S návykovými látkami má Amy Jade Winehouse (1983–2011) problémy už od raného věku. Na prahu puberty se její výchova vymkne kontrole a Amy začne kouřit, pít a žít nevázaným životem. Později propadne i démonu drog, se kterým se nedokáže poprat.
Na těle jí také přibývají další a další tetování, jež se stanou pro mladou hudebnici charakteristickým poznávacím znamením.
Do léčebny nepůjdu!
Na druhé straně si však rodačka z Londýna podmaní tisíce posluchačů po celém světě svým sytě zabarveným hlasem. K hudbě ji přivede babička a táta, kteří jsou oba dva schopní zpěváci. V rodině se nejčastěji poslouchá jazz.
Talent se projeví i u její nejmladší členky a Amy se zapíše do hudební školy a taneční školy. Zatímco je její první album Frank z roku 2003 úspěchem, druhá deska Back to Black se o tři roky později stane hudebním fenoménem.
Stoupající hvězda však v sobě skrývá temnou stránku, kterou zčásti odhaluje singl Rehab:
„Snažili se mě donutit jít do léčebny, ale já říkala né, né, né!“ Zpěvačka se v něm kromě nechuti se léčit také svěřuje se svou náklonností k alkoholu a vnímaví fanoušci zaznamenají i narážky na její soukromý život.
V době vydání alba je Winehouse zamilovaná do asistenta produkce Blakea Fielder-Civila (*1982), se kterým se seznámí v hospodě.
Partner stahuje zpěvačku na dno
Blake je ale drogově závislý, má sklony k sebepoškozování a svoji slavnou přítelkyni postupně stahuje na dno. Amy začne kouřit crack, bere prášky a nakonec i heroin.
V roce 2008, kdy se chystají jubilejní padesáté ceny Grammy, je Amy s drogami tak velká kamarádka, že se jí nepodaří získat vízum do Spojených států a nemůže se tak osobně dostavit na ceremoniál do Los Angeles, kde nakonec její album promění pět ze šesti nominací.
I její vystoupení se musí do sálu promítat. Ačkoli je všem jasné, jak zhoubný vliv Blake na Amy má, hudebnice si nedá říct a v roce 2007 si ho při obřadu v Miami na Floridě bere za manžela.
Pár se stává oblíbeným objektem zájmu paparazzi, kteří je pravidelně fotí zdrogované, zpité a nejednou také zkrvavené po očividné bitce. Jakékoli násilí z manželovy strany ale Amy popírá s tím, že si zranění způsobila sama.
Rozvod jí život nezachrání
Závislosti začnou Amy Winehouse postupně zasahovat i do profesionální sféry. V roce 2007 kvůli svému stavu předčasně ukončí několik koncertů a nespokojené publikum ji odmění pískotem a bučením.
I když se najdou i světlejší chvilky, podobné situace se začnou opakovat stále častěji. Na svém evropském turné v roce 2011 už pak viditelně opilá vrávorá a nedokáže se rozpomenout na texty svých písní.
I když se v roce 2009 s manželem rozvede, alkoholová a drogová náruč ji už nyní svírá příliš pevně. Podle výpovědi bodyguarda je Amy však v den své smrti veselá, směje se, poslouchá hudbu a dívá se televizi do dvou do rána.
Ráno ji ještě zkontroluje, zdá se mu však, že pokojně spí. Ve tři hodiny odpoledne 23. července 2011 ji ke své hrůze najde ve stejné pozici bez známek života. Okamžitě volá sanitku, zdravotníci však už mohou pouze potvrdit smrt. V krvi zpěvačky naměří 4,16 promile alkoholu.