„Ztratili jsme důstojnost, byli jsme poníženi a naše čest je ohrožena,“ stěžuje si v odpolední talkshow Pat Loudová. Ale je to marné. Blíží se finále a posun směrem ke katastrofě nezpomalí. Jen krátce poté ji a její blízké média označí za „zničenou rodinu“.
Titulky amerických novin se počátkem roku 1973 zabývají řadou kauz. Mají o čem psát:
aféra Watergate nabírá na obrátkách, Světové obchodní centrum v New Yorku má být brzy otevřeno, městečko Wounded Knee je obsazeno indiánskými aktivisty, takže potyčky s policií jsou na denním pořádku, a je také konečně ujednáno příměří ve Vietnamu.
Ale při tom všem dění se zdá, že nejdůležitější je rodina Williama „Billa“ Louda (1921-2018) z kalifornského města Santa Barbara, které se dostává pozornosti ze všech stran.
Čtvrtky u televize
Do té doby neznámí lidé začínají být pro většinu amerických domácností něčím jako dobrými přáteli. Jen o takových přece víte všechno!
Od 11. ledna 1973 veřejnoprávní stanice Public Broadcasting Service vysílá dvanáct hodinových epizod ze života dobře situované rodiny. Jde o první reality show v historii s názvem Americká rodina (An American Family).
Producent Craig Gilbert (1925-2020) si pro svůj projekt vybírá mezi dvacítkou zájemců. V domě vítězů pak jeho štáb stráví sedm měsíců a natočí více než 300 hodin materiálu. Z něj pak sestříhá to nejzajímavější.
Úspěch je historický, každý čtvrteční díl v období od ledna do března sleduje více než 10 milionů diváků.
Obchodník Bill, jeho manželka v domácnosti Pat (1926-2021) a pět potomků Lance (1951-2001), Kevin (*1953), Grant (*1954), Delilah (*1955) a Michelle (*1957) se stanou hvězdami obrazovek. V jejich soukromí ale dochází k obrovským změnám.
Stane se i v lepších rodinách…
Show má ukázat život běžné americké rodiny z vyšší střední třídy a jejich každodenní starosti a radosti. Zpočátku Loudovi vypadají jako ztělesnění amerického snu, mají nádherný dům, konta plná peněz, několik aut a jsou pohlední.
Časem se však začnou ukazovat první trhliny a noviny New York Times přispěchají s tvrzením, že jde o „smutně známý a obyčejný typ rodiny, se kterým se může ztotožnit většina bílých Američanů ze střední třídy“.
Bill má milostné aféry, lže manželce a čelí obchodním problémům ve své firmě. Lance veřejně odhalí svou homosexualitu, což je historicky poprvé, co se tak stane na televizní obrazovce. Mezi členy rodiny to vře, hádky jsou na denním pořádku.
V klíčové 9. epizodě požádá Pat svého manžela, aby se odstěhoval a předá mu vizitku svého právníka. V době, kdy natáčení končí, tedy na Silvestra roku 1971, je Bill pryč a Pat se čtyřmi dětmi čelí změněným životním podmínkám.
(Ne)slavné finále
V polovině dvanáctitýdenního vysílání se rodina ze strachu z toho, jak je show Americká rodina prezentuje, vydá do odpolední talkshow známého televizního moderátora Dicka Cavetta (*1936), aby se vymluvila na zkreslení skutečnosti tendenčním sestříháním natočeného dokumentu.
Vysílání končí 29. března a všichni zúčastnění jsou jinde než na začátku:
Pat Loudová napíše paměti, Lance Loud začne budovat kariéru jako celebrita a Craig Gilbert se stáhne do ústraní poté, co mu veřejnost přisoudí roli muže, který zničil rodinu ze Santa Barbary. Na motivy událostí vznikne v roce 2011 hraný film Cinema Vérité.
Smrt v Americké rodině
Štáb z původní show natočí ještě pokračování po letech, poslední epizoda má název Smrt v Americké rodině (Lance Loud! A Death in An American Family).
Ta vylíčí úpadek Lance Louda, od hudební kariéry přes gay ikonu a úspěšného sloupkaře v několika časopisech až k závislosti na pervitinu a smrti, způsobené komplikacemi u infekce HIV. Jeho posledním přáním je, aby se rodiče k sobě vrátili.
Ti mu ho splní, ale už se znovu nevezmou. Žijí pak v blízkosti svých dospělých dětí.