Všichni zpívají legendární Riders On The Storm a vlní se do rytmu hudby. Láhev jde z ruky do ruky, těsně za ní koluje cigareta. Mladý pár se líbá. Na rockovém koncertě nic divného. Ale na hřbitově?
Ano, leží tu totiž hrob slavné rockové hvězdy, jeden z těch, které se staly turistickou atrakcí nebo je věrní fanoušci proměnili v novodobá poutní místa.
Elvis žije a jeho hrob vydělává
Když se řekne Memphis, ozve se sborová odpověď „Elvis!“ Smrt krále rock’n’rollu byla tak podivná, že jí mnozí nikdy neuvěřili a svědectví o tom, že byl viděn živ a zdráv, patří k folklóru okurkových sezón.
Ale ať už je Elvis Presley (1935–1977) živ nebo mrtev, jeho hrob na zahradě Gracelandu ročně navštíví přes půl miliónu příznivců. Což těší hlavně městskou pokladnu, do níž díky tomu nateče 150 milionů dolarů.
Každý rok se sem navíc v předvečer jeho smrti sjíždí na svíčkovou slavnost tisíce fandů. „Někdy musíte čekat i pět hodin, než se dostanete k Elvisovu hrobu,“ říká Jack Soden, ředitel společnosti Elvis Presley Enterprises.
Američan v Paříži
Hřbitov Pére Lachaise je místem, kde leží elita francouzské kultury. Honoré de Balzac, Edith Piaf i Modigliani. Přesto hrob, díky němuž je hřbitov čtvrtým nejnavštěvovanějším místem Paříže, je hrobem Američana.
Zpěváka Jima Morrisona (1943–1971), frontmana legendárních The Doors. Slavný bouřlivák byl sice pohřben v tichosti, bez kněze, a dřív než se vůbec informace o jeho smrti dostala na veřejnost, o to víc je však živo u jeho hrobu.
Správa hřbitova musí neustále z hrobů francouzských velikánů mazat šipky „Tudy k Jimovi“, řešit případy vandalství a výtržností Morrisonových obdivovatelů. K těm patří i alkohol a drogy na improvizovaných hřbitovních mejdanech.
Když padne návrh neprodloužit pronájem hrobu, je sice zamítnut, vynoří se však nepodložené zvěsti, že zpěvákovo tělo se v tichosti vrátilo do USA a hrob v Paříži je už jen turistickým lákadlem.
Velká hvězda, malá hrobka
Americká herečka Marilyn Monroe (1926–1962) je jednou z největších ikon minulého století. Přesto má, bez ohledu na slávu, obdiv i bouřlivý život, možná až nečekaně skromný náhrobek.
Najdete ho ve Westwood Memorial Park a její bývalý manžel Joe DiMaggio sem po dvacet let posílal třikrát týdně kytici červených růží. Když zemřel, převzali tradici fandové, a tak má Marilyn i 50 let po smrti na hrobě stále čerstvé květiny.
Když se v roce 2009 rozhodne majitelka prodat hrobku ležící přímo nad Marylin, utká se o ni v aukci 21 zájemců. „Chcete trávit Věčnost nad Marilyn Monroe? Máte jedinečnou příležitost,“ hlásá poutač a cena se vyšplhá až 86 000 000 korun. Japonský vítěz však nakonec kvůli finančním potížím od koupě odstoupí.
Hrob princezny střeží labutě
Princezna Diana (1961–1997), jejíž smrt šokovala celý svět, byla na přání bratra Earla uložena na místo, kde ji synové mohou navštěvovat v klidu. Najdete ho na pozemcích sídla Spencerů v Althorpu v severním Hampshiru.
Na ostrůvku uprostřed oválného jezírka lemovaného 36 duby a obývaného pouze čtyřmi černými labutěmi, které hrob symbolicky střeží. Lidé na Dianu nezapomínají a mezi červencem a zářím přicházejí uctít její památku.
Pomalu procházejí parkem až k jezírku, na který však není nikomu dovoleno vstoupit, a i když není vidět ani samotný hrob, pouze malý pomníček, lidé tu tiše, s úctou a často se slzami v očích postojí a někteří pak kladou květiny k památníku opodál.