V červenci 1997 nachází dělník při práci v břidlicovém lomu v Sia-san-ťia-c‘ na severovýchodě Číny velkou zkamenělinu ozubeného ptáka. Takové nálezy je sice protizákonné prodávat překupníkům, přesto to dělníci dělají.
Když se nálezce fosilii pokusí dostat ven, rozpadne se. A když už je na kusy, rozhodne se ji vylepšit, protože čím větší, tím víc peněz. Slepí rozpadlé kusy a navíc je obohatí kousky dalších poškozených zkamenělin.
V červnu 1998 je to vše propašováno do USA. „Překupník si pravděpodobně v nějaké vědecké instituci opatřil potvrzení, že daná fosílie je předmětem výměnného programu,“ odhaduje Lewis Simmons na stránkách National Geographic.
Prodáno za 2,5 milionu dolarů
Fámy o neobvyklé zkamenělině primitivního ptáka, které se záhy objeví, utne v únoru 1999 Stephen Czerkas (1951–2015), nadšenec, který vede Muzeum dinosaurů v Blandingu (Utah). Zakoupí ji za částku odpovídající dnes 2,5 milionům korun.
„Nechtěl jsem, aby zmizela v nějaké soukromé sbírce, ale umožnit její vědecké zkoumání.“ Mluví se totiž o možnosti, že jde o chybějící článek mezi teropodními dinosaury a ptáky, což by byla skutečná světová senzace.
Tak velká, že se první články objeví ještě před dokončením výzkumu. Což se ukazuje být chybou.
Není to pták, ani dinosaurus. Je to puzzle!
Už na počátku bádání totiž paleontolog Phil Currie (*1949) varuje, že jde o složeninu. Levé a pravé chodidlo jsou zrcadlově identické: „Je zřejmé, že jde o otisk a jeho protiotisk.“ Také si všimne, že mezi ocasem a zbytkem těla není žádné spojení.
Čínský paleontolog Čou Čung-che přidá zjištění, že hlava a horní část těla patří primitivnímu ptáku rodu Yanornis, zatímco paleontolog Sü Sing si všimne, že ocas odpovídá malému okřídlenému dromeosauridovi, kterého shodou okolností právě studuje.
Nakonec se zjistí, že žádný dinopták neexistuje, že jde o puzzle z pěti odlišných fosílií.