Jak žít dlouhý, úspěšný a spokojený život? Vědci z americké Harvard University se pokusili na tuto zásadní otázku odpovědět v jedné z nejdelších a nejdůkladnějších studií v historii. Na jejím konci jsou schopni označit „ingredience“ opravdového štěstí.
Celá studie začíná v roce 1938. Vědci v následujících téměř 80 letech sledují životy 724 mužů, přičemž jedním z členů první skupiny je i budoucí americký prezident John F. Kennedy (1917-1963), ještě jako student Harvard University, a výzkumu se později účastní i potomci mnohých původních dobrovolníků.
Každé 2 roky s nimi výzkumníci vedou rozhovor o jejich životech, kde proberou důležité věci včetně kvality jejich manželství, spokojenosti s prací a zeptají se i na sociální aktivity.
Nejde jen o pohovory v kancelářích, navštěvují účastníky také doma a probírají řadu otázek s jejich partnery i dětmi. Vždy po 5 letech sledují jejich fyzické zdraví, což zahrnuje například rentgen hrudníku, testy krve a moči a kardiologické vyšetření. Výsledky studie jsou překvapující.
Srdeční záležitosti
Studie odhaluje, že zatímco většina lidí se domnívá, že klíčovými složkami šťastného života jsou především bohatství a úspěch, ke skutečně prožívanému štěstí přispívají mnohem jednodušší faktory, než bychom předpokládali.
Pokud jde o kariéru, je mnohem důležitější mít pocit, že práce, kterou vykonáváte, je smysluplná než dosažení tradičního úspěchu (vysoký plat, povýšení, společenská prestiž).
Je důležitá kvalita, ne kvantita
Dále jsou to mezilidské vztahy. Muži, kteří měli hlubší a pevnější vztahy s rodinou, přáteli a blízkým okolím, byli zdravější, šťastnější a dosáhli vyššího věku, než osamělí jedinci.
U účastníků, kteří měli v dětství vřelý vztah s matkou se méně častěji v pozdějším životě objevuje demence, zato jsou často úspěšní ve svých profesích.
Jedním z důležitých faktorů šťastného života jsou tedy hluboká a harmonická pouta s lidmi v okolí včetně vlastní rodiny. Podle vědců je kromě jiného velmi důležité dobře si vybírat přátele a upřednostnit kvalitu před kvantitou.
Harmonický vztah má vliv na snášení bolesti
Stejně důležité je i kvalitní manželství. Harvardská studie zjistila, že muži, kteří se nikdy nerozvedli nebo neměli v manželství závažnější problémy, měli v testech paměti lepší výsledky než ti, kteří se něčím podobným pochlubit nemohli.
Vřelé partnerské vztahy mají schopnost pomoci lépe se vyrovnat i s některými problémy stárnutí.
Například 80letí manželé, žijící po celý život ve šťastném manželství, uvedli, že ve dnech, kdy je ve starším věku trápí intenzivnější fyzické bolesti, zůstává jejich nálada stejně pohodová, jako jindy.
Naproti tomu lidé v nešťastných vztazích prožívají fyzickou bolest mnohem silněji.
Lepší svoboda, než špatné manželství
Obecně je manželství spojeno se sníženým rizikem vzniku demence. Neplatí to však vždy. Studie prokázala, že muži, kteří byli sami, byli mnohem šťastnější a psychicky vyrovnanější než ti, kteří se nacházeli ve vysoce konfliktních partnerských vztazích.
Výsledky by se tedy daly shrnout tak, že základem toho, abyste prožívali šťastný život, jsou pevné a vřelé vztahy s okolím, několik opravdu dobrých přátel, na které se můžete spolehnout a harmonické manželství.
„Klíčem ke zdraví a štěstí jsou vztahy, vztahy a zase vztahy,“ potvrzuje jeden z výzkumníků, psychiatr George Vaillant. Všechno ostatní je už jenom „přidaná hodnota“, která dělá život příjemnějším.
Fyzická aktivita je nad všechny peníze
K zajímavému závěru dochází i studie vědců z Yale University a Oxford University. Na pocit štěstí a pohody i dobré duševní zdraví má větší dopad tělesná aktivita než ekonomický status. Během výzkumu přitom vědci shromáždili údaje od 1,2 milionu Američanů.
Lidé, kteří pravidelně cvičí anebo se věnují jiné fyzické aktivitě, jsou šťastnější a cítí se stejně spokojeni jako ti, kteří nesportují, ale vydělávají o 25 000 dolarů ročně více.
Průměrně se cítí špatně fyzicky nebo psychicky po 35 dnů v roce, zatímco u osob, které takto aktivní nejsou, je to o dalších 18 dnů více.