Domů     Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
18.2.2024

Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. Mohlo by jít o signály Alzheimera!

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které se projevuje ztrátou nervových buněk v některých jeho částech, což vede k demenci.

Tedy ke ztrátě kognitivních funkcí, jež nám umožňují vnímat svět kolem nás, reagovat, jednat a zvládat různé úkoly. Kromě paměti mezi ně patří rovněž schopnost koncentrace, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a pochopení informací. Alzheimerova choroba je nejčastějším typem demence u osob starších 65 let.

Přednáška o nemoci nezaujala

Když německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer (1864–1915) poprvé přednášel o svých zjištěních týkajících se mozkové patologie a symptomů presenilní demence na setkání psychiatrů jihozápadního Německa dne 3. listopadu 1906, s velkým ohlasem se nesetkal.

Účastníci sjezdu se totiž těšili především na následující přednášku s titulem „nutkavá masturbace“, takže Alzheimera poslali pryč bez jakýchkoliv otázek a komentářů týkajících se stařecké demence.

O rok později proto Alzheimer publikoval krátký článek o chorobě, která se Alzheimerovou stala až v roce 1910.

V roce 2050 může podle odhadů lékařů žít v ČR až 300 000 lidí s různými demencemi, přes 60 % z nich bude trpět právě Alzheimerem.
V roce 2050 může podle odhadů lékařů žít v ČR až 300 000 lidí s různými demencemi, přes 60 % z nich bude trpět právě Alzheimerem.

Před šedesátkou, nebo až po šedesátce?

Příčiny vzniku nemoci jsou komplikované a poměrně proměnlivé. Rozlišují se dvě formy choroby. Tzv. familiární Alzheimerova choroba se projevuje už v raném věku, tedy před 60. rokem života, a na jejím vypuknutí se významně podílejí genetické příčiny.

Mnohem častější, tvořící 85–90 % všech případů, je ovšem tzv. sporadická Alzheimerova choroba, kdy se příznaky choroby objevují poprvé až mezi 60. a 70. rokem života.

Ta je obvykle způsobena vrozenými mutacemi některých důležitých genů, v jejichž důsledku vznikají v mozku proteinové amyloidní plaky, které poškozují nervové buňky a spoje.

3 stadia Alzheimera

To se projeví demencí, která u každého postiženého postupuje jinou rychlostí. V raném stadiu dochází k poruchám paměti, časové dezorientaci, rozvoji úzkostí či depresí.

Ve středním stadiu se prohlubují poruchy osobnosti, postižený přestává být schopen vykonávat běžné aktivity, má problémy s komunikací a je zmatený.

V posledním stadiu se rozvinou poruchy přijmu potravy a vyměšování, nemocný nerozpoznává ani své blízké a je plně odkázaný na péči jiných, dojde u něj k rozkladu osobnosti.

Snadno zaměnitelné příznaky

Problémem je, že první stadium nemoci je velmi mírné. Většina lidí navíc bere zapomínání jako běžnou součást stárnutí a nevěnuje tak jeho rozvoji u svých blízkých či u sebe takovou pozornost, jakou by si zasloužilo.

Snadno také dojde k záměně prvního stadia Alzheimera s mírnou kognitivní poruchou, která postihuje zhruba pětinu lidí starších 65 let.

Takový člověk má o něco větší potíže s pamětí, než odpovídá jeho věku, ty mu ale nijak zásadně nebrání v každodenních aktivitách.

Počet postižených roste

Na celém světě se s touto nemocí potýká zhruba 40 milionů lidí, Alzheimer postihuje téměř třetinu osob starších 80 let. U nás se s chorobou léčí asi 84 000 lidí, jejich počet ale rychle roste. Jen za posledních deset let se více než zdvojnásobil.

Důvodem je stárnutí populace v kombinaci s lepší diagnostikou a reálným přibýváním počtu případů kvůli civilizačním vlivům.

Choroba více postihuje ženy než muže, tvoří dvě třetiny postižených, což pravděpodobně souvisí i s tím, že vyššího věku se častěji dožívají právě ženy.

Tato nemoc je strašákem pro všechny lidi, kteří již dosáhli zralého věku.
Tato nemoc je strašákem pro všechny lidi, kteří již dosáhli zralého věku.

Jde o civilizační chorobu…

Alzheimer postihuje hlavně lidi s vyšším vzděláním. Zatímco ve vyspělých zemích je nemoc na vzestupu a hrozí, že se z ní stane epidemie, v rozvojových zemích jí trpí podstatně méně lidí.

Z toho odborníci usuzují, že se na propuknutí choroby podílí vedle genů také stres, přepracování a nedostatečná regenerace mozku. Je tak jednou z civilizačních chorob.

Vědcům se však podařilo identifikovat gen, který zvyšuje pravděpodobnost, zda u člověka propukne v pozdním věku Alzheimer. Jedná se o gen kódující apolipoprotein E4 neboli ApoE4 na 19. chromozomu.

…nebo jí trpěli už pravěcí lidé?

Pokud od jednoho z rodičů zdědíte jednoduchou variantu tohoto genu, riziko propuknutí Alzheimera se u vás zvýší 3x. Jestliže gen zdědíte od obou rodičů, pravděpodobnost onemocnění se u vás zvýší asi 10x.

Americký antropolog Benjamin Trumble se rozhodl zjistit, zda je Alzheimer skutečně civilizačním onemocněním, nebo jde o nemoc, kterou lidé trpěli už v pravěku. Za tímto účelem zkoumal civilizací nedotčený kmen Tsimanů v bolivijské džungli.

Kmen z džungle bez demence

Tsimané mají vysokou kojeneckou úmrtnost, nicméně pokud členové kmene dosáhnou dospělosti, jejich průměrná délka života je srovnatelná s tou naší. Na rozdíl od moderních lidí však mají mnohem zdravější cévy, což je chrání před infarktem.

V populaci se tak nacházejí i lidé starší 90 let, z nichž jen velmi málo jich vykazuje jakékoliv příznaky demence. Trumble se právě u nich zaměřil na zkoumání přítomnosti genu ApoE4.

Překvapivé závěry studie

Došel k překvapivým závěrům. Tsimané dosahovali dobrých výsledků v testech kognitivních funkcí, i když gen ApoE4 měli. Dr. Trumble zpočátku neuměl tento rozpor vysvětlit, dokud se nenakazil parazity.

Až 70 % Tsimanů jimi totiž také trpí, stejně jako naši předkové. Když si dal věci do souvislosti, zjistil, že ti členové kmene, kteří nesli alespoň jeden gen ApoE4 a byli nakaženi parazity, si dokázali udržet své kognitivní schopnosti.

Hodný i zlý gen ApoE4

Ti, kteří parazity netrpěli, ale nesli příslušný gen, zaznamenali úbytek svých rozpoznávacích funkcí, stejně jako moderní lidé.

Zdá se tak, že gen, který nyní způsobuje náchylnost lidstva k Alzheimeru, měl v minulosti chránit náš mozek před patologickými parazity a infekcemi.

K nízkému výskytu demence u Tsimanů ovšem ve velkém přispívají rovněž vnější faktory, jakými jsou extrémní fyzická aktivita a strava obsahující vysoký podíl vlákniny, zeleninu, ryby a libové maso.

Podle nové studie snižuje očkování proti chřipce riziko vzniku Alzheimerovy choroby až p 40 %. Na základě jakého mechanismu je však doposud záhadou.
Podle nové studie snižuje očkování proti chřipce riziko vzniku Alzheimerovy choroby až p 40 %. Na základě jakého mechanismu je však doposud záhadou.

Léčba? Zatím neexistuje!

Léčba Alzheimera v současné době neexistuje, včasná diagnóza a podávání léčiv pouze zpomalují postup choroby, která mění chytré a zábavné lidi v trosky závislé na péči okolí.

Po diagnóze je střední délka dožití 6 let, jen necelá 3 % pacientů žijí po stanovení diagnózy déle než 14 let.

Nemoci podlehne 68 % diagnostikovaných pacientů, přičemž příčinou jejich smrti nejsou zpravidla přímé dopady neurodegenerace mozku, ale spíše nepřímé dopady nemoci, jako nižší odolnost vůči infekcím, krevní sraženiny v důsledku dlouhého pobytu na lůžku nebo potíže s příjmem potravy.

Hledání léku na Alzheimera

Léčba, ač nevede k uzdravení, je rovněž finančně nákladná, v ČR vyjde na jednoho pacienta trpícího Alzheimerem asi na 43 tisíc korun ročně. Celkové náklady dosahují 2 miliard korun.

S rostoucím počtem postižených se na druhou stranu zvyšuje také počet odborníků, kteří se snaží přijít na to, jak se zákeřnou nemocí zatočit. Klíčovou roli při propuknutí Alzheimera sehrávají dva proteiny, které jsou za degeneraci nervových buněk zodpovědné. Jde o amyloid beta, jež tvoří plaky, a proteiny tau, které tvoří vlákna.

Mezinárodní tým vědců zjistil, že je Alzheimerova choroba ve velmi vzácných případech přenosná. Není ale třeba panikařit. Nakazit se nemůžete při osobním kontaktu s nemocným, ani z jeho tělních tekutin. K přenosu může dojít, pokud je například z mrtvého těla Alzheimerem trpícího člověka odebrán hormon, jež je následně použit pro živé pacienty.
Mezinárodní tým vědců zjistil, že je Alzheimerova choroba ve velmi vzácných případech přenosná. Není ale třeba panikařit. Nakazit se nemůžete při osobním kontaktu s nemocným, ani z jeho tělních tekutin. K přenosu může dojít, pokud je například z mrtvého těla Alzheimerem trpícího člověka odebrán hormon, jež je následně použit pro živé pacienty.

Nadějná vakcína

Americkým vědcům a lékařům se podařilo po mnohaletém úsilí vyvinout speciální DNA vakcínu, která dokáže úspěšně omezovat hromadění obou nebezpečných proteinů. Vakcína svým působením stimuluje imunitní systém, který pak sám zasáhne proti toxickým proteinům.

Testy očkovací látky již úspěšně proběhly u myší, nyní probíhá testování na lidech ve formě klinických studií. Zda vakcína funguje tak budeme vědět nejdříve za pět let.

Zajímavost

V Americe byl schválen lék na Alzheimera zvaný Aduhelm, v Evropě ale schválen nebyl, protože dokumenty předložené ke schválení registrace léku dostatečně neprokázaly, zda skutečně snižuje amyloid beta v mozku, ani zda je léčivo dostatečně bezpečné.

O tom, jak se rodina vyrovnává s faktem, že jeden z jejích členů trpí Alzheimerovou chorobou, je americký film Pořád jsem to já / Still Alice z roku 2014 s Julianne Moore v hlavní roli. Jako Alice Howlandová, uznávaná profesorka lingvistiky a matka tří dospělých dětí, se potýká se zhoršujícími se poruchami paměti. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimera, projde si její rodina velkou zatěžkávací zkouškou.
O tom, jak se rodina vyrovnává s faktem, že jeden z jejích členů trpí Alzheimerovou chorobou, je americký film Pořád jsem to já / Still Alice z roku 2014 s Julianne Moore v hlavní roli. Jako Alice Howlandová, uznávaná profesorka lingvistiky a matka tří dospělých dětí, se potýká se zhoršujícími se poruchami paměti. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimera, projde si její rodina velkou zatěžkávací zkouškou.

Stadia nemoci

Rané stadium

Zapomínání slov, zakládání věcí, podezíravost, vztahovačnost, popírání vlastních problémů, poruchy paměti, dezorientace v čase, bloudění na známých místech, obtížné rozhodování, deprese, úzkost, agresivita, ztráta zájmu o koníček, změna osobnosti – sobeckost a egocentričnost.

Střední stadium

Poruchy soudnosti, nekritičnost, hlubší změny osobnost, neschopnost vykonávat běžné činnosti jako vaření nebo nakupování, nesamostatnost v oblasti osobní hygieny a oblékání, obtížná komunikace – užívání nesprávných slov či jednodušších slov pro složitější myšlenku, toulání a bloudění, halucinace, podezřívavost, zmatenost.

Pozdní stadium

Poruchy příjmu potravy, nerozpoznávání blízkých osob, nechápání dění okolo, ztráta schopnosti plynulé řeči, zmatenost, obtížná chůze, poruchy vylučování moči a stolice, úplná ztráta soběstačnosti, upoutání na invalidní vozík, tělesné i duševní chátrání, hubnutí, smrt.

Které známé osobnosti postihl Alzheimer?

Ronald Reagan (1911–2004)

40. prezident Spojených států amerických a herec zemřel ve věku 93 let na následky Alzheimerovy choroby, kterou trpěl od roku 1994. V jejím důsledku si například vůbec nepamatoval, že kdy byl prezidentem USA.

Charles Bronson (1921–2003)

Americký herec, povětšinou představitel drsných chlapíků. Byl například i jedním ze Sedmi statečných. V posledních letech svého života trpěl Alzheimerem, zemřel roku 2003 na zápal plic, k němuž byl v důsledku nemoci náchylnější.

Peter Falk (1927–2011)

Legendární představitel poručíka Columba přišel ve třech letech kvůli malignímu tumoru o oko, a tak užíval skleněnou náhradu. Že trpí tento americký herec židovského původu Alzheimerem, oznámila jeho dcera v roce 2008, zemřel o tři roky později.

Rita Hayworth (1918–1987)

Svého času byla nejznámější rusovlasou herečkou v Hollywoodu a sex symbolem své doby. Její diagnóza vešla ve známost roku 1981, a ona se tak stala první veřejně známou tváří trpící Alzheimerem.

Květa Fialová (1929–2017)

Oblíbená česká divadelní, televizní i filmová herečka, jejíž nejznámější rolí je postava barové zpěvačky Tornado Lou v parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera, žila v Alzheimercentru od roku 2015, na komplikace choroby zemřela ve věku 88 let.

Petr Hapka (1944–2014)

Známý český hudebník a skladatel tvořil hudbu především k textům Petra Rady, Zdeňka Rytíře a Michala Horáčka. Alzheimerova choroba se u něj projevila v roce 2013, o rok později zemřel.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn