Domů     Bestiální Peter Kürten: Policii přivede k pachateli náhodný objev dopisu
Bestiální Peter Kürten: Policii přivede k pachateli náhodný objev dopisu
5.12.2021

Netvor s vybraným chováním! Peter Kürten (1883–1931), přezdívaný také jako „Düsseldorfský netvor“ nebo jako „Düsseldorfský vampýr“, se rodí v Německém císařství šest let před Adolfem Hitlerem (1889–1945).

Jeho činy ale první ani druhá světová válka nezastíní, do historie se zapisuje jako nejsadističtější německý vrah se zoofilními, pedofilními a nekrofilními sklony.

Už Kürtenovo dětství začíná jako temný detektivní případ a dává tušit, že z Petera roste narušený člověk. Spolu se svými 12 sourozenci a rodiči žije v jedné místnosti, otec je zloděj, alkoholik a násilník.

Navíc jej usvědčují a zavírají do žaláře za znásilnění jedné ze svých dcer. Mimoto znásilňuje i svoji manželku a svědky jsou všechny jejich společné děti.

Násilný kolotoč začíná od útlého dětství

Ve věku osmi let se Peter seznamuje s mužem, který sbírá zaběhnuté psy a trýzní je k smrti. Společně s nimi sexuálně obcují a masturbují. Rok nato kvůli dětskému sporu na řece Rýn shazuje svého kamaráda z voru.

Jeho a dalšího chlapce, který se pokouší o záchranu tonoucího, zatlačí pod plavidlo. Utopí je. Zřejmě jde o první oběti, první krok na dráhu sociopatického vraha.

Také ztráta chlapcova panictví silně pokřiví jeho pohled na svět. Pokouší se totiž znásilnit svou sestru, po vzoru svého otce. Když mu pokus nevyjde, najde „štěstí“ jinde – u další své sestry.

Sadistické týrání němých tváří

Kromě toho ale svůj sadismus rozvíjí se svým zoofilním kolegou na zvířatech. Znásilňuje ovce i prasata a bodá při tom do nich nožem.

S hospodářskými zvířaty obcuje na loukách v okolí Düsseldorfu, zkouší znásilňovat kozy, vychutnává si horkou krev, která z nich během styku prýští.

A protože jako chlapec není pro dívky k seznámení zajímavý, jde v mezilidských vztazích cestou násilí. Navíc mu zvířata přestávají stačit. Začíná toužit po tom, aby v jeho přítomnosti vyprchával život z člověka.

Kürten na policejním snímku. Autor fotografie je neznámý – Police photo, German Reich ('Weimar Republic'), Creative Commons
Kürten na policejním snímku. Autor fotografie je neznámý – Police photo, German Reich (‚Weimar Republic‘), Creative Commons

Pokus o první dívčí mord

V devíti letech na nádraží pomáhá ztracené slečně, která hledá městskou dívčí ubytovnu. Nabídne jí galantně doprovod a táhne ji městem temnými uličkami. Nakonec zamíří do parku. Dívka zaváhá, ale s pohledem na milého společníka přikývne.

O pár kroků dál se malý chlapec z ničeho nic změní v šíleného maniaka. Přiskočí k ní, ucpe jí rukou ústa a pomalu ji dusí.

Náhodný kolemjdoucí ale na kluka zakřičí a tím dívce zachrání život. „Stejně ta holka nebyla hezká, zkrásněla by maximálně, když bych ji zavraždil,“ honí se Kürtenovi hlavou při útěku.

První vězeňská zkušenost

Po dovršení 15 let se za krádež dostává poprvé do vězení a přichází také první skutečná vražda. Během vloupání do kolínského hostince znásilňuje desetiletou dívku, která spí v patře domu, o jedno poschodí výš než rodiče. Poté ji škrtí a nakonec bodne nůžkami do krku, svou pozdější oblíbenou zbraní.

Nemůže si pomoct, touží si svou vraždu podepsat a na místě činu zanechává kapesníček s iniciály P. K. Za vraždu tak jde do vězení strýc děvčete, Peter Klein. Následuje řada dalších loupeží, krádeží, ublížení na zdraví, pokusů o žhářství… A vězeňské tresty.

Vězeňská éra psychopata

Těch si postupně „užívá“ polovinu svého života. Střídavě ve výkonu trestu odnětí svobody tráví 24 let. Mezi tím okrádá dívky submisivního typu, potlouká se a vyhledává prostitutky. Padlé ženy mu vlastně slouží i jako učební pomůcky.

Sleduje, jaký stisk je dostatečně silný, aby bolel. Vybírá si slabé dívky a v duchu plánuje velké vražedné procitnutí.

Ve vězení si nechává dělat tetování a patří mezi buřiče, kteří porušují řád. Jednoduše není nijak nenápadná voda, co břehy mele. U zabíjení jednotlivců ale nekončí. V duchu sní o žhářských útocích, při kterých budou trpět desítky lidí.

Jedna z jeho obětí. Foto: Creative Commons, Decedent's parents. Family studio portrait dating from 1913, public domain
Jedna z jeho obětí. Foto: Creative Commons, Decedent’s parents. Family studio portrait dating from 1913, public domain

Zvíře v Kürtenovi spí velmi krátce

Ve svých 38 letech Peter Kürten působí navenek zklidněně. Po dalším z mnoha trestů odnětí svobody se usazuje. Ve skutečnosti ale v domě zahaleném nocí přepadává další spící dívku, přestože je u činu vyrušen. Útočí na lidi na ulici – sekyrou.

Nezabíjí je, stačí mu, že z nich prýští krev. Zdá se však, že nachází spřízněnou duši. Během návštěvy v domě své sestry poznává svou budoucí manželku. I ona už má svůj vražedný delikt za sebou. Osm let jí bývalý přítel slibuje, že se rozvede a pojme ji za svou ženu.

Po smrti své choti ale slib neplní a milé nastávající paní Kürtenové dojde trpělivost. Svého milence zastřelí. Stojí ji to pět let za mřížemi.

Klid před vražednou bouří

Po boku své ženy se Peter stává uhlazeným, tichým, ale důvěryhodným mužem. Hezky se obléká, aktivizuje se v odborech, chodí do kostela na pravidelné bohoslužby.

Jako obyčejný slévač se účastní zasedání politických spolků a přes svou všudypřítomnost se stává neviditelným. Ve skutečnosti jde ale jen o zástěrku, jakési naplnění aktu pohodlí. Kürtenova manželka o svého chotě pečuje a ten si to náramně užívá. Jediný důvod, proč s ní chce být, je ten, že nechce být sám.

Nastavený životní styl ho baví asi osm let, pak už nemůže své sexuálně-agresivní vášně udržet na uzdě a nastává doslova vražedná série.

Obětí může být kdokoliv

V Düsseldorfu, kam se stěhuje, v noci pronásleduje 50letou ženu. Nejdříve za ní jen uvážlivě kráčí, pak ji mile osloví a obratem jí zasadí na 25 ran malými nůžtičkami. Ženin život zachraňuje náhodný chodec, který Kürtena vyruší a přivolá lékařskou pomoc. Náš vrah tak hledá další krvavé naplnění.

O několik dní později je nedaleko místního kostela nalezeno zohavené tělo malého děvčete. Policisté konstatují, že neúspěšně znásilněná oběť je pobodána a následně upálena.

Krátce na to je v příkopě nalezena mrtvola nůžkami ubodaného 45letého mechanika.

Další z napadených dívek. Foto: Creative Commons, Unknown. Likely a family member or employer, c. 1928 or 1929, public domain
Další z napadených dívek. Foto: Creative Commons, Unknown. Likely a family member or employer, c. 1928 or 1929, public domain

Hysterická veřejnost a bezbranná policie

Strach obyvatel Düsseldorfu nezná mezí. Bezradná policie nemá žádné indicie k usvědčení vraha a mezi oběťmi neexistuje žádné věkové či pohlavní pojítko. O sériovém vrahovi koluje řada neuvěřitelných historek. Prý svým obětem saje krev. Jí jejich vnitřnosti.

Píše se rok 1929, německá společnost polyká vyrovnání po první světové válce, celosvětovou hospodářskou krizi a formuje se v ní nacismus a komunismus. A vrahem může být kdokoliv – soused, knihovník nebo prodavač vstupenek pouti, jež se ve městě usadila.

Ve jménu klidu

Brzy dochází k dalšímu napadení ženy. Někdo jí přes krk hází laso a strhává k zemi. Celý akt přeruší kolemjdoucí, kteří – stejně jako minulí svědci – nedokážou říct víc, než jen že muž je mladý a rychle běhá.

Policejní profil vraha tak působí stroze – maniak, který umí rychle utíkat. Na tento popis ale sedí každý třetí muž. Stejně tak i duševně nemocný epileptik, který se s radostí ke všem zločinům přizná.

Přestože každý ví, že obviněný mladík má z jakéhokoliv setkání panickou hrůzu a při sebemenším kontaktu utíká, dochází k falešnému usvědčení. Kromě bláznivého doznání ale chybí exaktní důkazy o jeho vině a vyšinutý jedinec končí na psychiatrii.

Nové běsnění vražedného netvora

Druhá Kürtenova vražedná vlna následuje čtyři měsíce po velkém odhalení „Düsseldorfského netvora“. Žena, která se po městě prochází s neznámým mužem, po odmítnutí sexuálních nabídek utrží 14 ran malým nožíkem.

Ovšem přežije a je jediná, kdo maniaka může tváří v tvář identifikovat. A to se později i stane.

Den nato jsou objevena těla dvou uškrcených malých dívek s podříznutým hrdlem. Přichází však začátek Kürtenova konce, který paradoxně otevře 21letá Marie Budlichová, původem Češka, která do Düsseldorfu přijíždí 14. května 1930.

Další z řady obětí. Foto: Creative Commons, author Unknown. Likely a family member or employer, public domain
Další z řady obětí. Foto: Creative Commons, author Unknown. Likely a family member or employer, public domain

Příběh svědeckého ztraceného dopisu

Budlichovou na nádraží obtěžuje bezdomovec, jehož zažene přítomný gentleman a dívce navíc nabídne v nočních hodinách doprovod domů. Jde samozřejmě o Kürtena, který se za krátkou chvíli snaží mladou ženu znásilnit.

Na její úpěnlivé prosby si ale útok překvapivě rozmýšlí. „O tomhle byste nikomu nic neřekla, že ne?“ ptá se Kürten. Když otřesená dívka naznačí, že v žádném případě, vrah se s tím spokojuje a rychle odchází.

Marie celou událost popisuje své přítelkyni v dopise, ale splete v rozrušení adresu a psaní končí na oddělení nedoručených zásilek. Zde dochází k otevření dopisu a po jeho přečtení je předán do rukou německé policie.

Náhodné dopadení masového vraha

Vyšetřovatelé v příběhu tuší svého podezřelého a bez zbytečného zdržování Marii Budlichovou vyhledávají. Ta je vede k domu, kam se ji neznámý muž snažil zatlačit. Policisté tu narazí jen na Kürtenovu manželku, kterou ihned zadrží.

Žena ví, co se děje, vždyť sám Kürten se jí den předem svěřuje, že právě on je tím, koho hledá německá policie.

Zabijákovi je jasné, že se blíží konec jeho neopatrné vražedné jízdy. Náhoda s dopisem tak pomůže tomu, aby Peter Kürten ještě ten den ve svých 47 letech putoval za mříže.

Jen prokazatelné činy

Obžaloba düsseldorfské bestie čítá několik desítek zločinů. Jde o 15 pokusů o vraždu, 11 vražd dokonaných, 20 případů žhářství a ublížení na zdraví. Sám se ale, po krátkém tvrzení o své nevinně, přiznává k 79 trestným činům.

Necelý rok po dopadení, 23. dubna 1931, je vrah odsouzen k trestu smrti. V průběhu čekání na exekuci je Kürten zpovídaný psychiatrem Karlem Bergem, který své poznámky zveřejňuje v publikaci Sadista. Zde uvádí, že Peter byl motivován jen a pouze sexuální rozkoší.

Počet bodných ran obětí podle něj dokazuje, že vrah prodlužoval svou stimulaci, ke které potřeboval jen jediné – krev. Ještě téhož roku, 2. června 1931, je Kürten popraven na gilotině. Jeho poslední slova? „Chci slyšet šplouchnutí vlastní krve.“

Monika Harčaríková

Foto: Úvodní foto: Bundesarchiv, Bild 102-11502, CC-BY-SA 3.0, zbytek viz popisky
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.