Typický modrý obal, větrová chuť a také oblíbený pomocník pro zimní měsíce plné chrchlání. Bonbon, který zná asi každý. Přesto dokáže řadou věcí překvapit. Uhádnete, co má společného s Emou Destinnovou?
1. Bývaly to Destinky
Jaký je čistě český nejslavnější bonbon? Chtělo by se říct Hašlerka, jenže tu je malý háček. Ano, Hašlerka je dnes „naše“ sladkost, ale když upustíme od názvu, u nás nevznikla.
Její historie se začíná psát v Německu roku 1877. Jistý hamburský lékárník jí pojmenuje po jednom z nejlepších tenorů historie, Enricovi Caruso (25. února 1873 – 2. srpna 1921). Tomu prý zachrání hlas před důležitým koncertem.
Recepturu nakonec získá český podnikatel František Lhotský (17. října 1884 – 17. března 1954), zakladatel Továrny specielních cukrovinek v pražské Michli.
Aby přiblížil bonbon spotřebitelům, pojmenuje ho po světoznámé české operní pěvkyni Emě Destinnové (26. února 1878 – 28. ledna nebo 29. ledna 1930). Zkrátka Destinky.
2. Vzpomínka na Karla Hašlera
Destinky jako název moc nefungují. Ale Lhotský na to jde mazaně. Stejně, jako v Německu zafungoval Caruso, zajde podnikatel 20. prosince 1920 do pražského kabaretu Lucerna. Nese krabici svých výrobků.
Karel Hašler Karel Hašler (31. října 1879 – 22. prosince 1941) totiž ochraptěl! Umělec zkusí Destinku a hle – funguje to! Na místě dá výrobci písemný souhlas s užitím svého jména. Nejde o fámu, dodnes je uložen v Národním muzeu.
Naopak fámy se nesou brzy poté, a to o tom, že to Hašler udělal za pořádný pakl peněz. Nic takového se ale pravděpodobně nestalo… A tak se zrodí Hašlerky!
3. Copak je to za chuť?
Víte, proč jsou Hašlerky tak tmavé? Díky barvivu medicinálního uhlí. A co je ta jejich typická chuť? Většina lidí řekne, že jde o lékořici, pravda je však o kousíček vedle. Anýz je výborným prostředkem podporujícím vykašlávání. A v těchto bonbonech cítíte právě jeho chuť!
4. Letos je výýýýýročí!
Kde se Hašlerky vyrábějí vlastně teď? V továrně Sfinx v Holešově, která slaví právě letos 160. výročí! Začalo to Hašlerkami a bonbóny Slavia, poté se přidaly Bon Pari a od roku 2004 také známé JOJO Kyselé žížalky nebo gumoví Medvídci.
„Díky investici přes 1,2 miliardy korun bude Sfinx od roku 2024 jedinou továrnou Nestlé, která v Evropě vyrábí bonbóny. Stává se tak bonbónovou velmocí na světové úrovni,“ říká Nina Križanová, ředitelka závodu Nestlé Sfinx.
5. Na Slovensku se jich sní víc
Zajímavé je, že v současnosti se na Slovensku vycucá víc Hašlerek, než u nás. A co tedy „frčí“? Češi milují sladké a nepřekvapí ani informace, že dlouhodobě jsou podle statistik mezi největšími oblíbenci právě želé bonbóny.
Sfinx proto vyrobí ročně až 10 678 tun želé. Na předních příčkách se také drží růžovo-bílí Marshmallows s ročním objemem 1 358 tun a meziročním růstem v oblíbenosti o 13 procent. Data prozradila i překvapivou vášeň Čechů pro kyselé bonbóny.
Kyselé žížalky v rámci kategorie želé v oblíbenosti stouply meziročně o 38 procent.