Domů     Béla Lugosi: V krvelačného Draculu se prý měnil i v posteli
Béla Lugosi: V krvelačného Draculu se prý měnil i v posteli
22.3.2022

Na Los Angeles už dávno padla tma, když se jedním z přepychových letních sídel začne ozývat srdceryvný křik. Majitelka domu se jen pár dní předtím nechává slyšet, že muže, který s ní je nyní v posteli, by si ráda vzala.

Tajemstvím, které se kolem něj vine, v ní budí neodolatelnou touhu. Stačí jen dva dny ke zjištění, že nic takového už nechce zažít.

Touto ženou není nikdo jiný než jedna z erotických ikon éry němého filmu Clara Bow (1905–1965). Herečka s hřívou tmavých kudrnatých vlasů a zasněným pohledem, který v němém filmu působil pozdvižení.

Když ale tato kráska po několika desítkách hodin mluví s redaktorem společenského časopisu Vanity Fair, je ještě viditelně otřesena. Zkušené oko reportéra postřehne, že její tělo nese stopy velmi divokých událostí.

„Je to absolutní zrůda, která neví, jak působit rozkoš,“ vyjádří se herečka a v reportérovi vzbudí zvědavost.

Rodí se nový idol

Plakát muže, o němž Clara Bow mluví, má tou dobou nad postelí nemálo dívek. Není jím totiž nikdo jiný než herec rumunského původu Béla Lugosi (1882–1956), celým jménem Béla Ferenc Dezső Blaskó.

Městečko Lugos, ze kterého pochází, ale tou dobou patří do Rakouska-Uherska, a tak první herecké kroky dělá Béla Lugosi na scénách maďarských divadel. Uplatní se zejména v Shakespearových hrách.

Jakoby temný pohled skrývající mnoho tajemna upoutá pozornost filmařů a v roce 1917 dostává první roli v maďarském filmu Plukovník. Ta mu přinese popularitu, ale zároveň se do popředí dostávají i první kontroverze.

V roce 1912 byl Lugosi ještě mladým shakespearovským hercem s uhrančivým pohledem. FOTO: Fortepan / Creative Commons / volné dílo
V roce 1912 byl Lugosi ještě mladým shakespearovským hercem s uhrančivým pohledem. FOTO: Fortepan / Creative Commons / volné dílo

Život míchá politika

Ve stejném roce si bere první ze svých celkem pěti žen. Je jí mladičká Ilona Szmick, která má za sebou již několik filmových rolí. Jejich vzájemný románek rychle odstartuje, ale stejně rychle končí. Do jejich životů totiž vstupuje politika.

V Maďarsku vzniká na krátkou dobu komunistická Republika rad a Béla Lugosi jako bývalý prezident herecké unie se stává nepohodlným. Nakonec utíká do Rakouska a později zakotví na krátký čas v Německu.

Zde natočí několik filmů, některé dokonce podle knih Karla Maye (1842–1912). Během natáčení se sbližuje s herečkou Violettou Napierskou a provalení aféry jeho ženu velmi raní.

Začátky jako ilegál

V Německu ale Béla Lugosi zůstat nechce, chce cestovat dále. Vztah s jeho mladou ženou je povážlivě narušen a ona navíc nechce opustit své rodiče, a tak se jejich cesty rozcházejí.

Rozvedeni jsou v červnu roku 1920. Ještě téhož roku nastupuje budoucí filmová hvězda na parník Gróf Tisza Istvan a vydá se do Spojených států. Na jejich území vstupuje ilegálně.

Možná trochu symbolicky je to v New Orleans, městě protkaném vúdú a dalšími temnými rituály. Nakonec se ale 23. března 1921 přihlásí imigračním úředníkům na newyorském Ellis Islandu.

Tady se znovu vrací ke své herecké profesi, byť zatím hraje jen pro maďarské imigranty v táboře.

První Lugosiho ženou se stala herečka Ilona Schmik. FOTO: Fortepan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
První Lugosiho ženou se stala herečka Ilona Schmik. FOTO: Fortepan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pražská stopa

Ve stejnou dobu jako Lugosi připlouvá do New Yorku také další slavná maďarská herečka Ilona von Montagh. Ta ovšem míří legálně z Hamburku na pozvání uměleckého impresária Gustava Amberyho (1844–1921).

Tento rodilý Pražan odešel do USA ve svých 20 letech, aby již v roce 1888 provozoval vlastní divadlo uvádějící zejména evropské hry. Jenže několik dní po jejím příjezdu umírá na infarkt a zanechává za sebou dluhy několik tisíc dolarů.

Včetně nezaplaceného kontraktu pro Ilonu von Montagh. Mladá ambiciózní herečka tak vezme osud do svých rukou a získává roli ve hře Téměř vdaná. Právě zde se setkává s Lugosim a v září 1921 se za něj provdá.

Těžko říci, jak manželství probíhá, říká se, že herec chce ze své ženy vychovat „správnou manželku“. Možná už tehdy nejde daleko pro násilí. Herečka později prohlásí, že nevynechal žádnou příležitost ji donutit k slzám. V každém případě – rozejdou se o rok později.

Budeš mi po vůli

Při jedné cestě autobusem sedí Ilona von Montagh na sedačkách v horním patře, když k ní někdo přistoupí a zezadu ji chytí za krk. Cítí pevné sevření a najednou má spoutané ruce. Brzy zjišťuje, že je to její manžel.

Rozchod jako by dal průchod všem temným stránkám jeho povahy. Sahá často k násilí, neštítí se ani unést jejího psa. Vztahy to samozřejmě ještě zhoršuje a v roce 1925 jsou rozvedeni. Od té chvíle se herečka nemůže uchytit.

Poslední zprávy hovoří o jejím zatčení za krádeže v obchodech. Dokázal už tehdy Lugosi prosadit svůj vliv a pomstít se?

Dracula i v osobním životě

Na herce již ale čeká další manželství, byť tentokráte trvající pouhé tři dny. Že by se bohaté vdově ze San Franciska Beatrice Weeks přihodilo totéž, co Claře Bow? Je to dost možné.

Ostatně byla to právě ona, kdo se zřejmě stal jedním z důvodů rychlého konce manželství. A o hercově sexuálním apetitu a zálibách začínají v tisku kolovat zajímavé historky.

Jeho kariéra míří k vrcholu, získává totiž hlavní roli v divadelní hře Dracula podle románu Brama Stokera (1847–1912). Do upíra se vžívá natolik, že vystupuje téměř bez líčidel. Později se mu podaří získat stejnou roli i v připravovaném filmu.

Do karet mu hraje to, že původně vytipovaný představitel Lon Chaney (1883–1930) záhadně umírá dříve, než stihne podepsat smlouvu.

Ve filmu Vampire z roku 1935 už vytvořil svou typickou roli. FOTO: MGM / Creative Commons / volné dílo
Ve filmu Vampire z roku 1935 už vytvořil svou typickou roli. FOTO: MGM / Creative Commons / volné dílo

Bolest a kousání

Možná to není náhoda, že se s rolí upíra tak sžil. Právě tou dobou se totiž poprvé setkává s Clarou Bow. Ta za ním přijde do šatny někdy v červnu 1928, kdy se divadelní Dracula přesune do Los Angeles.

První setkání s ním je velice chladné, ale nakonec jej pozve do svého letního sídla a zažije něco, co zažít nikdy nechtěla. Reportérovi Vanity Fair řekne, že by raději spala na zemi, než by strávila další noc s tímto netvorem.

Je viditelně otřesená a přizná, že hercovy fantazie mají mnohem blíže k bolesti a utrpení než k sexu. „Kouše,“ přizná šokovanému novináři.

Zajímavé je, že stejně jako v případě Ilony von Montagh i její herecká kariéra začne po aféře s divadelním Draculou povážlivě upadat.

Tragický konec další lásky

Sžil se Béla Lugosi se svou rolí až příliš? Nebo je za tím něco více?

Je zajímavé, že zhruba v době, kdy jeho hvězda stoupá v Americe, zkoumají archeologové údajný hrob sadistického vládce Vlada III. Draculy (1431–1476), najdou v něm ale jen zvířecí kosti.

A pak, nedlouho po premiéře filmové verze Draculy se stane něco, co otřese i otrlými losangeleskými detektivy. Vstoupí do bytu Bridget Brightonové, mladičké dcery amerického lékaře, která pracuje jako asistentka u filmu.

Tělo mladé ženy je bez šatů a celé od krve. Stejně jako veškeré okolí. Není divu, důvod smrti je patrný, žena má rozdrásané hrdlo! Stopy zavedou detektivy i k již slavnému herci.

Ukáže se, že přítomnost Bridget po jeho boku na premiéře filmu nebyla tak úplně shodou náhod.

Na hollywoodském chodníku slávy nemůže chybět ani Draculova hvězda. FOTO: JGKlein / Creative Commons / volné dílo
Na hollywoodském chodníku slávy nemůže chybět ani Draculova hvězda. FOTO: JGKlein / Creative Commons / volné dílo

Nepolapitelný Béla

Krátce po smrti Brightonové se dokonce na veřejnosti objeví dopisy právě Lugosimu, ve kterých žena o podobných praktikách mluví. Jejich pravost ale není nikdy potvrzena. A tak žádná obvinění směrem k herci nepadnou.

Může tak v roce 1931 definitivně získat americké občanství a o dva roky později si vzít pouze 19letou Lillian Archovou (1911–1981). Toto manželství trvá 20 let a narodí se v něm i jediný hercův syn Béla G. (*1938).

I tento vztah ale ztroskotá, a když Lugosi v roce 1956 umírá, je ženatý se svou pátou manželkou Hope Liningerovou (1919–1997).

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Fortepan / Creative Commons / volné dílo, Fortepan / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, MGM / Creative Commons / volné dílo, JGKlein / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml