Skip to content

Arktida: Územní spor, ve kterém hlavní roli hraje alkohol!

Hansův ostrov je malý kousek země mezi Grónskem a Kanadou. Není obydlen, přesto se tu a tam stane středem pozornosti.

Na ostrov o rozloze 1,3 čtverečních kilometrů si totiž činí nárok jak Kanada, tak Dánsko, jehož je Grónsko autonomní součástí. Důvodem jsou především surovinové zásoby v arktické oblasti.

1
Toť on: Hansův ostrov.

Spory o území nejsou v lidských dějinách ničím výjimečným. Naštěstí v tomto případě vojenský konflikt nehrozí, protože jak Dánsko, tak Kanada jsou demokratické a mírumilovné země, které navíc váže spojenectví v Severoatlantické alianci.

2
Kanadská vlajka a whisky, to jsou zbraně Kanaďanů v územním sporu s Dánskem.

Hádka o ostrov se táhne už od 70. let a nabývá poněkud komických rozměrů. Na Wikipedii i na Googlu došlo už několikrát k přepsání toho, komu ostrov náleží. V roce 1984 místo navštívil dánský ministr pro grónské záležitosti.

Zapíchl zde vlajku, vyvěsil tu transparent “Vítejte na dánském ostrově” a jako potvrzení dánské svrchovanosti zde zanechal láhev brandy. Záhy na to se na ostrově vylodily kanadské jednotky, které zde pro změnu vyvěsily vlajku s javorovým listem, nápis “Vítejte na kanadském ostrově” a položily zde bednu s whisky Canadian Club.

3
Spor inspiroval i reklamní tvůrce.

Co následovalo poté, není těžké uhodnout. Od té doby se zde několikrát objevili Dánové či Kanaďané a nechali zde bednu svého alkoholu. A tak si kanadští vojáci mohou užít dánský šnaps a Dánové si po odjezdu z ostrova odvážejí kanadskou whisky.

Ostatně, spor vešel ve známost jako “Whisky válka”.

4
Na ledě Kanaďané právě vstřelili Dánům gól, leč co se týče ostrova, obě země se jej chystají spravovat společně.

Nicméně se zdá, že nejklidnější konflikt o území v historii s nádechem komedie spěje ke svému konci. Spor se totiž začal řešit i na diplomatické úrovni a nyní obě země směřují ke společné správě nad ostrovem.

Foto: wikipedia, Etsy, Vancouver Sun, Elite Readers, Toronto Star
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články