Mladý hoch sedí v kuchyni a hledí si svého. Náhle ho z lelkování vytrhne rána a strašlivý řev. Jeho nenáviděná macecha se právě snažila roztopit naftová kamna, která náhle bouchla a nešťastnou ženu potřísnila hořícím palivem.
Dospívající chlapec sleduje to hrůzné divadlo se zájmem a s pomocí si dává na čas. Macechu začne hasit až po několika minutách, kdy žena nesnesitelnou bolestí upadá do mdlob. Později na následky zranění zemře, ale Kehoe se trestu vyhne – nejsou svědci.
Farmář k pohledání
Andrew Philip Kehoe (1872–1927) se narodil v Michiganu. Po střední škole vstupuje na Michigan State College, kde se potkává se svou budoucí ženou Ellen Priceovou. V roce 1912 se zamilovaný pár bere.
O sedm let později si manželé pořizují odlehlý statek, kde se ale brzy projeví, že Andrew má ke správnému farmáři daleko. Zvířata nenávidí a svou neschopností způsobí, že mu brzy pojde většina dobytka.
Při práci na strojích k obdělávání pole se projevuje jeho láska k technice. Andrew vymýšlí různé vychytávky a upravuje stroje, ale pokud se mu realizace nápadu nedaří, nechá pole být a nestará se o něj.
Manželé mají náhle hluboko do kapsy a Kehoe řeší finanční problémy tak, že za směšné částky rozprodává části statku.
Žádost o příspěvek spouštěčem masakru
Roku 1925 Ellen onemocní tuberkulózou. Náklady na léčení a pobyty v nemocnici nejsou malé a Kehoe se brzy zadluží. Pohár jeho trpělivosti přetéká ve chvíli, kdy ho obec požádá o finanční příspěvek na novou školu.
Zadluženému Kehoemu, který již před časem přestal splácet hypotéku, se totiž zrodí v hlavě scestná myšlenka, že se mu chystají farmu zabavit právě kvůli financování stavby nové školy.
Testoval dynamit na manželce
Necelý půlrok před osudovým útokem Andrewa Kehoa, jímž se zapíše do dějin kriminalistiky, je v lese nalezena Ellen Kehoeová. Její tělo je rozmetáno po okolí následkem výbuchu.
Není pochyb o tom, že Andrewovi posloužila jako testovací subjekt při zjišťování přesnosti výbuchu časované nálože. Několik dnů před masakrem zvoní Kehoemu telefon. Volá mu učitelka ze školy a ptá se, zda by si mohli na jeho statku udělat s dětmi piknik.
Muž ochotně svolí a ještě učitelce doporučí, že by neměli chodit ve čtvrtek, kdy má být ošklivo. O počasí však ve skutečnosti nejde, budoucí vrah si jen přeje, aby bylo ve čtvrtek ve škole co nejvíce dětí…
Nejkrvavější masakr školáků v amerických dějinách
18. května 1927 Kehoe nejprve věší na plot svého statku ceduli se vzkazem pro policisty: „Kriminálníci se nerodí, jsou utvořeni.“ Potom jde ke škole, kde bez zaváhání odpaluje nálože umístěné na základech budovy plné dětí.
Nálože nevybuchnou všechny, ale k totální destrukci to stačí. Strašlivý výbuch v podstatě srovnává budovu se zemí a na místě umírá 45 lidí, z toho 37 školáků zejména 2. a 6. ročníku. Všude se najednou ozývá křik a sténání. Krveprolití tím však ještě nekončí.
Kehoe má další nálož ve svém autě, kterou vzápětí odpaluje a zabíjí tak sebe a ředitele školy. Tento čin je v amerických dějinách zaznamenán jako nejhrůznější masakr spáchaný na studentech.
Jan Martinec