Skip to content

Bércouni: Když se slon vejde do dlaně

Jsou drobní, dokážou však velké věci. Neuvěřitelně rychle běhají a narušitele soukromí vykopou ze svého teritoria tak, že by jim mohli závidět akční hrdinové. Vypadají jako rejsci, ale jsou blízkými příbuznými slonů!

Porovnání slona a myši se často používá pro ukázání rozdílu velikosti. Myš zkrátka nemůže být slon. Ale v případě bércounů to není tak jednoznačné. Tato malá stvoření podobná rejskům mají totiž více společného s těmito obrovskými chobotnatci, než s hlodavci.

V angličtině se jim proto dokonce říká „rejsci sloní“.

Kam s nimi?

Se zařazením bércounů si ale zoologové dlouhonevěděli rady. Původně si mysleli, že patří k hmyzožravcům, ale některé anatomické odlišnosti, jako stavba stoliček, dobře vyvinutá mláďata nebo relativně dlouhé končetiny vedly rovněž k úvahám, že by mohli být příbuznými kopytníků nebo zajíců.

Tyto myšlenky patří minulosti. Dnes jsou podle vědců bércouni jedním z původních afrických řádů, kam patří třeba sloni, bodlíni, damani nebo hrabáči. Bércouni jsou nesmírně zajímavá zvířata. Na první pohled upoutají hlavně dlouhým, pohyblivým a na konci lysým čenichem, který připomíná miniaturní sloní chobot.

Mají také poměrně velké oči a dlouhé ušní boltce opatřené zvláštní záklopkou. Dlouhý a tenký ocas je pokryt šupinami a řídkými štětinami. Na spodní straně se nacházejí žlázy vylučující kapičky pižmem páchnoucí tekutiny.

Bércoun Petersův patří k největším a nejbarevnějším zástupcům svého řádu a těší také návštěvníky v ZOO Praha. (Foto: Joey Makalintal / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Akční hrdinové s rychlýma nohama

Nápadné jsou také prodloužené zadní končetiny, které mají srostlé bércové kosti. V klidu se pohybují po čtyřech, ale při vyrušení hopkají po zadních jako malí klokánci rychlostí až 25 km/h. Bércouni často buší zadníma nohama o zem, přičemž údery jsou někdy tak neuvěřitelně rychlé, že splývají.

„Bubnování“ má komunikační význam. Tato zvířátka mají vynikající smysly a díky rychlým reflexům a přirozeně velké ostražitosti jsou připravena dát se na útěk při sebemenším podezřelém zvuku nebo jiném vyrušení.

Svá teritoria si hájí velmi tvrdě, pokud na jejich území zabloudí některý z blízkých sousedů, bércouni okamžitě nastoupí do akce. Agresivní útok, doprovázený vřískotem, zahrnuje kousání, vytlačování tělem, boxerské údery i kopání a všechno se stane neuvěřitelně rychle, takže se nezvaný host ani nestačí pořádně vzpamatovat.

Spolu, ale každý na vlastní pěst

Na těchto územích žijí bércouni v monogamních párech, ale jen málokdy jsou pohromadě. Pomocí pachových značek jen sledují, kde se druhý z dvojice právě nachází. Staví si dokonce i každý vlastní obydlí.

Ve vrhu nemívají mnoho mláďat, ale ta jsou dobře vyvinutá, osrstěná, vidí a krátce po narození samostatně běhají. První tři týdny zůstávají mláďata v hnízdě a pak asi týden chodí s matkou. Po odstavení a osamostatnění pobývají na území rodičů ještě zhruba šest týdnů a poté se vydají vlastní cestou.

blank
Bércouni žijí v Africe v různém terénu, od skalnatých oblastí po zalesněné regiony.(Foto: Marktittley / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Znovuobjevený druh

Bércouni se živí hmyzem a v Africe je lze najít prakticky v jakémkoliv terénu, od Namibijské pouště přes kamenité pláně až po husté lesy. Existuje 20 druhů bércounů, jejich velikost se pohybuje od 10 do 30 centimetrů, z nichž jeden byl dlouho považovaný za vyhynulý.

Jde o bércouna somálského, který byl naposledy spatřen v roce 1968 a poté znovu až o více než půl století později. V roce 2020 je totiž objevila vědecká výprava v malém africkém státě Džibutsku. „Byli jsme opravdu u vytržení, když jsme otevřeli první past a uviděli ocas s krátkou štětičkou srsti, což je typické pro bércouna somálského.

Podívali jsme se po sobě a věděli jsme, že jsme narazili na něco mimořádného,“ popisuje americký expert Steven Heritage, člen objevitelské výpravy. Tým dlouho neviděného tvorečka chytil do jedné z velkého množství pastí, kde jako návnadu použil směs, složenou z arašídového másla, ovesné kaše a droždí.

blank
Tato drobná zvířátka mají specifickou stavbu zadních končetin, mohou se po nich dokonce pohybovat bez využití předních tlapek.(Foto: Vassil / commons.wikimedia.org / CC0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Galen B. Rathbun / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemný přízrak mi ukázal směr
skutecnepribehy.cz

Tajemný přízrak mi ukázal směr

Pomoci v nouzi se můžeme...
S třetím manželem jsem spokojená a chci ho už napořád
nasehvezdy.cz

S třetím manželem jsem...

Dvě manželsví jí...
Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt
epochanacestach.cz

Troja Když jsou láska a sláva...

Nedobytné opevnění...
Konferenční a odkládací stolky
rezidenceonline.cz

Konferenční a odkládací stolky

Dnes jsou pro naše potřeby...
Po stopách čarodějnic
enigmaplus.cz

Po stopách čarodějnic

Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité...
Royal Palace Turčianské Teplice: královský lázeňský zážitek
iluxus.cz

Royal Palace Turčianské Teplice:...

Vychutnejte si lázeňskou péči na nejvyšší...
Nehledej smrt, smrt si tě najde: záhada posledního letu Daga Hammarskjölda
enigmaplus.cz

Nehledej smrt, smrt si tě...

Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické...
SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!
panidomu.cz

SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!

Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Chystá se herečka opravdu opustit svého muže?
nasehvezdy.cz

Chystá se herečka opravdu...

Od samého začátku to...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...