Domů     Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
9.4.2024

Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky.

Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i řas, kteří se svým vzhledem liší od svého okolí. Kvůli tomu v Africe trpí vyloučením ze společnosti, jsou od dětství izolováni a čelí urážkám a posměchu.

Kromě toho jsou ohroženi zvýšením rizikem rakoviny kůže. Největší nebezpečí jim však hrozí od obchodníků s lidmi, kteří využívají rozšířených pověr o tom, že z těl albínů mohou získat kouzelné lektvary a amulety.

Albíni se proto stávají terčem útoků, jsou mrzačeni a zabíjeni. Jen proto, že se narodili jiní.

Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Specifická Tanzanie

Na území východoafrické Tanzanie najdeme nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro, největší africké jezero – Viktoriino, a také největší počet lidí s albinismem na světě.

Zatímco v USA připadá albinismus přibližně na jednoho z 18 000 až 20 000 lidí a ve většině afrických subregionů na jednoho z 5000 až 15 000 lidí, v Tanzanii trpí tímto onemocněním jeden z 1500 lidí.

Gen albinismu se v Tanzanii objevuje 10x častěji než jinde na světě. Rozšířil se zřejmě proto, že albíni jsou tu nuceni žít na okraji společnosti a berou se mezi sebou – jejich děti se pak také rodí s albinismem.

Když má však pouze jeden z rodičů albinismus, šance, že dítě ho bude mít také, je jen 25 %. Právě v Tanzanii také dochází k největšímu počtu útokům na albíny.

Duchové a bílé kozy

Tanzanci nazývají albíny zeru zeru, což ve svahilštině znamená duchové. Věří, že jsou albíni prokletí a obviňují je z nejrůznějších přírodních katastrof, jako je sucho nebo hladomor.

Paradoxem je, že přestože je Tanzanci viní z nejrůznějších tragédií a pohrom, zároveň věří, že jim albíni mohou přinést štěstí – konkrétně části jejich těl.

Podle pověry lze z jejich končetin, kostí, kůže a vnitřních orgánů vyrábět amulety nebo lektvary, které přinesou těm, kdo je používají, štěstí, zdraví, moc, bohatství, a dokonce i nadpřirozené schopnosti, třeba létání.

Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0
Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0

Cena za pověry

Kvůli předsudkům jsou albíni loveni jako zvěř, jsou jim usekávány končetiny (nejčastěji pravé ruce a levé nohy). Násilníky neodradí ani trest za útok na albíny, kterým je smrt oběšením. V Tanzanii je však usvědčena pouhá desetina obviněných.

K většině napadení proti albínům dochází ve venkovských oblastech Tanzanie, kde mnoho incidentů a zmizení albínů není vůbec hlášeno. Neexistují tak žádné přesné statistiky mrtvých. Mnoho dětí s albinismem je tu zabito hned po porodu.

Ani po smrti pak albíni nemají klid – pohřbíváni jsou do železobetonových hrobů, aby nedošlo k exhumaci hrobu a k uřezávání končetin po smrti, protože i mrtvý albín má v Tanzanii vysokou cenu.

Obchod s lidmi

V Tanzanii a okolních zemích východní a jižní Afriky bují trhy s částmi těl albínů. Žijící albín má pro překupníky cenu 340 000 amerických dolarů (více než sedm milionů korun).

Tak vysoké částky dělají z nezákonného obchodu s albíny celosvětově jednu z nejlukrativnějších a nejškodlivějších forem obchodování s lidmi. Části těl albínů jsou po útocích prodávány šamanům za tisíce dolarů, ti z nich potom tvoří lektvary či talismany.

Tyto „produkty“ si pak kupují klienti, kteří jsou bohatí a vlivní – chudý člověk si nic takového nemůže dovolit.

Víra v šamany a jejich schopnosti panuje i mezi vzdělanými a bohatými Tanzanci – častými kupujícími jsou politici, usilující o znovuzvolení, a obchodní magnáti.

Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

„Tichý zločin“

Je obtížné zakročit proti něčemu, co funguje jako „tichý zločin“. K obchodování a zabíjení albínů dochází většinou na místech, kde vládní služby chybí nebo nejsou účinné.

Kvůli tradicím, zvykům a pověrám je na těchto místních úrovních také méně právních a soudních orgánů, takže zločinecké sítě mohou fungovat takřka neomezeně. Tyto sítě zahrnují šamany, únosce, překupníky a zabijáky.

Největší vinu za situaci albínů však nesou klienti – bez poptávky po amuletech z části jejich těl byl k tomuto obchodování s lidmi vůbec nedocházelo.

Největší nepřítel – slunce

Navzdory častým napadením mají albíni ještě většího nepřítele, než jsou obchodníci s lidmi. Je to slunce, kterému tu říkají „tichý zabiják“, protože pokožka lidí s albinismem se snadno spálí.

Albíni jsou tak mnohem víc náchylní k onemocnění rakovinou kůže. Průměrně se lidé s albinismem dožívají 40 let, v Tanzanii ale jen 30 let.

V Africe je bohužel nedostatek zdravotnických zařízení, která by tento problém řešila a poskytovala albínům správnou léčbu. Kromě toho si velké množství lidí s albinismem nemůže dovolit potřebné opalovací krémy, které by je chránily.

Krém, který stojí v Tanzanii přibližně 15 dolarů (asi 320 Kč), je pro místní příliš drahý.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: The Department of State, Washington, DC/Creative Commons/Public Domain
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
věda a technika
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského