Za prvního „experta“ na výživu můžeme považovat Američana Horace Fletchera, který působí na přelomu 19. a 20. století. Tvrdí, že jídlo se musí velmi důkladně přežvýkat.
Není pak v podstatě nutné ani potravu polykat. Z čeho se nestane tekutina, to je třeba jednoduše vyplivnout. Do těla se prý dostanou výživné látky ze slin z potravy rozmělněné na tekutinu a nelze přitom přibrat…
Stačí přežvykovat, jíst nemusíte
Historické osobnosti pak snáze podléhají nejrůznějším návodům, jak zůstat navždy štíhlý. Není divu, že je zaujme i recept, který nabízí Horace Fletcher (1849-1919). Ten například přikazuje přežvýkat cibuli šalotku celkem sedmsetkrát.
Tím se z ní prý vyloučí všechny výživné látky. Vymýšlí podrobný návod, popisující kolikrát se co má kousat. U nové diety se ujme název fletecherismus. Na spoustu lidí tohle zřejmě funguje.
Když musí neustále počítat, kolikrát ještě mají potravu přežvýkat, nejspíš jim jídlo úplně přestane chutnat. Zlákat tímto způsobem hubnutí se nechá i spisovatel Franz Kafka, který je celý svůj život velice štíhlý.
Nejde o zdravou stravu
Pozor na žvýkání a vyplivování potravy podle Horace Fletchera. I když je nuitné potravu dobře rozkousat, myslet si, že do sebe dostanete výživné látky pouhým žvýkáním potravy, je hluboký omyl.
Jakkoli mu podlehl i slavný autor Zámku, Procesu či Ameriky, vy to určitě nedělejte. Nejspíše zhubnete, ale zdravou a vyváženou stravu vám to rozhodně nezajistí.