Skip to content
reklama
reklama blank

Annie Besantová: Sexuální revoluce v Británii

blank

V březnu 1877 britská veřejnost žije nejnovějším skandálem. Před soudem stojí Annie Besantová za porušení zákona o obscénních publikacích. V době, kdy sex je tabu a ochrana před početím hřích, Besantová otevřeně promluví o nutnosti antikoncepce jako zbrani proti chudobě.

Výkřik: Coby první žena veřejně schvaluje používání antikoncepce.

Dívka, která se narodí do středostavovské rodiny viktoriánské Anglie, toho od života nemohla čekat příliš. Vdát se, porodit děti a strávit zbytek života péčí o domácnost, maximálně se angažovat v nějakém filantropickém spolku – takové jsou veškeré možnosti seberealizace.

Prvních dvacet let se zdá, že život Annie Besantové (1847–1933) se nebude nijak lišit. Přesto dokáže zažehnout sexuální revoluci v Británii a stanout v čele socialistického i ezoterického hnutí.

Annie proletářka

Londýnské procesí rozzlobených nezaměstnaných se v listopadu 1887 zvrhne v ozbrojenou bouři, která se do britské historie zapíše jako „Krvavá neděle“. O rok později otřese zemí velká stávka bledých a podvyživených dívek ze sirkárny.

V obou akcích se výrazně angažuje irská aktivistka Annie.

blank

Tou dobou je na britských ostrovech dobře známou figurou. Dvacet let předtím jí ale bylo 20 let, byla čerstvě vdaná a svému muži během 18 měsíců porodila dvě děti. Výchova v Annie vypěstuje přísnou zbožnost.

V době, kdy její dcerka umírá na černý kašel, začne o své víře pochybovat. Když její manžel, reverend Frank Besant, zjistí, že jeho mladá žena koketuje s volnomyšlenkářstvím, dá jí na vybranou: pravidelně se účastnit svatého přijímání, nebo odejít a už se nevracet!

Raději psanec než vyhnanec

Pokrytectví, nebo vyhoštění,“ napíše Annie později, vybrala jsem si to druhé.“ Docílí legální odluky manželství a v roce 1874 se už se zdravou dcerou přestěhuje do Londýna. Město se má stát místem zrození „Rudé Annie“, jak se jí později přezdívá.

Svobodná matka se začne angažovat v odborech, v hnutí za odluku církve od státu a v kampani za ženská práva. Slavný irský spisovatel George Bernard Shaw (1856–1950) o Besantové řekne, že je nejlepším řečníkem v Anglii, a nemluví do větru – posluchárny během jejích projevů praskají ve švech.

blank

Milujte se a chraňte se

V březnu 1877 je Besantová spolu s Charlesem Bradlaughem (1833–1891) předvolána před soud a obviněna z nemravnosti. Společně totiž vydají vysoce kontroverzní knihu. Ovoce filozofie, kterou napsal americký lékař Charles Knowlton. Svoboda rozhodovat o počtu dětí je dle Knowltona naprosto klíčová pro blaho pracující třídy. Navrhuje také způsoby, jak velikost rodiny omezit. Ve vyhrocené atmosféře, kdy Besantové reálně hrozí uvěznění, se sama začne otevřeně angažovat v hnutí za informovanost veřejnosti o způsobech antikoncepce.

Myslím si, že je morálnější zabránit početí dětí, než je poté, co se narodí, zavraždit tím, že jim nemůžeme opatřit jídlo, vzduch a oblečení, tvrdí. Skandál nakonec oba spisovatele proslaví, Besantová ovšem přijde o opatrovnictví své dcery.

Život začíná po čtyřicítce

V době, kdy je na vrcholu, se roku 1889 náhle odvrátí od svých názorů, odmítne ateismus a přilne k ezoterickému hnutí, theosofii, které založí charismatická Ruska s údajně nadpřirozenými schopnostmi Helena Petrovna Blavatská (1831–1891). Po její smrti se Besantová stane čelní představitelkou hnutí, a protože spatří své kořeny ve východních naukách, odejde v roce 1893 do Indie. Tam začne oblékat sárí a praktikovat jasnovidectví, založí ale také univerzitu a angažuje se v kampani za nezávislost Indie na Velké Británii.

Foto: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozor na kousnutí
21stoleti.cz

Pozor na kousnutí

V nedávné době narazili badatelé ve...
Čtvrtý mušketýr v avantgardním plášti DS
epochalnisvet.cz

Čtvrtý mušketýr v...

Pařížská avantgarda má nového člena „high...
Zamlčel americký prezident George Bush starší pravdu o UFO?
enigmaplus.cz

Zamlčel americký prezident...

George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých...
Chtějí slepit vztah dalším dítětem?
nasehvezdy.cz

Chtějí slepit vztah dalším...

Mohla by točit nebo hrát...
Snaží se utajit svoji novou lásku?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit svoji novou...

Krásná herečka Sabina...
Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom
epochanacestach.cz

Labské údolí: Famózní...

Labské údolí je samo o sobě...
Jahody a bubliny: Odměna pro rodiče a děti za vysvědčení v La Bottega Oaks Deli Bistro
iluxus.cz

Jahody a bubliny: Odměna pro...

Konec školního roku a letní prázdniny se...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Kukuřice pečená v troubě
tisicereceptu.cz

Kukuřice pečená v troubě

Ingredience 4 kukuřičné klasy 3 lžíce oleje 1 lžička...
Jsou na starověkých mincích zobrazeni mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Jsou na starověkých mincích...

V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález...
Záchrana přišla z nebes
skutecnepribehy.cz

Záchrana přišla z nebes

Můj život visel doslova...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...