Nový výzkum odhaluje více kmenů viru herpes v mozku člověka v prvním stadiu Alzheimerovy choroby. Zatím ale nikdo neví, zda je virus spouštěč, nebo symptom.
Výsledky založené na testech mozkové tkáně od téměř tisíce lidí ukázaly, že se dva kmeny viru herpes vyskytovaly mnohem častěji v mozku lidí s nástupem Alzheimerovy choroby než ve zdravém mozku.
Nejsou si ale jisti, zda je virus aktivním spouštěčem, nebo je postižený mozek jednoduše náchylnější k onemocnění. „Virové genomy jsou detekované u asi 30 procent nemocných lidí, kteří trpí Alzheimerovou chorobou a prakticky nedetekovatelné u zdravých lidí,“ řekl Sam Gandy, profesor neurologie na newyorské univerzitě a spoluautor studie.
Herpes virus namísto lidských genů
Výzkum rovněž naznačil, že přítomnost herpetických virů v mozku by mohla ovlivnit nebo alespoň kontrolovat aktivitu různých genů spojených se zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby. Vědci nejdříve nehledali vazby mezi demencí a virem.
Místo toho doufali v to, že určí neobvykle aktivní geny v mozku lidí s nejranějším stupněm Alzheimerovy choroby. Ale když mozkovou tkáň studovali, nenašli aktivní lidské geny, ale geny patřící právě do dvou kmenů herpetických virů. Konkrétně HHV6A a HHV7.
Do výzkumu se zapojilo celkem 622 lidí s Alzheimerovou chorobou a 322 lidí se zdravým mozkem. Díky nim neurologové zjistili, že herpetické viry zvyšují aktivitu několika známých Alzheimerových genů. Nejedná se o stejné viry, které způsobují opary.
Tyto druhy virů má v sobě každý člověk a většinou se ani nijak neprojeví. Jen ve Velké Británii žije momentálně 850 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobou a předpokládá se, že číslo poroste.
Nemocných může být v roce 2025 až jeden milion a v roce 2050 až miliony dva. Efektivní léčbu zatím nikdo nevyvinul.