 1929. Tvořil ji řetěz velkých dělostřeleckých tvrzí a protitankových překážek.

Masivní pevnosti byly postaveny ze železobetonu a tloušťka jejich stěn dosahovala 3,5 metru.

V roce 1940, kdy německá vojska na Francii zaútočila, nebylo opevnění zdaleka dokončené. Avšak tam, kde bylo téměř hotovo, dokázalo německou pěchotu a tankové oddíly zastavit. Všechny silné pevnostní sektory zůstaly v rukou Francouzů až do jejich kapitulace.

Jenže, jak bylo zmíněno, Němci zvolili obchvat přes Benelux a také průchod obtížným terénem Arden.

Infanterie v zákopech na Mannerheimově linii
Infanterie v zákopech na Mannerheimově linii

4. Benešova linie: Naděje, které se nenaplnily

Obrana Československa připomínala skutečný oříšek. 4210 kilometrů hranic při podlouhlém tvaru byl noční můrou každého stratéga.

Navíc geopolitická situace se během meziválečného období vyvinula tak, že Československo bylo až na krátký úsek hranice s Rumunskem na Zakarpatské Ukrajině obklopeno samými nepřáteli.

Nejméně od roku 1933, kdy se moci v Německu chopil Adolf Hitler, začínalo být jasné, že i kdyby ČSR měla sebelepšího ministra zahraničí, německému vpádu se nevyhne.

Československo tak začalo o dva roky později ve svém pohraničí budovat systém pevností, pevnůstek a srubů, pro který se v zahraničí vžil pojem Benešova linie. Val se skládal z těžkých opevnění, dělostřeleckých tvrzí, lehkých opevnění a překážek.

Hotov měl být až v druhé polovině 40. let, tudíž během největší krize v roce 1938 byl připraven jen zčásti. Po podpisu Mnichovské dohody a odstoupení pohraničí připadla většina území s opevněním Německu, zbylé úseky pak ztratily smysl.

Zdroje informací: science.org, wikipedia.org, jooka.cz, druhasvetova.com
Úvodní foto: Wikimedia Commons, See below, Volné dílo, FOTO 2: cs.wikipedia.org, See below, Volné dílo, FOTO 3: cs.wikipedia.org, Photographic Center of the General Headquarters, Volné dílo
Související články
Historie
Franklinova expedice: Kanibalismus, olovo i tubera
Už chvíli po 14. narozeninách slouží Královskému námořnictvu. V letech 1801 až 1803 míří pod vedením úspěšného mořeplavce Matthewa Flinderse (1774–1814) ke břehům Austrálie, aby zažil její vůbec historicky první obeplutí a identifikování ji coby kontinentu.   21. října 1805 se hrdinně účastní poslední velké námořní bitvy plachetnic u Trafalgaru a v letech 1819 až […]
Historie
Středověká hradiska: Klidná místa v neklidných dobách
Období raného středověku nepatřilo právě k nejklidnějším. Nájezdy na nepřítelovo území byly v té době běžnou záležitostí, a tak se tehdy budovaná hradiska v podstatě stávala jedinými bezpečnými útočišti. Hrozbu představovali nejen kočovní Avaři z jihu a francká vojska na západě, ale poměrně často mezi sebou bojovala i slovanská knížata. V povodí řek Moravy, Labe […]
Historie
Poeta laureatus: Básníci ve službách státu píší za sud vína!
Celá země se noří do smutku, protože přišla o svou milovanou královnu. Zatímco obyčejní lidé začnou nosit květiny a svíčky před Buckinghamský palác, Simon Armitage usedá k bílému papíru – čeká ho jedna z nejtěžších výzev v životě. Starodávně znějící titul už dnes po světě moc nenajdeme. Přežívá zejména ve Velké Británii, kde literáti píší básně, které oslavují […]
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
reklama
historie
Beton, ocel a chlad 4x evropské valy, které měly zabránit válce
Jatka první světové války, a zvláště nasazení kulometů zcela proměnily vojenské a strategické myšlení. Většina evropských států v meziválečném období začala budovat systémy hraničních opevnění, které měly potenciálního útočníka zastavit. Jenže, každá válka je zcela jiná než ta předchozí. Obranné taktiky nepočítaly se strategií bleskové války a masivního nasazení letectva nebo s postupem z nečekaných míst… 1. […]
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
zajímavosti
Horolezecká tragédie v roce 1936: Everest odolává, lidé umírají
I přes veškeré úsilí a pokročilé vybavení se horolezcům v roce 1936 nepodařilo pokořit Mount Everest. Přestože se jeden z členů výpravy dostal pouhých 275 metrů pod vrchol, nepříznivé počasí a náročné podmínky jim znemožnily dokončit výstup. Tragédie otřásla celým světem a vláda tehdy ještě nezávislého Tibetu na dlouhou dobu další zdolávání Everestu zakázala. Až […]
Bizarní úmrtí: Smrt má smysl pro humor… černý humor!
Bizarní úmrtí nejsou v dějinách tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Skoro to vypadá, jakoby celebrity od starověku po současnost neměly nic jiného na práci než bizarně umírat. Jak jinak než kuriózní lze nazvat smrt řeckého dramatika Aischyla (524-456 př.n.l). Legenda praví, že jeho holou hlavu si orel splete s vejcem a pokusí se […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka se připravuje na řadu způsobů a zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou však na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu! Jakou má souvislost cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní tapioka. Šestkrát ročně Záhadné […]
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz