Historie značky Alpa se začala psát v roce 1913, kdy si Josef Veselý z Brna nechal zaregistrovat ochrannou známku Alpa a začal na trh dodávat francovku s charakteristickou mentolovou vůní.
Svoji typickou modrou etiketu se žlutou hvězdou však Alpa získala až později, a to v roce 1930 zásluhou akademického malíře arch. L. Heilbrunna, jenž pracoval například i pro firmu Baťa.
Do té doby se pro Alpu používaly etikety s vyobrazenou vodní vílou. Zajímavostí je, že v průběhu války se potravinové lístky vztahovaly rovněž i na francovku Alpa.
Naprostá všestrannost
Alpa má skutečně široké léčebné využití. Používá se například ke zmírnění řady nepříjemných bolestí při kloubním a svalovém revmatismu, vtírá se při výronech, vymknutí a naraženinách, po tělesné námaze či sportovních výkonech.
Nemoci z nachlazení i ústní dutina
Doporučuje se též k inhalacím proti rýmě, chřipce, katarům a nachlazení. Při onemocněních z nachlazení nebo během chřipky lze rovněž kloktat její zředěný roztok.
Alpa je vhodná taktéž na dezinfekci ran, po zředění vodou k obkladům, k ošetření pleti po holení nebo i jako ústní voda. Hodí se totiž i k výplachům ústní dutiny při všech infekcích úst, při krvácení dásní a paradentóze.
V případě bolestivých zubů se doporučuje nakapat francovku Alpa na vatu a přiložit na bolavý zub.
I proti migrénám…
Na zmírnění bolesti hlavy je vhodné nakapat francovku do týla, na spánky a vetřít do pokožky, při velké bolesti je možné použít i obklad.
Alpa pak v neposlední řadě bývala často i již tradiční výbavou české hokejové reprezentace, a to nejen díky svým opravdu všestranným účinkům, ale také prý jako součást jakéhosi směnného obchodu, zejména pak s Finy a Švédy.