Nový Bor na Českolipsku v létě 2015 paralyzuje průjmová infekce. Skolí desítky lidí, veřejné instituce zavřou a hygienici hledají zdroj nákazy. Lidé skupují balené vody a z lékáren mizí ve velkém černé uhlí. A doslova obří zájem se strhne o antibakteriální gely na ruce.
Jsou hitem poslední doby, protože v čase celosvětových chřipek a lokálních ohnisek bakterií E. coli, listeria nebo salmonela zničí až 99,9 procent bacilů. Aspoň to říkají etikety.
Zatímco dřív stačí na špínu jenom mýdlo a voda, později se vetřou do přízně i rukou zdravotníků první gely. Jsou ale skutečně tak mikrobiálně destruktivní?
Vysoká účinnost
Ano i ne… Když se svět v roce 2009 zděsí pandemie prasečí (mexické) chřipky, prodej některých antibakteriálních gelů stoupne o 70 %.
V tom samém roce výzkumníci z univerzity v kanadské Ottawě provedou studii účinnosti těch gelů, které deklarují, že zabíjejí 99 % zárodků. Jenže dopadne to prachbídně.
„Některé produkty v nejlepším případě zlikvidují 60 procent a v nejhorším jenom 46 procent,“ píší v britském Daily Mail. Není totiž gel jako gel, není vir jako vir a každá ruka není stejná.
„Antibakteriální gely jsou vysoce účinné při likvidaci bakterií a virů, ale pouze, když jsou na bázi alkoholu a v případě, že se dostanou do přímého kontaktu s mikroorganismy,“ říká doktor Richard T. Ellison, profesor medicíny a molekulární mikrobiologie na universitě v Massachusetts.
Hledejte šedesátku
Takže všechny druhy choroboplodných zárodků (viry, bakterie, plícně, kvasinky) nemusí zlikvidovat ani minutové hnětení rukou s dávkou gelu, jestliže jsou pod vrstvou špíny.
Většina gelů si navíc neporadí ani se střevními noroviry, které způsobují průjmy a zvracení. Podle výzkumů jde o příliš „složité“ organismy. A také existují dva druhy antibakteriálních gelů, a to na bázi alkoholu a bez alkoholu.
„Ty přípravky, které obsahují vysoký podíl alkoholu, účinné opravdu jsou. Některé studie dokonce ukazují, že i účinnější než voda s mýdlem,“ říká doktor David Hooper, vedoucí infekční jednotky všeobecné nemocnice v Bostonu.
100procentní ochrana
Alkohol zabíjí bakterie tím, že napadne jejich vnější membránu. V koncentracích 60 % a vyšší jsou gely výrazně antibakteriálně, antimykoticky a antivirově aktivní a mikrobiální kolonie ničí.
Ale obsah by neměl být zase příliš vysoký (přes 85 %), protože je zapotřebí voda, která do bakterií a virů pronikne. Účinnost navíc ještě zvyšují další chemické látky jako peroxid vodíku nebo jod. Naopak to, co má menší koncentraci, už tak účinné není.
Trochu složitější je to u nealkoholických gelů, kde sice může být ochrana před mikroorganismy delší, ale zase není tak účinná. Gely jenom ve Spojených státech generují výrobcům roční zisk okolo 24 miliard korun.