Domů     Kdo má na svědomí malou královnu krásy?
Kdo má na svědomí malou královnu krásy?
8.11.2022

Vycházející hvězdička JonBenét Ramseyová zemře v roce 1996 ve svých šesti letech. Je brutálně zavražděna, sexuálně zneužita a tělo je nalezeno v domě jejích rodičů.

Skoro celých 10 let jsou z této vraždy, která dodnes šokuje celou Ameriku, obviněni právě rodiče. Soudy se vlečou několik let, až případ vyšumí do ztracena.

JonBenét se narodí 6. srpna 1990 v městečku Boulder v americkém státě Colorado. Je to okouzlující mladá dáma, kterou mají všichni rádi. Do školy ještě nechodí, i když se do ní velmi těší, ale zrovna končí školku ve svém rodném městě.

Její matka, Patricia Ramseyová (1956–2006), je bývalá Miss Západní Virginie a svou rozkošnou dcerku tak přihlašuje do soutěží krásy také.

JonBenét se narodila ve městě Boulder ve státě Colorado. FOTO: Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0
JonBenét se narodila ve městě Boulder ve státě Colorado. FOTO: Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0

Úspěch zaručen

Malá JonBenét má cestu k hvězdné kariéře modelky už předem vyšlapanou. Matka o ni úzkostlivě pečuje a vodí ji na dětské soutěže krásy po celé zemi.

Tyto soutěže mají ve Spojených státech dlouhou tradici a nemluvňata, děti a mládežníci do 16 let v nich porovnávají svůj vzhled, ale i další schopnosti. Úspěch v dětské soutěži krásy může odstartovat budoucí kariéru v modelingu, v reklamě nebo ve filmu.

A právě v to doufá JonBenét a její slavná matka. A úspěchy se hrnou:

America’s Royale Miss, Little Miss Charlevoix, Little Miss Colorado, Colorado State All-Star Kids Cover Girl, National Tiny Miss Beauty, to je jen několik titulů, které si JonBenét za svůj krátký život stihne vydobýt.

Příkladná rodina

V sousedství mají Ramseyovi pověst příkladné domácnosti. Otec John Bennett Ramsey (*1943) pracuje jako vedoucí počítačové firmy a vydělává velice slušné peníze.

Rodina se do města Boulder přestěhuje právě proto, aby to měl blízko na ústředí firmy. JonBenét má ještě staršího bratra Burkeho, v době její smrti devítiletého.

Zkrátka typická americká rodina z vyšší třídy, u které nikdo neočekává, že by mohlo dojít k něčemu nepředvídatelnému nebo tragickému. Až jednoho dne malá JonBenét zmizí.

Vyděrači zanechali dopis, ale pro výkupné si nepřišli. FOTO: web.archive / Creative Commons / volné dílo
Vyděrači zanechali dopis, ale pro výkupné si nepřišli. FOTO: web.archive / Creative Commons / volné dílo

Vyděračský dopis

Podle svědectví Patsy se 26. prosince 1996 JonBenét najednou ztratila a na schodech u kuchyně zůstal ležet třístránkový vyděračský dopis. V něm kdosi neznámý požaduje 118 000 dolarů, jinak hrozí, že ji rodiče už nikdy víckrát neuvidí.

Shodou okolností je tato suma v podstatě přesně ve výši zaměstnaneckého bonusu, který ten rok dostává JonBenétin otec John. Věděl snad neznámý únosce o tom, že John bere prémie a bude mít z čeho zaplatit výkupné? Nebo je skutečnost mnohem temnější?

Dům nevykazuje žádné známky násilného vniknutí. Rodiče kontaktují policii a ta je vyzve, aby dojednali předání výkupného. Detektivka Linda Arndtová je s rodiči doma a čeká s nimi na zprávu od únosců. Pro peníze si ale nikdo nepřijde.

Důkazy jsou pryč

Když se únosci neozývají, vyzve detektivka několik z přítomných přátel a známých rodiny, kteří je přišli podpořit, aby prohledali dům, jestli nenajdou něco v nepořádku. A tady se odehraje hrůzný nález.

Tělíčko malé královny krásy leží ve sklepě, ústa má přelepená páskou a kolem rukou a krku nylonovou šňůru. Je mrtvá. Rodiče okamžitě vynesou tělíčko ze sklepa a položí ho v obývacím pokoji. Při tom je zničeno mnoho potenciálních důkazů.

Byla znásilněna?

Pitva přinese spíš ještě více otázek, než aby na nějaké odpovídala. JonBenét zemře v důsledku udušení a uškrcení nylonovou šňůrou. Zároveň utrpí rozsáhlé poranění hlavy se zlomeninou lebky, očividně po úderu těžkým předmětem.

Veliká kontroverze se strhne kolem otázky, jestli je, nebo není sexuálně zneužita. V těle se nenajdou stopy spermatu, ale oblast vagíny je poraněná.

Vypadá to, jako by šestiletou královnu krásy někdo znásilnil a pak ji důkladně otřel látkou, aby se zbavil důkazů. Na spodním prádle nebohé oběti se najdou skvrny od krve.

Policie si nejprve myslí, že je to jen její vlastní krev, ale v roce 2003 potvrdí analýza DNA, že se s velkou pravděpodobností jedná také o krev nějakého neznámého muže.

Zametání pod koberec

Jak to v podobných případech bývá, jsou média mnohem rychlejší v poukázání na možné pachatele, než sama policie. Mezi automatickými podezřelými jsou rodiče malé JonBenét. Byla to snaha zamaskovat nešťastnou náhodu?

Nebo se v rodině opravdu přihodilo něco tak šíleného, jako by byla vražda vlastního dítěte, doprovázená ještě sexuálním zneužitím?

Ve zpětném pohledu to vypadá, že mnoho z činů, které rodiče udělají po údajném nálezu vyděračského dopisu, systematicky eliminuje jakékoli zbytky důkazů, které mohly zůstat v domě. To působí minimálně podezřele.

Novináři místo policie

Celou situaci ještě komplikuje nepřátelství, které panuje mezi státním zastupitelstvím a policií. Soudy se vlečou a nedochází k ničemu definitivnímu.

Kauza je několikrát uložena k ledu a zase znovu otevřena, naposledy v roce 2016, kdy policie potvrzuje, že ji stále ještě vede jako otevřené vyšetřování vraždy. Co se tedy v onen osudný den stalo?

Jistotu mít nemůžeme, na odsouzení důkazy také nejsou, ale několik pravděpodobných variant dali dohromady investigativní novináři. Snad tedy alespoň tyto teorie nám umožní nahlédnout pravdu o smrti malé královny krásy.

Zabil ji Santa?

Existují dvě hlavní teorie o tomto hrozném zločinu. První počítá s někým, kdo do domu vnikl zvenčí, druhá předpokládá, že vraždu má na svědomí někdo z rodiny.

Jedním z hlavních podezřelých je soused Bill McReynolds, který do domu chodil hrát Santu Clause. Je snad možné, že by tentokrát místo dárků do punčochy přinesl smrt?

JonBenét ho zná a důvěřuje mu, určitě by mu otevřela dveře, kdyby na ni zaklepal. Teorii o vloupání nasvědčuje i to, že jenom v předchozím měsíci před vraždou ve čtvrti dojde k více než 100 zločinům, většinou právě k vloupáním.

Nejnovější poznatky z analýzy DNA poukazují na to, že možná právě toto bude skutečnost – někdo se do domu vloupe, malou holčičku brutálně sexuálně zneužije a zavraždí.

JonBenétin hrob ve městě Marietta v Georgii. FOTO: Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
JonBenétin hrob ve městě Marietta v Georgii. FOTO: Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Tajemství Ramseyových

Druhá teorie, kterou zejména bulvární média neustále omílají, obviňuje někoho z rodiny. Podle FBI je v takových případech šance 12 : 1, že vrahem je rodinný příslušník. Velmi podezřelé chování Ramseyových této teorii jenom nahrává.

Když se kolem případu začínají rojit novináři, stáhne se rodina za hradbu svých právníků a odmítá s kýmkoli o případu mluvit. Zkrátka se chová jako někdo, kdo má co skrývat. Nejhrůznější scénář má za to, že sexuálním násilníkem a vrahem je její otec.

Nikdy se nedozvíme pravdu

Poslední teorie, kterou také podporují některé důkazy, poukazuje na nejméně očekávaného pachatele – devítiletého bratra.

Rodiče o něm tvrdí, že během celého incidentu spí v horním patře domu, což ale zcela prokazatelně není pravda, protože jeho otisky prstů se najdou na míse s ananasem, který je při pitvě nalezen i u zavražděné v žaludku.

Když tedy rodiče lžou o tomto, mohou skrývat i něco jiného? Co když devítiletý Burke svou sestru nešťastnou náhodou nebo v dětské hádce uhodil a zabil?

Pak by tu byla možnost, že škrcení, vyděračský dopis a další okolnosti jsou přímo mistrovskou zástěrkou, jakou se rodina s neštěstím vyrovnala. Skutečnou pravdu tedy možná vědí jenom Ramseyovi a není asi šance, že by ji někomu vyjevili v blízké době. Tajemství smrti krásné JonBenét tedy zůstává temným tajemstvím.

Foto: blogstodiefor / Creative Commons / volné dílo, Taurusrus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, web.archive / Creative Commons / volné dílo, Lee Coursey / Creative Commons / CC BY 2.0
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
záhady a tajemství
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum