O tom, jak dinosauři vypadali, máme již na základě četných nálezů docela přesnou představu. Víme, jak byli velcí, kteří z nich měli dlouhý krk, ostré drápy, křídla nebo třeba rohy. Ovšem jak byli zbarvení? K tomu už mají paleontologové indicií mnohem méně.
A abychom udělali otázku ještě záludnější: v jakých barvách se dinosauři viděli mezi sebou navzájem? Odborníci se domnívají, že někteří hráli všemi barvami a díky tomu spolu komunikovali.
Stegosaurus například vybarvoval své desky na zádech do ruda, aby zastrašil predátory. Ovšem podle nových závěrů amerického paleontologa Caryho Woodruffa to bylo asi ještě mnohem zajímavější!
Dinosauři měli prý na sobě určité barevné vzory, které nemohl vidět jen tak kdokoliv. Spatřilo je pouze takové oko, které umělo vnímat záření v ultrafialovém spektru.
Lidé mají smůlu!
Myšlenka vychází z toho, že UV záření dnes dokáže vidět řada druhů živočichů, třeba ptáků, plazů nebo ryb. Lidé tuto schopnost už vlivem evoluce nezdědili, záběr elektromagnetického spektra se tak pro ně o dost zúžil.
Jak je ale známo, dinosauři z druhohor mají právě s dnešními ptáky mnoho společného, a proto se dá předpokládat, že schopnost vidět „neviditelné“ měli také.
A domněnku dokazují i nálezy dinosauřích kostí, rohů či peří, u nichž již mnohokrát přístroje badatelů zachytili UV záření. My ho nevidíme, oni mohli!
Je tedy dost možné, že dinosauři viděli jeden druhého i svět v takovém světle, jak se nám lidem může jenom zdát.
Kdo vidí neviditelné?
Sluneční záření dopadající na Zem má obrovský rozsah vlnových délek. Lidé, stejně jako většina savců, z něj dokážou vnímat jen malý kousek – viditelné světlo o vlnových délkách asi 400 až 800 nanometrů.
O něco kratší vlnové délky má ultrafialové záření a vnímají ho především ptáci. Ovšem také třeba sobi, kteří se tak adaptují na arktické podmínky, často velmi chudé na sluneční svit. A velké množství UV záření totiž odráží sníh.
U některých zvířat ale bylo zaznamenáno i vnímání v infračerveném spektru, tedy záření s delší vlnovou délkou než viditelné světlo. Tuto schopnost mají třeba ryby, například i náš oblíbený kapr.