Domů     Bércouni: Když se slon vejde do dlaně
Bércouni: Když se slon vejde do dlaně

Jsou drobní, dokážou však velké věci. Neuvěřitelně rychle běhají a narušitele soukromí vykopou ze svého teritoria tak, že by jim mohli závidět akční hrdinové. Vypadají jako rejsci, ale jsou blízkými příbuznými slonů!

Porovnání slona a myši se často používá pro ukázání rozdílu velikosti. Myš zkrátka nemůže být slon. Ale v případě bércounů to není tak jednoznačné. Tato malá stvoření podobná rejskům mají totiž více společného s těmito obrovskými chobotnatci, než s hlodavci. V angličtině se jim proto dokonce říká „rejsci sloní“.

Kam s nimi?

Se zařazením bércounů si ale zoologové dlouhonevěděli rady.

Původně si mysleli, že patří k hmyzožravcům, ale některé anatomické odlišnosti, jako stavba stoliček, dobře vyvinutá mláďata nebo relativně dlouhé končetiny vedly rovněž k úvahám, že by mohli být příbuznými kopytníků nebo zajíců. Tyto myšlenky patří minulosti.

Dnes jsou podle vědců bércouni jedním z původních afrických řádů, kam patří třeba sloni, bodlíni, damani nebo hrabáči. Bércouni jsou nesmírně zajímavá zvířata.

Na první pohled upoutají hlavně dlouhým, pohyblivým a na konci lysým čenichem, který připomíná miniaturní sloní chobot. Mají také poměrně velké oči a dlouhé ušní boltce opatřené zvláštní záklopkou. Dlouhý a tenký ocas je pokryt šupinami a řídkými štětinami.

Na spodní straně se nacházejí žlázy vylučující kapičky pižmem páchnoucí tekutiny.

Bércoun Petersův patří k největším a nejbarevnějším zástupcům svého řádu a těší také návštěvníky v ZOO Praha. (Foto: Joey Makalintal / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Bércoun Petersův patří k největším a nejbarevnějším zástupcům svého řádu a těší také návštěvníky v ZOO Praha. (Foto: Joey Makalintal / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Akční hrdinové s rychlýma nohama

Nápadné jsou také prodloužené zadní končetiny, které mají srostlé bércové kosti. V klidu se pohybují po čtyřech, ale při vyrušení hopkají po zadních jako malí klokánci rychlostí až 25 km/h.

Bércouni často buší zadníma nohama o zem, přičemž údery jsou někdy tak neuvěřitelně rychlé, že splývají. „Bubnování“ má komunikační význam.

Tato zvířátka mají vynikající smysly a díky rychlým reflexům a přirozeně velké ostražitosti jsou připravena dát se na útěk při sebemenším podezřelém zvuku nebo jiném vyrušení.

Svá teritoria si hájí velmi tvrdě, pokud na jejich území zabloudí některý z blízkých sousedů, bércouni okamžitě nastoupí do akce.

Agresivní útok, doprovázený vřískotem, zahrnuje kousání, vytlačování tělem, boxerské údery i kopání a všechno se stane neuvěřitelně rychle, takže se nezvaný host ani nestačí pořádně vzpamatovat.

Spolu, ale každý na vlastní pěst

Na těchto územích žijí bércouni v monogamních párech, ale jen málokdy jsou pohromadě. Pomocí pachových značek jen sledují, kde se druhý z dvojice právě nachází. Staví si dokonce i každý vlastní obydlí.

Ve vrhu nemívají mnoho mláďat, ale ta jsou dobře vyvinutá, osrstěná, vidí a krátce po narození samostatně běhají. První tři týdny zůstávají mláďata v hnízdě a pak asi týden chodí s matkou.

Po odstavení a osamostatnění pobývají na území rodičů ještě zhruba šest týdnů a poté se vydají vlastní cestou.

Bércouni žijí v Africe v různém terénu, od skalnatých oblastí po zalesněné regiony.(Foto: Marktittley / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Bércouni žijí v Africe v různém terénu, od skalnatých oblastí po zalesněné regiony.(Foto: Marktittley / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Znovuobjevený druh

Bércouni se živí hmyzem a v Africe je lze najít prakticky v jakémkoliv terénu, od Namibijské pouště přes kamenité pláně až po husté lesy.

Existuje 20 druhů bércounů, jejich velikost se pohybuje od 10 do 30 centimetrů, z nichž jeden byl dlouho považovaný za vyhynulý. Jde o bércouna somálského, který byl naposledy spatřen v roce 1968 a poté znovu až o více než půl století později.

V roce 2020 je totiž objevila vědecká výprava v malém africkém státě Džibutsku. „Byli jsme opravdu u vytržení, když jsme otevřeli první past a uviděli ocas s krátkou štětičkou srsti, což je typické pro bércouna somálského.

Podívali jsme se po sobě a věděli jsme, že jsme narazili na něco mimořádného,“ popisuje americký expert Steven Heritage, člen objevitelské výpravy.

Tým dlouho neviděného tvorečka chytil do jedné z velkého množství pastí, kde jako návnadu použil směs, složenou z arašídového másla, ovesné kaše a droždí.

Tato drobná zvířátka mají specifickou stavbu zadních končetin, mohou se po nich dokonce pohybovat bez využití předních tlapek.(Foto: Vassil / commons.wikimedia.org / CC0)
Tato drobná zvířátka mají specifickou stavbu zadních končetin, mohou se po nich dokonce pohybovat bez využití předních tlapek.(Foto: Vassil / commons.wikimedia.org / CC0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Galen B. Rathbun / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
reklama
Související články
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse