Domů     Kdo má na svědomí malou královnu krásy?
Kdo má na svědomí malou královnu krásy?
8.11.2022

Vycházející hvězdička JonBenét Ramseyová zemře v roce 1996 ve svých šesti letech. Je brutálně zavražděna, sexuálně zneužita a tělo je nalezeno v domě jejích rodičů.

Skoro celých 10 let jsou z této vraždy, která dodnes šokuje celou Ameriku, obviněni právě rodiče. Soudy se vlečou několik let, až případ vyšumí do ztracena.

JonBenét se narodí 6. srpna 1990 v městečku Boulder v americkém státě Colorado. Je to okouzlující mladá dáma, kterou mají všichni rádi. Do školy ještě nechodí, i když se do ní velmi těší, ale zrovna končí školku ve svém rodném městě.

Její matka, Patricia Ramseyová (1956–2006), je bývalá Miss Západní Virginie a svou rozkošnou dcerku tak přihlašuje do soutěží krásy také.

JonBenét se narodila ve městě Boulder ve státě Colorado. FOTO: Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0
JonBenét se narodila ve městě Boulder ve státě Colorado. FOTO: Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0

Úspěch zaručen

Malá JonBenét má cestu k hvězdné kariéře modelky už předem vyšlapanou. Matka o ni úzkostlivě pečuje a vodí ji na dětské soutěže krásy po celé zemi.

Tyto soutěže mají ve Spojených státech dlouhou tradici a nemluvňata, děti a mládežníci do 16 let v nich porovnávají svůj vzhled, ale i další schopnosti. Úspěch v dětské soutěži krásy může odstartovat budoucí kariéru v modelingu, v reklamě nebo ve filmu.

A právě v to doufá JonBenét a její slavná matka. A úspěchy se hrnou:

America’s Royale Miss, Little Miss Charlevoix, Little Miss Colorado, Colorado State All-Star Kids Cover Girl, National Tiny Miss Beauty, to je jen několik titulů, které si JonBenét za svůj krátký život stihne vydobýt.

Příkladná rodina

V sousedství mají Ramseyovi pověst příkladné domácnosti. Otec John Bennett Ramsey (*1943) pracuje jako vedoucí počítačové firmy a vydělává velice slušné peníze.

Rodina se do města Boulder přestěhuje právě proto, aby to měl blízko na ústředí firmy. JonBenét má ještě staršího bratra Burkeho, v době její smrti devítiletého.

Zkrátka typická americká rodina z vyšší třídy, u které nikdo neočekává, že by mohlo dojít k něčemu nepředvídatelnému nebo tragickému. Až jednoho dne malá JonBenét zmizí.

Vyděrači zanechali dopis, ale pro výkupné si nepřišli. FOTO: web.archive / Creative Commons / volné dílo
Vyděrači zanechali dopis, ale pro výkupné si nepřišli. FOTO: web.archive / Creative Commons / volné dílo

Vyděračský dopis

Podle svědectví Patsy se 26. prosince 1996 JonBenét najednou ztratila a na schodech u kuchyně zůstal ležet třístránkový vyděračský dopis. V něm kdosi neznámý požaduje 118 000 dolarů, jinak hrozí, že ji rodiče už nikdy víckrát neuvidí.

Shodou okolností je tato suma v podstatě přesně ve výši zaměstnaneckého bonusu, který ten rok dostává JonBenétin otec John. Věděl snad neznámý únosce o tom, že John bere prémie a bude mít z čeho zaplatit výkupné? Nebo je skutečnost mnohem temnější?

Dům nevykazuje žádné známky násilného vniknutí. Rodiče kontaktují policii a ta je vyzve, aby dojednali předání výkupného. Detektivka Linda Arndtová je s rodiči doma a čeká s nimi na zprávu od únosců. Pro peníze si ale nikdo nepřijde.

Důkazy jsou pryč

Když se únosci neozývají, vyzve detektivka několik z přítomných přátel a známých rodiny, kteří je přišli podpořit, aby prohledali dům, jestli nenajdou něco v nepořádku. A tady se odehraje hrůzný nález.

Tělíčko malé královny krásy leží ve sklepě, ústa má přelepená páskou a kolem rukou a krku nylonovou šňůru. Je mrtvá. Rodiče okamžitě vynesou tělíčko ze sklepa a položí ho v obývacím pokoji. Při tom je zničeno mnoho potenciálních důkazů.

Byla znásilněna?

Pitva přinese spíš ještě více otázek, než aby na nějaké odpovídala. JonBenét zemře v důsledku udušení a uškrcení nylonovou šňůrou. Zároveň utrpí rozsáhlé poranění hlavy se zlomeninou lebky, očividně po úderu těžkým předmětem.

Veliká kontroverze se strhne kolem otázky, jestli je, nebo není sexuálně zneužita. V těle se nenajdou stopy spermatu, ale oblast vagíny je poraněná.

Vypadá to, jako by šestiletou královnu krásy někdo znásilnil a pak ji důkladně otřel látkou, aby se zbavil důkazů. Na spodním prádle nebohé oběti se najdou skvrny od krve.

Policie si nejprve myslí, že je to jen její vlastní krev, ale v roce 2003 potvrdí analýza DNA, že se s velkou pravděpodobností jedná také o krev nějakého neznámého muže.

Zametání pod koberec

Jak to v podobných případech bývá, jsou média mnohem rychlejší v poukázání na možné pachatele, než sama policie. Mezi automatickými podezřelými jsou rodiče malé JonBenét. Byla to snaha zamaskovat nešťastnou náhodu?

Nebo se v rodině opravdu přihodilo něco tak šíleného, jako by byla vražda vlastního dítěte, doprovázená ještě sexuálním zneužitím?

Ve zpětném pohledu to vypadá, že mnoho z činů, které rodiče udělají po údajném nálezu vyděračského dopisu, systematicky eliminuje jakékoli zbytky důkazů, které mohly zůstat v domě. To působí minimálně podezřele.

Novináři místo policie

Celou situaci ještě komplikuje nepřátelství, které panuje mezi státním zastupitelstvím a policií. Soudy se vlečou a nedochází k ničemu definitivnímu.

Kauza je několikrát uložena k ledu a zase znovu otevřena, naposledy v roce 2016, kdy policie potvrzuje, že ji stále ještě vede jako otevřené vyšetřování vraždy. Co se tedy v onen osudný den stalo?

Jistotu mít nemůžeme, na odsouzení důkazy také nejsou, ale několik pravděpodobných variant dali dohromady investigativní novináři. Snad tedy alespoň tyto teorie nám umožní nahlédnout pravdu o smrti malé královny krásy.

Zabil ji Santa?

Existují dvě hlavní teorie o tomto hrozném zločinu. První počítá s někým, kdo do domu vnikl zvenčí, druhá předpokládá, že vraždu má na svědomí někdo z rodiny.

Jedním z hlavních podezřelých je soused Bill McReynolds, který do domu chodil hrát Santu Clause. Je snad možné, že by tentokrát místo dárků do punčochy přinesl smrt?

JonBenét ho zná a důvěřuje mu, určitě by mu otevřela dveře, kdyby na ni zaklepal. Teorii o vloupání nasvědčuje i to, že jenom v předchozím měsíci před vraždou ve čtvrti dojde k více než 100 zločinům, většinou právě k vloupáním.

Nejnovější poznatky z analýzy DNA poukazují na to, že možná právě toto bude skutečnost – někdo se do domu vloupe, malou holčičku brutálně sexuálně zneužije a zavraždí.

JonBenétin hrob ve městě Marietta v Georgii. FOTO: Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
JonBenétin hrob ve městě Marietta v Georgii. FOTO: Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství Ramseyových

Druhá teorie, kterou zejména bulvární média neustále omílají, obviňuje někoho z rodiny. Podle FBI je v takových případech šance 12 : 1, že vrahem je rodinný příslušník. Velmi podezřelé chování Ramseyových této teorii jenom nahrává.

Když se kolem případu začínají rojit novináři, stáhne se rodina za hradbu svých právníků a odmítá s kýmkoli o případu mluvit. Zkrátka se chová jako někdo, kdo má co skrývat. Nejhrůznější scénář má za to, že sexuálním násilníkem a vrahem je její otec.

Nikdy se nedozvíme pravdu

Poslední teorie, kterou také podporují některé důkazy, poukazuje na nejméně očekávaného pachatele – devítiletého bratra.

Rodiče o něm tvrdí, že během celého incidentu spí v horním patře domu, což ale zcela prokazatelně není pravda, protože jeho otisky prstů se najdou na míse s ananasem, který je při pitvě nalezen i u zavražděné v žaludku.

Když tedy rodiče lžou o tomto, mohou skrývat i něco jiného? Co když devítiletý Burke svou sestru nešťastnou náhodou nebo v dětské hádce uhodil a zabil?

Pak by tu byla možnost, že škrcení, vyděračský dopis a další okolnosti jsou přímo mistrovskou zástěrkou, jakou se rodina s neštěstím vyrovnala. Skutečnou pravdu tedy možná vědí jenom Ramseyovi a není asi šance, že by ji někomu vyjevili v blízké době. Tajemství smrti krásné JonBenét tedy zůstává temným tajemstvím.

Foto: blogstodiefor / Creative Commons / volné dílo, Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, web.archive / Creative Commons / volné dílo, Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0
reklama
Související články
Svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
reklama
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou