Domů     Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
9.4.2024

Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky.

Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i řas, kteří se svým vzhledem liší od svého okolí. Kvůli tomu v Africe trpí vyloučením ze společnosti, jsou od dětství izolováni a čelí urážkám a posměchu.

Kromě toho jsou ohroženi zvýšením rizikem rakoviny kůže. Největší nebezpečí jim však hrozí od obchodníků s lidmi, kteří využívají rozšířených pověr o tom, že z těl albínů mohou získat kouzelné lektvary a amulety.

Albíni se proto stávají terčem útoků, jsou mrzačeni a zabíjeni. Jen proto, že se narodili jiní.

Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Specifická Tanzanie

Na území východoafrické Tanzanie najdeme nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro, největší africké jezero – Viktoriino, a také největší počet lidí s albinismem na světě.

Zatímco v USA připadá albinismus přibližně na jednoho z 18 000 až 20 000 lidí a ve většině afrických subregionů na jednoho z 5000 až 15 000 lidí, v Tanzanii trpí tímto onemocněním jeden z 1500 lidí.

Gen albinismu se v Tanzanii objevuje 10x častěji než jinde na světě. Rozšířil se zřejmě proto, že albíni jsou tu nuceni žít na okraji společnosti a berou se mezi sebou – jejich děti se pak také rodí s albinismem.

Když má však pouze jeden z rodičů albinismus, šance, že dítě ho bude mít také, je jen 25 %. Právě v Tanzanii také dochází k největšímu počtu útokům na albíny.

Duchové a bílé kozy

Tanzanci nazývají albíny zeru zeru, což ve svahilštině znamená duchové. Věří, že jsou albíni prokletí a obviňují je z nejrůznějších přírodních katastrof, jako je sucho nebo hladomor.

Paradoxem je, že přestože je Tanzanci viní z nejrůznějších tragédií a pohrom, zároveň věří, že jim albíni mohou přinést štěstí – konkrétně části jejich těl.

Podle pověry lze z jejich končetin, kostí, kůže a vnitřních orgánů vyrábět amulety nebo lektvary, které přinesou těm, kdo je používají, štěstí, zdraví, moc, bohatství, a dokonce i nadpřirozené schopnosti, třeba létání.

Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0
Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0

Cena za pověry

Kvůli předsudkům jsou albíni loveni jako zvěř, jsou jim usekávány končetiny (nejčastěji pravé ruce a levé nohy). Násilníky neodradí ani trest za útok na albíny, kterým je smrt oběšením. V Tanzanii je však usvědčena pouhá desetina obviněných.

K většině napadení proti albínům dochází ve venkovských oblastech Tanzanie, kde mnoho incidentů a zmizení albínů není vůbec hlášeno. Neexistují tak žádné přesné statistiky mrtvých. Mnoho dětí s albinismem je tu zabito hned po porodu.

Ani po smrti pak albíni nemají klid – pohřbíváni jsou do železobetonových hrobů, aby nedošlo k exhumaci hrobu a k uřezávání končetin po smrti, protože i mrtvý albín má v Tanzanii vysokou cenu.

Obchod s lidmi

V Tanzanii a okolních zemích východní a jižní Afriky bují trhy s částmi těl albínů. Žijící albín má pro překupníky cenu 340 000 amerických dolarů (více než sedm milionů korun).

Tak vysoké částky dělají z nezákonného obchodu s albíny celosvětově jednu z nejlukrativnějších a nejškodlivějších forem obchodování s lidmi. Části těl albínů jsou po útocích prodávány šamanům za tisíce dolarů, ti z nich potom tvoří lektvary či talismany.

Tyto „produkty“ si pak kupují klienti, kteří jsou bohatí a vlivní – chudý člověk si nic takového nemůže dovolit.

Víra v šamany a jejich schopnosti panuje i mezi vzdělanými a bohatými Tanzanci – častými kupujícími jsou politici, usilující o znovuzvolení, a obchodní magnáti.

Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

„Tichý zločin“

Je obtížné zakročit proti něčemu, co funguje jako „tichý zločin“. K obchodování a zabíjení albínů dochází většinou na místech, kde vládní služby chybí nebo nejsou účinné.

Kvůli tradicím, zvykům a pověrám je na těchto místních úrovních také méně právních a soudních orgánů, takže zločinecké sítě mohou fungovat takřka neomezeně. Tyto sítě zahrnují šamany, únosce, překupníky a zabijáky.

Největší vinu za situaci albínů však nesou klienti – bez poptávky po amuletech z části jejich těl byl k tomuto obchodování s lidmi vůbec nedocházelo.

Největší nepřítel – slunce

Navzdory častým napadením mají albíni ještě většího nepřítele, než jsou obchodníci s lidmi. Je to slunce, kterému tu říkají „tichý zabiják“, protože pokožka lidí s albinismem se snadno spálí.

Albíni jsou tak mnohem víc náchylní k onemocnění rakovinou kůže. Průměrně se lidé s albinismem dožívají 40 let, v Tanzanii ale jen 30 let.

V Africe je bohužel nedostatek zdravotnických zařízení, která by tento problém řešila a poskytovala albínům správnou léčbu. Kromě toho si velké množství lidí s albinismem nemůže dovolit potřebné opalovací krémy, které by je chránily.

Krém, který stojí v Tanzanii přibližně 15 dolarů (asi 320 Kč), je pro místní příliš drahý.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: The Department of State, Washington, DC/Creative Commons/Public Domain
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale