Skip to content
reklama

Kdo má na svědomí malou královnu krásy?

Vycházející hvězdička JonBenét Ramseyová zemře v roce 1996 ve svých šesti letech. Je brutálně zavražděna, sexuálně zneužita a tělo je nalezeno v domě jejích rodičů. Skoro celých 10 let jsou z této vraždy, která dodnes šokuje celou Ameriku, obviněni právě rodiče.

Soudy se vlečou několik let, až případ vyšumí do ztracena.

JonBenét se narodí 6. srpna 1990 v městečku Boulder v americkém státě Colorado. Je to okouzlující mladá dáma, kterou mají všichni rádi. Do školy ještě nechodí, i když se do ní velmi těší, ale zrovna končí školku ve svém rodném městě.

Její matka, Patricia Ramseyová (1956–2006), je bývalá Miss Západní Virginie a svou rozkošnou dcerku tak přihlašuje do soutěží krásy také.

JonBenét se narodila ve městě Boulder ve státě Colorado. FOTO: Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0

Úspěch zaručen

Malá JonBenét má cestu k hvězdné kariéře modelky už předem vyšlapanou. Matka o ni úzkostlivě pečuje a vodí ji na dětské soutěže krásy po celé zemi. Tyto soutěže mají ve Spojených státech dlouhou tradici a nemluvňata, děti a mládežníci do 16 let v nich porovnávají svůj vzhled, ale i další schopnosti.

Úspěch v dětské soutěži krásy může odstartovat budoucí kariéru v modelingu, v reklamě nebo ve filmu. A právě v to doufá JonBenét a její slavná matka. A úspěchy se hrnou: America’s Royale Miss, Little Miss Charlevoix, Little Miss Colorado, Colorado State All-Star Kids Cover Girl, National Tiny Miss Beauty, to je jen několik titulů, které si JonBenét za svůj krátký život stihne vydobýt.

Příkladná rodina

V sousedství mají Ramseyovi pověst příkladné domácnosti. Otec John Bennett Ramsey (*1943) pracuje jako vedoucí počítačové firmy a vydělává velice slušné peníze. Rodina se do města Boulder přestěhuje právě proto, aby to měl blízko na ústředí firmy.

JonBenét má ještě staršího bratra Burkeho, v době její smrti devítiletého. Zkrátka typická americká rodina z vyšší třídy, u které nikdo neočekává, že by mohlo dojít k něčemu nepředvídatelnému nebo tragickému.

Až jednoho dne malá JonBenét zmizí.

blank
Vyděrači zanechali dopis, ale pro výkupné si nepřišli. FOTO: web.archive / Creative Commons / volné dílo

Vyděračský dopis

Podle svědectví Patsy se 26. prosince 1996 JonBenét najednou ztratila a na schodech u kuchyně zůstal ležet třístránkový vyděračský dopis. V něm kdosi neznámý požaduje 118 000 dolarů, jinak hrozí, že ji rodiče už nikdy víckrát neuvidí.

Shodou okolností je tato suma v podstatě přesně ve výši zaměstnaneckého bonusu, který ten rok dostává JonBenétin otec John. Věděl snad neznámý únosce o tom, že John bere prémie a bude mít z čeho zaplatit výkupné?

Nebo je skutečnost mnohem temnější? Dům nevykazuje žádné známky násilného vniknutí. Rodiče kontaktují policii a ta je vyzve, aby dojednali předání výkupného. Detektivka Linda Arndtová je s rodiči doma a čeká s nimi na zprávu od únosců.

Pro peníze si ale nikdo nepřijde.

Důkazy jsou pryč

Když se únosci neozývají, vyzve detektivka několik z přítomných přátel a známých rodiny, kteří je přišli podpořit, aby prohledali dům, jestli nenajdou něco v nepořádku. A tady se odehraje hrůzný nález.

Tělíčko malé královny krásy leží ve sklepě, ústa má přelepená páskou a kolem rukou a krku nylonovou šňůru. Je mrtvá. Rodiče okamžitě vynesou tělíčko ze sklepa a položí ho v obývacím pokoji. Při tom je zničeno mnoho potenciálních důkazů.

Byla znásilněna?

Pitva přinese spíš ještě více otázek, než aby na nějaké odpovídala. JonBenét zemře v důsledku udušení a uškrcení nylonovou šňůrou. Zároveň utrpí rozsáhlé poranění hlavy se zlomeninou lebky, očividně po úderu těžkým předmětem.

Veliká kontroverze se strhne kolem otázky, jestli je, nebo není sexuálně zneužita. V těle se nenajdou stopy spermatu, ale oblast vagíny je poraněná. Vypadá to, jako by šestiletou královnu krásy někdo znásilnil a pak ji důkladně otřel látkou, aby se zbavil důkazů.

Na spodním prádle nebohé oběti se najdou skvrny od krve. Policie si nejprve myslí, že je to jen její vlastní krev, ale v roce 2003 potvrdí analýza DNA, že se s velkou pravděpodobností jedná také o krev nějakého neznámého muže.

Zametání pod koberec

Jak to v podobných případech bývá, jsou média mnohem rychlejší v poukázání na možné pachatele, než sama policie. Mezi automatickými podezřelými jsou rodiče malé JonBenét. Byla to snaha zamaskovat nešťastnou náhodu?

Nebo se v rodině opravdu přihodilo něco tak šíleného, jako by byla vražda vlastního dítěte, doprovázená ještě sexuálním zneužitím? Ve zpětném pohledu to vypadá, že mnoho z činů, které rodiče udělají po údajném nálezu vyděračského dopisu, systematicky eliminuje jakékoli zbytky důkazů, které mohly zůstat v domě.

To působí minimálně podezřele.

Novináři místo policie

Celou situaci ještě komplikuje nepřátelství, které panuje mezi státním zastupitelstvím a policií. Soudy se vlečou a nedochází k ničemu definitivnímu. Kauza je několikrát uložena k ledu a zase znovu otevřena, naposledy v roce 2016, kdy policie potvrzuje, že ji stále ještě vede jako otevřené vyšetřování vraždy.

Co se tedy v onen osudný den stalo? Jistotu mít nemůžeme, na odsouzení důkazy také nejsou, ale několik pravděpodobných variant dali dohromady investigativní novináři. Snad tedy alespoň tyto teorie nám umožní nahlédnout pravdu o smrti malé královny krásy.

Zabil ji Santa?

Existují dvě hlavní teorie o tomto hrozném zločinu. První počítá s někým, kdo do domu vnikl zvenčí, druhá předpokládá, že vraždu má na svědomí někdo z rodiny. Jedním z hlavních podezřelých je soused Bill McReynolds, který do domu chodil hrát Santu Clause.

Je snad možné, že by tentokrát místo dárků do punčochy přinesl smrt? JonBenét ho zná a důvěřuje mu, určitě by mu otevřela dveře, kdyby na ni zaklepal. Teorii o vloupání nasvědčuje i to, že jenom v předchozím měsíci před vraždou ve čtvrti dojde k více než 100 zločinům, většinou právě k vloupáním.

Nejnovější poznatky z analýzy DNA poukazují na to, že možná právě toto bude skutečnost – někdo se do domu vloupe, malou holčičku brutálně sexuálně zneužije a zavraždí.

blank
JonBenétin hrob ve městě Marietta v Georgii. FOTO: Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství Ramseyových

Druhá teorie, kterou zejména bulvární média neustále omílají, obviňuje někoho z rodiny. Podle FBI je v takových případech šance 12 : 1, že vrahem je rodinný příslušník. Velmi podezřelé chování Ramseyových této teorii jenom nahrává.

Když se kolem případu začínají rojit novináři, stáhne se rodina za hradbu svých právníků a odmítá s kýmkoli o případu mluvit. Zkrátka se chová jako někdo, kdo má co skrývat. Nejhrůznější scénář má za to, že sexuálním násilníkem a vrahem je její otec.

Nikdy se nedozvíme pravdu

Poslední teorie, kterou také podporují některé důkazy, poukazuje na nejméně očekávaného pachatele – devítiletého bratra. Rodiče o něm tvrdí, že během celého incidentu spí v horním patře domu, což ale zcela prokazatelně není pravda, protože jeho otisky prstů se najdou na míse s ananasem, který je při pitvě nalezen i u zavražděné v žaludku.

Když tedy rodiče lžou o tomto, mohou skrývat i něco jiného? Co když devítiletý Burke svou sestru nešťastnou náhodou nebo v dětské hádce uhodil a zabil? Pak by tu byla možnost, že škrcení, vyděračský dopis a další okolnosti jsou přímo mistrovskou zástěrkou, jakou se rodina s neštěstím vyrovnala.

Skutečnou pravdu tedy možná vědí jenom Ramseyovi a není asi šance, že by ji někomu vyjevili v blízké době. Tajemství smrti krásné JonBenét tedy zůstává temným tajemstvím.

Foto: blogstodiefor / Creative Commons / volné dílo, Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, web.archive / Creative Commons / volné dílo, Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články