Domů     Alergie: Jak nám dokážou komplikovat život?
Alergie: Jak nám dokážou komplikovat život?
26.6.2018

Slzící oči, potíže s dýcháním, ekzémy, otoky. To vše jsou příznaky, které alergici dobře znají. Kde se ale alergie vlastně bere? A může nás ohrozit i na životě? Proč se, zejména u dětí, objevuje čím dál častěji? 

Americký lékař s maďarskými kořeny Béla Schick a rakouský vědec Clemens von Pirquet si v roce 1906 povšimli, že někteří pacienti jsou přecitlivělí na běžně neškodné látky, jako jsou prach, pyl či některé potraviny.

K pojmenování tohoto jevu použili řecká slova allos („jiný nebo změněný stav“) a ergon („reakce“). A výraz „alergie“ byl na světě.

Čísla stoupají

Podle průzkumů se v naší zemi za posledních 100 let zvýšil počet alergiků v populaci z 0,5 na neuvěřitelných 40 %! U dítěte, jehož jeden z rodičů trpí nějakou alergií, je přitom riziko vzniku alergického onemocnění až 30%.

Jsou-li pak alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Alergií trpí každý druhý Evropan. Podle Světové zdravotnické organizace drží alergická onemocnění 4. místo v žebříčku nejčastěji se vyskytujících onemocnění na světě.

Za nárůstem případů alergií podle odborníků také stojí nevhodné stravovací návyky a dlouhodobý pobyt v budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu.
Za nárůstem případů alergií podle odborníků také stojí nevhodné stravovací návyky a dlouhodobý pobyt v budovách na úkor dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu.

Přepadne vás kdykoli

Alergie se u člověka může projevit kdykoli v průběhu života. Takže i když jsme v dětství vůbec žádné problémy neměli, přesto se ve středním věku můžeme dostat do ordinace alergologa s potravinovou alergií nebo sennou rýmou.

Obecně vzato člověk může být alergický prakticky na cokoli, tj. na jakoukoli běžnou látku ve svém okolí.

Nejčastějšími původci alergických obtíží ale jsou pyly květin či stromů, plísně, roztoči a jejich výměšky, bílkoviny ve zvířecí srsti a epitelu, určité léky a také potraviny.

Jídlo může zabít

Za rapidní nárůst alergií v poslední době přitom mohou právě potraviny. Alergií na některou z nich trpí až 4 % světové populace, ve věkové skupině dětí do 3 let dokonce 8 %.

Alergické příznaky se zpravidla objevují do jedné hodiny po požití problematické potraviny. K nejčastějším z nich patří kožní reakce (kopřivka), otok jazyka, dušnost, astma, zvracení, průjem, bolesti břicha a křeče.

Pro každou věkovou kategorii je typický výskyt jiného druhu alergie na potraviny.
Pro každou věkovou kategorii je typický výskyt jiného druhu alergie na potraviny.

Nepřiměřená reakce

Co se vlastně v organismu při alergii děje? Imunitní systém člověka slouží k rozpoznávání a likvidaci cizorodých a potenciálně škodlivých elementů.

Může se však stát, že začne nepřiměřeně reagovat i na ty faktory vnějšího prostředí, které člověku běžně neškodí. Tuto přecitlivělost, projevující se konkrétními příznaky, pak označujeme jako alergii.

V ohrožení života

Projevy alergie mohou být buď sotva znatelné, nebo mohou nemocného výrazně obtěžovat. Objevují se dokonce i případy, kdy je alergik ohrožen na životě. Záleží na tom, jak silně je alergie vyvinutá a jakou cestou a v jakém množství se alergen do těla dostal.

Následná alergická reakce je pak způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE). Může se projevit jako alergická rýma, ale také jako smrtelně nebezpečný anafylaktický šok.

Anafylaktický šok!

Tato závažná a rychle nastupující alergická reakce může skutečně způsobit smrt. K jejím běžným příčinám patří bodnutí či štípnutí hmyzem nebo požití jistých potravin či léků.

Anafylaktický šok se typicky projevuje symptomy, jako jsou svědivá vyrážka, otok v hrdle a nízký krevní tlak. V první řadě je nezbytné podat postiženému nitrožilně adrenalin. V celosvětovém měřítku se anafylaktický šok projeví u přibližně 0,05–2 % lidí.

Anafylaktický šok může způsobit i úmrtí.
Anafylaktický šok může způsobit i úmrtí.

Netradiční alergie

Věděli jste, že kromě běžných alergií existují i takové, které jsou velmi vzácné, jako například alergie na vodu? Ta naštěstí postihuje pouze několik desítek lidí na světě.

Může se projevit po styku jedince s jakoukoli formou vody, tedy i sněhem, deštěm či slzami, ale i po kontaktu s potem či slinami jiného člověka. Projevuje se svědivou vyrážkou, puchýři, případně otoky. Dlouhodobé působení vody pak může způsobit závažné poškození kůže.

Pozor na sperma

Častější, než byste si možná mysleli, je alergie na sperma. Nejenže postiženým ženám způsobuje nepříjemné pocity po každém pohlavním styku, ale může znamenat i závažný problém v případě, pokud by pár usiloval o zplození potomka.

Vytváří-li totiž ženský organismus vůči ejakulátu protilátky, pak ty zamezují spermiím vstoupit do dělohy, a počít dítě přirozenou cestou se tak stává nemožným.

Prevence alergie? Existuje!

Chce-li nastávající matka snížit riziko, že její dítě bude trpět některou z alergií, musí tomu přizpůsobit své chování už během těhotenství. Je prokázáno, že prevencí alergií může být vysoký příjem zinku, selenu a antioxidantů.

Naopak k pozdějším ekzémům může vést, pokud matka v těhotenství konzumuje nadmíru celeru, citrusů, syrové papriky, margarínu a rostlinných olejů. Astma, alergie a ekzémy může u dětí spustit také kouření během těhotenství.

Snížit riziko alergie lze už při těhotenství.
Snížit riziko alergie lze už při těhotenství.
Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
reklama
zajímavosti
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mysteriózní zmizení chlapecké trojice: Co se mohlo stát v jeskyních u Mississippi?
enigmaplus.cz
Mysteriózní zmizení chlapecké trojice: Co se mohlo stát v jeskyních u Mississippi?
Městečko Hannibal v Missouri. Možná nyní jeho jméno zní zlověstně. My však nechceme připomínat temnou filmovou postavu Dr. Lectera, která původně jménu starověkého vojevůdce – Hannibala vtiskla poněku
Zachránila mě lesní víla?
skutecnepribehy.cz
Zachránila mě lesní víla?
Ocitla jsem se v situaci, kdy jsem se skutečně bála o život. Před nebezpečím mě zachránilo tajemné modré světlo! Věřím tomu, že ve chvílích ohrožení našeho života se o nás postarají nějaké nadpřirozené bytosti nebo naši andělé strážní. Sama jsem to před několika lety zažila. Poslední autobus mi ujel Tato událost se mi přihodila před časem jedné
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
panidomu.cz
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Ochate: Prokleté město nejen epidemií a UFO
enigmaplus.cz
Ochate: Prokleté město nejen epidemií a UFO
Legendární opuštěné město Ochate se nachází ve španělské provincii Burgos. Světovou proslulost si získalo díky množství paranormálních úkazů včetně pozorování UFO. Podle některých teorií označuje bask
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Nečekaně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Nečekaně zamilovaná?
Ustojí to její manželství? Ivana Chýlková (59) prý se svým tanečníkem ze StarDance neprožívá románek. To by mohla být dobrá zpráva pro jejího manžela Jana Krause (70). Jenže není. Povídá se totiž,
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
V peruánské Limě byly objeveny mumie z dob před vznikem Incké říše
21stoleti.cz
V peruánské Limě byly objeveny mumie z dob před vznikem Incké říše
Při výkopových pracích objevili pracovníci plynárenské společnosti v hlavním městě Peru Limě hned osm mumií, které pocházejí z doby před vznikem Incké říše, jež je pokládána za největší indiánskou říš
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,