Domů     Banální rýma? Nepodceňujte ji, může vyústit až ve ztrátu čichu!
Banální rýma? Nepodceňujte ji, může vyústit až ve ztrátu čichu!
17.3.2020

Rýma postihne v průběhu roku snad každého. Většina lidí nad ní mávne rukou, maximálně si koupí nosní kapky v lékárně. Rýmu se ovšem nevyplácí podceňovat, její neléčení totiž může mít neblahé následky …

Kdo by to neznal. Kombinace chladného počasí a míst s vyšší koncentrací lidí je prakticky zárukou toho, že rýmu chytíte. Stačí se v zimě projet městskou hromadnou dopravou, nebo zajít do kina. Rýma neboli rhinitis se totiž přenáší kapénkovou infekcí.

A tak mnohdy stačí jediné kýchnutí, aby nemocný nakazil osoby ve své blízkosti, třeba kolegy v kanceláři. Ostatně drobné kapičky nosního sekretu a slin nám ulpívají na rukou a přenášejí se na všechny předměty, kterých se dotýkáme.

Rýma se přenáší ze všech předmětů, kterých se dotýkáme.
Rýma se přenáší ze všech předmětů, kterých se dotýkáme.

Jako průtokový ohřívač

Inkubační doba, tedy čas od nakažení po vypuknutí příznaků, trvá u rýmy přibližně 12 hodin až dva dny, přičemž první 2 až 3 dny je nemocný nejvíce infekční. Rýma se projeví pocitem svědění v nose a kýcháním, přidružit se může i zvýšená teplota a nechutenství.

Následně se objeví hojná vodnatá sekrece z nosu, až si člověk připadá jako průtokový ohřívač, která postupně houstne. Nosní sliznice je překrvená a otéká, což způsobuje ztížené dýchání nosem. Sekret rovněž stéká do úst a dráždí ke kašli.

Ucpaný nos nutí nemocného dýchat ústy, což se v noci projeví chrápáním. Často má také zvětšené spádové uzliny.

Příznaky rýmy většinou odezní kolem jednoho týdne.
Příznaky rýmy většinou odezní kolem jednoho týdne.

S rýmou do práce i do školky

Nejčastěji je rýma způsobena viry, například rhinoviry, coronaviry, virem influenzae A a B a jinými.

Pokud je rýma vyvolána adenoviry, které nejčastěji postihují kojence a batolata, může ji doprovázet zarudnutí spojivek, až jejich zánět, a zvýšená produkce slz. Příznaky rýmy obvykle spontánně odezní během 7 až 10 dnů.

Rýmu považujeme za banální onemocnění, málokdo kvůli ní zůstáváme doma v posteli. I děti s ní běžně navštěvují kolektiv. Někdy se však běžná rýma může zkomplikovat.

Když zelená znamená stopku

Pokud například na sliznici oslabenou viry nasedne infekce bakteriální. Pozná se tak, že se prakticky bezbarvý vodnatý výtok z nosu najednou změní v hustý, žlutě až zeleně zbarvený. V takovém případě je už domácí léčba málo.

Je třeba vyhledat lékaře, který předepíše antibiotické kapky do nosu. Stejně tak je namístě vyhledat lékařskou pomoc, pokud rýma trvá déle než 10 dní, nebo se její příznaky po 5 dnech zhorší. Hrozí totiž i jiné komplikace. Jaké?

I při rýmě hrozí lidem komplikace, které mohou postihnout hlavně čich.
I při rýmě hrozí lidem komplikace, které mohou postihnout hlavně čich.

Kladívka v hlavě ukazují na zánět dutin

K rýmě se může přidružit například zánět vedlejších nosních dutin neboli sinusitida. Nejčastěji je postižena dutina kosti čichové, tzv. čichové sklípky, zasažena může být také dutina kosti čelistní, kosti čelní či kosti klínové.

Nejvýraznějším příznakem zánětu dutin je velká bolet hlavy, případně zubů. Lékař infekci diagnostikuje poklepem nad postiženou dutinou, který bývá bolestivý. Onemocnění je doprovázeno sekrecí z nosu, často hnisavou.

Nemocný má zpravidla také postižený čich (naštěstí jen dočasně), horečku a může ho bolet i ucho. Diagnóza se potvrzuje RTG snímkem či ultrazvukem, léčí se antibiotiky.

Při rýmě může docházet i k bolesti uší.
Při rýmě může docházet i k bolesti uší.

Bolavé ucho u dětí nepodceňujte!

Další komplikací rýmy je zánět středního ucha. Ten postihuje zejména malé děti mezi 6 měsíci až 3 roky věku. Mají totiž kratší Eustachovu trubici (spojuje nosohltan s dutinou středního ucha), kvůli čemuž se jim viry rýmy snadněji dostanou do ucha.

Zánět se projeví bolestí a tlakem v (zpravidla pouze jednom) uchu způsobenými přebytečnou tekutinou, jež tlačí na ušní bubínek, dočasným zhoršením sluchu, zvýšenou teplotou až horečkou, nechutenstvím a nespavostí.

V takovém případně není radno odkládat návštěvu ORL, kde lékař podle nálezu nasadí léčbu antibiotickými ušními kapkami, případně propíchne bubínek, aby umožnil vytékání hnisu. Časté záněty středouší bohužel mnohdy vedou k následným problémům se sluchem.

Když se dostanou viry do ucha, může vzniknout zánět středního ucha.
Když se dostanou viry do ucha, může vzniknout zánět středního ucha.

Vykašláváte hlen? Máte bronchitidu

Infekce se z nosu může rozšířit také do oblasti dolních cest dýchacích a sednout třeba na průdušky.

Akutní zánět průdušek neboli bronchitida se projevuje zpočátku suchým dráždivým, později vlhkým kašlem, bolestí za hrudní kostí a vykašláváním žlutých nebo zelených hlenů. Přidružit se může také horečka, bolest hlavy či krku, dušnost a únava.

Ohrožující je onemocnění zejména pro lidi trpící srdeční chorobou, onemocněním plic či astmatem. Nemoc se léčí zejména symptomaticky, v případě bakteriální infekce předepíše lékař antibiotika.

dd
dd

Správné smrkání je základ

Rýma není závažné onemocnění, k jejímu úspěšnému vyléčení většinou stačí dostatečné smrkání, nejprve jednou nosní dírkou, pak druhou. U malých dětí, které smrkat neumějí, se doporučuje využívat odsávačky.

Po smrkání je důležité použitý papírový kapesník hned vyhodit a opláchnout si ruce.

Na uvolnění ucpaného nosu dobře zabírají volně prodejné nosní kapky, ovšem nesmějí se používat déle než týden (u dětí méně), protože jinak paradoxně způsobují otok nosní sliznice. Dobrou službu odvedou také kapky na bázi mořské soli či nosní konvička.

Strašák jménem chronická rýma

Aby se člověk rýmě vyhnul, je dobré posilovat imunitu otužováním, zdravou stravou s dostatkem vitaminů a pohybem. Doporučuje se také vyhýbat se úzkému kontaktu s nemocným. Rýmu není každopádně radno nechat přerůst do chronického stadia.

Mezi příčiny jejího vzniku patří kromě neléčené rýmy a nadměrného užívání nosních kapek také alergie, hormonální změny, polypy či zvýšená dráždivost nosní sliznice. Rozlišujeme několik typů chronické rýmy.

Nebezpečná je chronická rýma.
Nebezpečná je chronická rýma.

Hrozí ztráta čichu i chuti

Při hypertrofické rýmě musí postižený, trpící dlouhodobou neprůchodnost nosních dírek, dýchat téměř jen ústy. Kvůli tomu postupně ztrácí čich a často i chuť. Tento typ rýmy může rovněž zapříčinit rozvoj astmatu či poruch sluchu.

Oproti tomu atrofická rýma se projevuje spíše pocitem suchého nosu a pálením v nose, často doprovázeným krvácením z nosu. Nepříjemným vedlejším jevem tohoto typu chronické rýmy je i četný výskyt bolestí hlavy a migrén.

Takže ač je rýma banálním onemocněním, není radno ji podceňovat. Vždy je lepší ji doléčit.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Zajímavosti
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
historie
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz