Pokladna císaře Ferdinanda II. zeje na počátku roku 1621 prázdnotou, čehož dovedně využívá jeho vojevůdce Albrecht z Valdštejna. „Přijmu konfiskáty do zástavy jako odměnu za své služby,“ naznačuje opatrně císaři.
Císař Ferdinand II. (1578–1637) na to slyší. Splácet dluhy nemá z čeho a zastavit majetek zkonfiskovaný stavovským rebelům se mu zdá jako nejjednodušší způsob, jak přijít k penězům.
23. března 1621 tak Albrecht z Valdštejna (1583–1634). získává do zástavy jičínské panství a 17. února 1623 už ho vlastní. Chce rozšířit město a postavit zámek nebo hrad. Nový majitel panství zve do města jezuity.
„Albrecht z Valdštejna nebyl náboženský fanatik, jeho příklon ke katolictví byl účelový,“ vysvětluje současný historik Jindřich Francek a dodává, že „jistá míra jeho náboženské tolerance vycházela z ekonomické motivace“.
Plánuje postavit jezuitskou kolej, která má být po té pražské druhou největší v Čechách. Bude-li Jičín centrem vzdělanosti, přinese to Valdštejnovi jen další zisky…
Jezuiti mu nevadí
S Valentinem Coroniem, budoucím rektorem koleje, probírá otázku jejího umístění a mluví do všeho:
„To místo, kde karmelitáni bejti blízko zámku měli, pro kolej nechám, než neschvaluji to, nebo toto jak prvé bejti mělo, bylo právě uprostřed města.“ Vyučovat se zde začíná už 3. listopadu 1623 a již na konci prvního roku má jezuitské gymnázium 282 žáků.
Valdštejn v dalším plánu hodlá v Jičíně založit i univerzitu. Už od obnovení pražského arcibiskupství v roce 1561 se táhnou jednání o vzniku dalších biskupství v českých zemích.
Jičínský pán vycítí svoji příležitost a v dopise Coroniovi ze 7. června 1623 uvádí, že chce, aby další biskupství sídlilo v Jičíně. Důvod je jediný: posílit svůj vliv.
Švagr zajistí biskupství
Jičínský chrám sv. Jakuba, budovaný také na Valdštejnův pokyn, se má stát biskupskou katedrálou. „Všechno by mělo jít hladce, vždyť arcibiskup je můj švagr,“ myslí si Valdštejn.
Arcibiskup Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598–1667) skutečně neváhá svého příbuzného podpořit a obrací se na císaře s tím, že „takový úmysl slouží ku podpoře sv. katolického náboženství, jakož i k velké ozdobě Vašeho veličenstva“.
K vytvoření biskupství ale nakonec nedojde… „Stavte tak rychle, jak je to jen možné,“ pobízí osobně Valdštejn mnohokrát dělníky, kteří budují jeho novou rezidenci. Rodí se na místě někdejšího paláce Smiřických a sousedních měšťanských domů.