Lupič dnes nepotřebuje punčochu přes hlavu a pistoli. Stačí mu chytré zařízení, kterým nepozorovaně „vylepší“ bankomat.
Díky tomu získá všechny informace včetně PINu i čísla karty. Pak jen vyrobí kopii vaší karty a s ní vám bez problému vybílí účet.
Zloději křížení s hackery
Nejprimitivnějším způsobem, jak dostat peníze z bankomatu, je vyrvat jej ze zdi, naložit a ujet. To je ale pod úroveň zlodějů, kteří se zabývají tzv. skimmováním, tedy krádežím dat z karty.
Používají falešné čtečky karet, které vmontují do bankomatu tak, aby byly co nejméně nápadné. Pak buď přidají miniaturní kameru sledující zadávání PINu, nebo přímo pod klávesnici bankomatu vmontují zařízení, které zadané číslo zaznamená. Informace si pak zloději z bankomatu stáhnou.,
Výplata na kopii karty
Pokud podvodníci získají všechna potřebná data, tedy údaje z magnetického proužku i váš PIN, není pro ně problém vyrobit funkční kopii vaší platební karty. S tou pak mohou váš účet vybílit i na opačném konci světa.
Problémem je i to, že získání údajů není zase tak technicky náročné a na internetu se podle vyšetřovatelů prodává celé skimmovací zařízení za částku okolo 3000 dolarů, tedy za méně než 100 tisíc korun.
Jak jsme na tom u nás?
Skimmování je rozšířené hlavně v USA, ale Evropě se rozhodně nevyhýbá, ročně jsou tu zaznamenány tisíce případů. Přímo v Česku se pak pohybují v řádu desítek, nicméně za rok 2013 bylo podle policejních statistik odhaleno 184 napadených bankomatů.
Úspěšnost záleží také na míře schopností zlodějů. Některé upravené platební automaty poznáte na první pohled, jiné mají problém odhalit i odborníci.
Unikátní český vynález
Čeští kriminalisté proto jako ochranu s techniky vyvinuli bezpečnostní známku, kterou se přelepí magnetický pásek na kartě. Známka zabrání tomu, aby zloději přečetli data z karty.
Podvodníci tak dostávají naprosto nesmyslná data a nejsou na jejich základě schopní vyrobit funkční kopii platební karty. Banky z tohoto řešení příliš nadšené nejsou. Přelepením magnetického proužku jej totiž úplně vyřadíte z provozu. Funkční kartu tak budete mít jen tehdy, když je její součástí i čip.