Domů     Hollywood versus realita: Které slavné filmy pijí historikům krev?
Hollywood versus realita: Které slavné filmy pijí historikům krev?
20.5.2016

Vysokorozpočtové historické snímky patří nepochybně k nejoblíbenějším žánrům filmových nadšenců. Některé z nich toho však mají se skutečnou historií pramálo společného. 

Epické bitevní scény, nádherné dobové kostýmy či působivé rekonstrukce dramatických událostí z naší minulosti. To všechno jsou důvody, proč se rádi díváme na historické filmy.

Hollywoodské vyprávění nás nicméně někdy pohltí natolik, až zapomínáme, že se stále jedná o fikci. Dějepisná fakta totiž při psaní scénářů mnohdy musí ustoupit atraktivitě příběhu.

Někdy si ovšem američtí filmaři vymýšlejí více, než je zdrávo, a překvapivě se to týká i těch nejúspěšnějších tvůrců současnosti. Podívejte se na přehled pěti velmi populárních snímků, které jsou historickým badatelům jen pro smích.

1. Gladiátor: Císař Commodus nebyl otcovrah!

Slavný projekt uznávaného režiséra Ridleye Scotta (*1937) z roku 2000 s charismatickým Russellem Crowem (*1964) v hlavní roli byl nominován na 12 Oscarů a z toho pět sošek, včetně té za nejlepší film, si také odnesl.

Gladiátor přitom obsahuje historické nesmysly, nad nimiž i běžný divák zakroutí hlavou. Ústřední postava římského generála Maxima je výplodem filmařské fantazie.

Císař Marcus Aurelius (121–180) nebyl zavražděn svým synem Commodem (161–192), nýbrž podlehl morové nákaze a rozhodně neměl v úmyslu udělat z Říma republiku.

Commodus sice opravdu rád bojoval s gladiátory, nezemřel ovšem v aréně, ale byl zadušen v lázni. Jak je možné, že Maximus získal přezdívku „Španěl“, když Španělsko vzniklo zhruba o 1300 let později, než se má příběh odehrávat?

Na plátně jsou chvíli k vidění i němečtí ovčáci. Toto psí plemeno v době antického Říma určitě neexistovalo!

2. Statečné srdce: Kilty a zmalované tváře se ve 14. století nenosily!

Rozčarování budí také filmové zobrazení bitvy o Stirlinský most. Ta se totiž ve filmu vůbec neodehrává na mostě! Podle režiséra by to bylo technicky moc náročné.

Film Statečné srdce, natočený v roce 1995, učinil z amerického herce a režiséra Mela Gibsona (*1956) hvězdu první velikosti a vynesl mu také několik Oscarů.

Zatímco publikum bylo příběhem skotského hrdiny Williama Wallace (kolem 1270–1305) nadšené, historici si klepali na čelo. Skotští bojovníci za svobodu ve filmu nosí kilty.

Nejstarší zmínky o nich ovšem pocházejí až z 16. století a nedílnou součástí skotského národního oděvu se staly ještě později. Naopak modré válečné malování na obličej se za Williamova života již dávno nepoužívalo. Historický Wallace nebyl obyčejným farmářem.

Patřil totiž k nižší skotské šlechtě.

Těžko mohl mít milostný románek s francouzskou princeznou Izabelou (1295–1358), jelikož ta v době Williamovy popravy oslavila teprve 10. narozeniny a za anglického krále Eduarda II. (1284–1327) se provdala teprve v roce 1308. Nepravdivě je ve snímku zobrazen též skotský panovník Robert Bruce (1274–1329).

3. Patriot: Z britských gentlemanů udělal nacisty!

Mel Gibson je pro milovníky dějepisu vůbec noční můrou. Pět let po Statečném srdci se nechal obsadit do hlavní role v historickém velkofilmu původem německého režiséra Rolanda Emmericha (*1955) s názvem Patriot.

Ve snímku, pojednávajícím o americké revoluci za nezávislost, není autentické prakticky nic.

Postava hlavního hrdiny Benjamina Martina má být volně založená na reálné historické osobnosti amerického revolucionáře Francise Mariona (1732–1795), jemuž se přezdívalo „Liška z bažin“.

Marion nicméně na rozdíl od své filmové verze platil za krutého a bezcitného válečníka, který vlastnil několik otroků a zabíjel indiány pro zábavu.

Zato Britové, pověstní svým gentlemanským chováním na bitevních polích, jsou ve snímku vykresleni jako krvežíznivá monstra, co střílejí bezbranné děti a upalují civilisty zaživa!

Emmerich si zřejmě myslel, že točí o nacistických zločinech za druhé světové války.

4. Amadeus: Salieri na Mozarta žárlit nemohl!

Známé pořekadlo, že i mistr tesař se někdy utne, platí i v případě vynikajícího česko-amerického tvůrce Miloše Formana (*1932). Jeho legendární počin Amadeus získal v roce 1985 Oscara za nejlepší film.

Po řemeslné stránce se jedná o vskutku výjimečné dílo, historičtí znalci už ale tolik odvaření nebyli.

Italský hudební skladatel Antonio Salieri (1750–1825) nemohl žárlit na talent Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791), neboť v 18. století byl pokládán za lepšího umělce než on!

V dobových pramenech navíc neexistují žádné důkazy, které by nasvědčovaly vzájemné rivalitě mezi oběma skladateli. Spíše naopak. „Možná nebyli vyloženě přáteli, ale určitě se navzájem respektovali,“ shodují se odborníci.

Nedováno se dokonce zjistilo, že Mozart a Salieri spolu v roce 1785 napsali společnou skladbu!

5. Pearl Harbor: Zkritizují ho i váleční veteráni!

A to nejhorší na konec. V hollywoodském válečném spektáklu Michaela Baye (*1965) z roku 2001 o japonském útoku na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor se to historickými nepřesnostmi jenom hemží.

Však také Bayovo dílo vyvolalo obrovské protesty japonské veřejnosti i amerických válečných veteránů! Filmoví kritici snímek nazvou „zneužitím básnické licence“.

Na plátně je možné spatřit nespočet předmětů, jež za druhé světové války ještě neexistovaly, třeba lehké cigarety Marlboro. Japonské stíhačky jsou zelené, třebaže ve skutečnosti byly šedivé.

Postava ztvárněná Benem Affleckem (*1972) se přidá k britskému královskému letectvu, což měli američtí piloti v dané době zakázáno. Asi největší pobouření vyvolá scéna, v níž Japonci vybombardují vojenskou nemocnici.

Tehdejší japonští letci totiž byli důsledně nabádáni, aby nestříleli na zdravotnická zařízení a tento rozkaz bezmezně dodržovali.

Foto: www.phactual.com www.openwalls.com www.youtube.com www.playbuzz.com www.pulseradio.fm www.ccaminha.wordpress.com
Související články
Historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.