Domů     Bestiální Peter Kürten: Policii přivede k pachateli náhodný objev dopisu
Bestiální Peter Kürten: Policii přivede k pachateli náhodný objev dopisu
5.12.2021

Netvor s vybraným chováním! Peter Kürten (1883–1931), přezdívaný také jako „Düsseldorfský netvor“ nebo jako „Düsseldorfský vampýr“, se rodí v Německém císařství šest let před Adolfem Hitlerem (1889–1945).

Jeho činy ale první ani druhá světová válka nezastíní, do historie se zapisuje jako nejsadističtější německý vrah se zoofilními, pedofilními a nekrofilními sklony.

Už Kürtenovo dětství začíná jako temný detektivní případ a dává tušit, že z Petera roste narušený člověk. Spolu se svými 12 sourozenci a rodiči žije v jedné místnosti, otec je zloděj, alkoholik a násilník.

Navíc jej usvědčují a zavírají do žaláře za znásilnění jedné ze svých dcer. Mimoto znásilňuje i svoji manželku a svědky jsou všechny jejich společné děti.

Násilný kolotoč začíná od útlého dětství

Ve věku osmi let se Peter seznamuje s mužem, který sbírá zaběhnuté psy a trýzní je k smrti. Společně s nimi sexuálně obcují a masturbují. Rok nato kvůli dětskému sporu na řece Rýn shazuje svého kamaráda z voru.

Jeho a dalšího chlapce, který se pokouší o záchranu tonoucího, zatlačí pod plavidlo. Utopí je. Zřejmě jde o první oběti, první krok na dráhu sociopatického vraha.

Také ztráta chlapcova panictví silně pokřiví jeho pohled na svět. Pokouší se totiž znásilnit svou sestru, po vzoru svého otce. Když mu pokus nevyjde, najde „štěstí“ jinde – u další své sestry.

Sadistické týrání němých tváří

Kromě toho ale svůj sadismus rozvíjí se svým zoofilním kolegou na zvířatech. Znásilňuje ovce i prasata a bodá při tom do nich nožem.

S hospodářskými zvířaty obcuje na loukách v okolí Düsseldorfu, zkouší znásilňovat kozy, vychutnává si horkou krev, která z nich během styku prýští.

A protože jako chlapec není pro dívky k seznámení zajímavý, jde v mezilidských vztazích cestou násilí. Navíc mu zvířata přestávají stačit. Začíná toužit po tom, aby v jeho přítomnosti vyprchával život z člověka.

Kürten na policejním snímku. Autor fotografie je neznámý – Police photo, German Reich ('Weimar Republic'), Creative Commons
Kürten na policejním snímku. Autor fotografie je neznámý – Police photo, German Reich (‚Weimar Republic‘), Creative Commons

Pokus o první dívčí mord

V devíti letech na nádraží pomáhá ztracené slečně, která hledá městskou dívčí ubytovnu. Nabídne jí galantně doprovod a táhne ji městem temnými uličkami. Nakonec zamíří do parku. Dívka zaváhá, ale s pohledem na milého společníka přikývne.

O pár kroků dál se malý chlapec z ničeho nic změní v šíleného maniaka. Přiskočí k ní, ucpe jí rukou ústa a pomalu ji dusí.

Náhodný kolemjdoucí ale na kluka zakřičí a tím dívce zachrání život. „Stejně ta holka nebyla hezká, zkrásněla by maximálně, když bych ji zavraždil,“ honí se Kürtenovi hlavou při útěku.

První vězeňská zkušenost

Po dovršení 15 let se za krádež dostává poprvé do vězení a přichází také první skutečná vražda. Během vloupání do kolínského hostince znásilňuje desetiletou dívku, která spí v patře domu, o jedno poschodí výš než rodiče. Poté ji škrtí a nakonec bodne nůžkami do krku, svou pozdější oblíbenou zbraní.

Nemůže si pomoct, touží si svou vraždu podepsat a na místě činu zanechává kapesníček s iniciály P. K. Za vraždu tak jde do vězení strýc děvčete, Peter Klein. Následuje řada dalších loupeží, krádeží, ublížení na zdraví, pokusů o žhářství… A vězeňské tresty.

Vězeňská éra psychopata

Těch si postupně „užívá“ polovinu svého života. Střídavě ve výkonu trestu odnětí svobody tráví 24 let. Mezi tím okrádá dívky submisivního typu, potlouká se a vyhledává prostitutky. Padlé ženy mu vlastně slouží i jako učební pomůcky.

Sleduje, jaký stisk je dostatečně silný, aby bolel. Vybírá si slabé dívky a v duchu plánuje velké vražedné procitnutí.

Ve vězení si nechává dělat tetování a patří mezi buřiče, kteří porušují řád. Jednoduše není nijak nenápadná voda, co břehy mele. U zabíjení jednotlivců ale nekončí. V duchu sní o žhářských útocích, při kterých budou trpět desítky lidí.

Jedna z jeho obětí. Foto: Creative Commons, Decedent's parents. Family studio portrait dating from 1913, public domain
Jedna z jeho obětí. Foto: Creative Commons, Decedent’s parents. Family studio portrait dating from 1913, public domain

Zvíře v Kürtenovi spí velmi krátce

Ve svých 38 letech Peter Kürten působí navenek zklidněně. Po dalším z mnoha trestů odnětí svobody se usazuje. Ve skutečnosti ale v domě zahaleném nocí přepadává další spící dívku, přestože je u činu vyrušen. Útočí na lidi na ulici – sekyrou.

Nezabíjí je, stačí mu, že z nich prýští krev. Zdá se však, že nachází spřízněnou duši. Během návštěvy v domě své sestry poznává svou budoucí manželku. I ona už má svůj vražedný delikt za sebou. Osm let jí bývalý přítel slibuje, že se rozvede a pojme ji za svou ženu.

Po smrti své choti ale slib neplní a milé nastávající paní Kürtenové dojde trpělivost. Svého milence zastřelí. Stojí ji to pět let za mřížemi.

Klid před vražednou bouří

Po boku své ženy se Peter stává uhlazeným, tichým, ale důvěryhodným mužem. Hezky se obléká, aktivizuje se v odborech, chodí do kostela na pravidelné bohoslužby.

Jako obyčejný slévač se účastní zasedání politických spolků a přes svou všudypřítomnost se stává neviditelným. Ve skutečnosti jde ale jen o zástěrku, jakési naplnění aktu pohodlí. Kürtenova manželka o svého chotě pečuje a ten si to náramně užívá. Jediný důvod, proč s ní chce být, je ten, že nechce být sám.

Nastavený životní styl ho baví asi osm let, pak už nemůže své sexuálně-agresivní vášně udržet na uzdě a nastává doslova vražedná série.

Obětí může být kdokoliv

V Düsseldorfu, kam se stěhuje, v noci pronásleduje 50letou ženu. Nejdříve za ní jen uvážlivě kráčí, pak ji mile osloví a obratem jí zasadí na 25 ran malými nůžtičkami. Ženin život zachraňuje náhodný chodec, který Kürtena vyruší a přivolá lékařskou pomoc. Náš vrah tak hledá další krvavé naplnění.

O několik dní později je nedaleko místního kostela nalezeno zohavené tělo malého děvčete. Policisté konstatují, že neúspěšně znásilněná oběť je pobodána a následně upálena.

Krátce na to je v příkopě nalezena mrtvola nůžkami ubodaného 45letého mechanika.

Další z napadených dívek. Foto: Creative Commons, Unknown. Likely a family member or employer, c. 1928 or 1929, public domain
Další z napadených dívek. Foto: Creative Commons, Unknown. Likely a family member or employer, c. 1928 or 1929, public domain

Hysterická veřejnost a bezbranná policie

Strach obyvatel Düsseldorfu nezná mezí. Bezradná policie nemá žádné indicie k usvědčení vraha a mezi oběťmi neexistuje žádné věkové či pohlavní pojítko. O sériovém vrahovi koluje řada neuvěřitelných historek. Prý svým obětem saje krev. Jí jejich vnitřnosti.

Píše se rok 1929, německá společnost polyká vyrovnání po první světové válce, celosvětovou hospodářskou krizi a formuje se v ní nacismus a komunismus. A vrahem může být kdokoliv – soused, knihovník nebo prodavač vstupenek pouti, jež se ve městě usadila.

Ve jménu klidu

Brzy dochází k dalšímu napadení ženy. Někdo jí přes krk hází laso a strhává k zemi. Celý akt přeruší kolemjdoucí, kteří – stejně jako minulí svědci – nedokážou říct víc, než jen že muž je mladý a rychle běhá.

Policejní profil vraha tak působí stroze – maniak, který umí rychle utíkat. Na tento popis ale sedí každý třetí muž. Stejně tak i duševně nemocný epileptik, který se s radostí ke všem zločinům přizná.

Přestože každý ví, že obviněný mladík má z jakéhokoliv setkání panickou hrůzu a při sebemenším kontaktu utíká, dochází k falešnému usvědčení. Kromě bláznivého doznání ale chybí exaktní důkazy o jeho vině a vyšinutý jedinec končí na psychiatrii.

Nové běsnění vražedného netvora

Druhá Kürtenova vražedná vlna následuje čtyři měsíce po velkém odhalení „Düsseldorfského netvora“. Žena, která se po městě prochází s neznámým mužem, po odmítnutí sexuálních nabídek utrží 14 ran malým nožíkem.

Ovšem přežije a je jediná, kdo maniaka může tváří v tvář identifikovat. A to se později i stane.

Den nato jsou objevena těla dvou uškrcených malých dívek s podříznutým hrdlem. Přichází však začátek Kürtenova konce, který paradoxně otevře 21letá Marie Budlichová, původem Češka, která do Düsseldorfu přijíždí 14. května 1930.

Další z řady obětí. Foto: Creative Commons, author Unknown. Likely a family member or employer, public domain
Další z řady obětí. Foto: Creative Commons, author Unknown. Likely a family member or employer, public domain

Příběh svědeckého ztraceného dopisu

Budlichovou na nádraží obtěžuje bezdomovec, jehož zažene přítomný gentleman a dívce navíc nabídne v nočních hodinách doprovod domů. Jde samozřejmě o Kürtena, který se za krátkou chvíli snaží mladou ženu znásilnit.

Na její úpěnlivé prosby si ale útok překvapivě rozmýšlí. „O tomhle byste nikomu nic neřekla, že ne?“ ptá se Kürten. Když otřesená dívka naznačí, že v žádném případě, vrah se s tím spokojuje a rychle odchází.

Marie celou událost popisuje své přítelkyni v dopise, ale splete v rozrušení adresu a psaní končí na oddělení nedoručených zásilek. Zde dochází k otevření dopisu a po jeho přečtení je předán do rukou německé policie.

Náhodné dopadení masového vraha

Vyšetřovatelé v příběhu tuší svého podezřelého a bez zbytečného zdržování Marii Budlichovou vyhledávají. Ta je vede k domu, kam se ji neznámý muž snažil zatlačit. Policisté tu narazí jen na Kürtenovu manželku, kterou ihned zadrží.

Žena ví, co se děje, vždyť sám Kürten se jí den předem svěřuje, že právě on je tím, koho hledá německá policie.

Zabijákovi je jasné, že se blíží konec jeho neopatrné vražedné jízdy. Náhoda s dopisem tak pomůže tomu, aby Peter Kürten ještě ten den ve svých 47 letech putoval za mříže.

Jen prokazatelné činy

Obžaloba düsseldorfské bestie čítá několik desítek zločinů. Jde o 15 pokusů o vraždu, 11 vražd dokonaných, 20 případů žhářství a ublížení na zdraví. Sám se ale, po krátkém tvrzení o své nevinně, přiznává k 79 trestným činům.

Necelý rok po dopadení, 23. dubna 1931, je vrah odsouzen k trestu smrti. V průběhu čekání na exekuci je Kürten zpovídaný psychiatrem Karlem Bergem, který své poznámky zveřejňuje v publikaci Sadista. Zde uvádí, že Peter byl motivován jen a pouze sexuální rozkoší.

Počet bodných ran obětí podle něj dokazuje, že vrah prodlužoval svou stimulaci, ke které potřeboval jen jediné – krev. Ještě téhož roku, 2. června 1931, je Kürten popraven na gilotině. Jeho poslední slova? „Chci slyšet šplouchnutí vlastní krve.“

Monika Harčaríková

Foto: Úvodní foto: Bundesarchiv, Bild 102-11502, CC-BY-SA 3.0, zbytek viz popisky
Související články
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
Svět zločinu
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Svět zločinu
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
reklama
lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
reklama
zajímavosti
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
Plyšoví medvídci: Roztomilí i zatracovaní
Jen málokterá hračka se dá považovat za roztomilejší a neškodnější, než jsou plyšoví medvídci. Ale než se stanou běžnou ozdobou dětských pokojíčků, musí si své místo na slunci tvrdě vydobýt. Ozvou se dokonce hlasy, které je považují za nebezpečné pro zdravý vývoj dětí a důvod nižší porodnosti! V obchodech si dnes můžeme vybírat ze široké […]
Jak jej asi neznáte: Buonarroti vynikal i jako výborný manažer
Michelangelo Buonarroti (1475-1564) nebyl jen velmi nadaným renesančním malířem, sochařem, architektem a básníkem, nýbrž i schopným a výkonným manažerem v dnešním slova smyslu, jak nám dokládají nálezy z archivů v italské Florencii a Pise. Talent umělecký i praktický Na základě objevených archivních záznamů se jednalo o postavu mimořádného všestranného nadání, kromě uměleckého tedy i praktického. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej