Domů     Albert Fish: Z částí obličeje své oběti si uvaří ragú
Albert Fish: Z částí obličeje své oběti si uvaří ragú
28.1.2024

Na své okolí působí jako slušně oblečený a spořádaný pán. Mezi americkými sériovými vrahy ale zaujímá výsostné postavení. Málokdy se totiž pod nenápadným zevnějškem skrývá tolik zvrácenosti a bestiality.

Hamilton Howard „Albert“ Fish (1870–1936) navštěvuje nevěstince, kde si najímá ženy i muže. Věnuje se zvráceným sexuálním praktikám, kdy popíjí moč a pojídá výkaly. Libuje si v bolesti. Při onanování se bičuje a do těla si zabodává jehly.

Jedině tak dosáhne sexuálního vyvrcholení. Fishovy choutky se ale stávají temnější a šílenější. Vlastní bolest a zvrácený placený sex už mu nestačí. Do sklepení domů láká mladé prostituty nebo děti z chudých rodin. Nikdo z nich už odsud nevyjde živý.

Lidské ragú

Albert Fish najde v brutálním a sadistickém vraždění způsob, jak se sexuálně uspokojit. Oběti sváže, bičuje, mučí, mnohdy znásilní, někdy jim odřezává části těla. Jeho zvrácený hlad sílí. Doslova.

Rozřezané oběti si nosí domů, kde si je vaří a hoduje na nich. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct v troubě a sníst.

Z uší, nosu a kousků obličeje a břicha jsem připravil ragú,“ prozradí Fish o jedné ze svých vražd o mnoho let později.

Má rád děti. Na každý způsob!
Má rád děti. Na každý způsob!

Není nebezpečný ani šílený

Teprve během soudního líčení v roce 1935 vychází najevo, že Fish svou první vraždu spáchal už v roce 1910. Policie přitom o Fishových otřesných zločinech nemá tušení až do roku 1928. A i tehdy odkryje pouze špičku obludného ledovce.

Předtím sice policisté Fishe osmkrát zadrží, ale důvodem jsou drobné krádeže a nekryté šeky. Do té doby Albert Fish také třikrát pobývá v psychiatrických léčebnách. Pokaždé ho doktoři propustí s verdiktem: „Není blázen, ani nebezpečný. Jedná se o psychopatickou osobnost se sexuální charakteristikou.“

Osudný inzerát

Konec Fishovy hrůzyplné zločinecké kariéry začne nenápadným inzerátem. „Mladý muž, 18, hledá práci pomocného dělníka, 406, 15. Západní ulice.“ Albert Fish klepe na dveře v neděli 28. května 1928 a představí se jako Frank Howard.

Rodině přinese sýr a jahody a paní Buddová ho na oplátku pozve na nedělní oběd. Nemá tušení, že dělá osudovou chybu, která zapříčiní děsivou smrt její 10leté dcerky.

Smrt Grace Buddové

Jakmile Fish uvidí Grace Buddovou (1918–1928), okamžitě změní své plány. „Grace se mně posadila na kolena, objala mě. Rozhodl jsem se ji sníst,“ vypráví později.

Obdaruje malou Grace bonbony a zeptá se jejích rodičů, zda by ji nemohl vzít na oslavu narozenin své neteře.

Přísahá, „že miluje děti a Grace přivede zpátky domů do setmění“. Důvěřiví a nepříliš bystří rodiče malé Grace nakonec svolí, ale přeci jen v nich hlodá červík podezření, protože se ptají na adresu. Fish s malou Grace odchází. Rodiče nemají tušení, že svou dcerku už nikdy nespatří.

Poprava se koná 16. ledna 1936 ve věznici Sing Sing, kde je jeden z nejstrašlivějších a nejzvrácenějších amerických vrahů Albert Fish popraven na druhý pokus.
Poprava se koná 16. ledna 1936 ve věznici Sing Sing, kde je jeden z nejstrašlivějších a nejzvrácenějších amerických vrahů Albert Fish popraven na druhý pokus.

Bezvýsledné pátrání

Fish se s malou Grace do domku Buddových nevrátí. Šokovaní rodiče vzápětí zjišťují, že jim dal falešnou adresu. Zoufale se obrací na policii. Nemají tušení, že pro Grace už je pozdě. Policie brzy zjistí, že žádný Frank Howard neexistuje.

Rozjíždí běžné vyšetřování, na policejní stanici přichází stovky dopisů a ulice lemují vylepené plakáty s portrétem neznámého únosce. Vše bezvýsledně.

O sedm let později

Od zmizení Grace uplyne dlouhých sedm let, když paní Buddová najde ve schránce dopis. Nemá tušení, že nevinné psaní skrývá hrůzný příběh o smrti její dcerky. Neznámý vrah se v dopise přiznává k vraždě a snězení malé Grace.

„Ani vám nemůžu vypovědět, jak byl její zadeček upečený v troubě libový a delikátní,“ dočte se paní Buddová v dopise.

Konec bestiálního řádění

Právě tento dopis jednou provždy ukončí strašlivé řádění na první pohled neškodně vypadajícího Alberta Fishe. Na obálce totiž policie objeví klíčovou stopu:

N. Y. P. C. B. A. Malá písmenka označující Newyorskou asociaci řidičů nakonec policii dovedou až k doupěti Alberta Fishe na Lexington Avenue. 13. prosince 1934 se ho policie vydává zatknout. Albert Fish se nevzdá bez boje.

Zaútočí na policisty břitvou, ale vzápětí je odzbrojen a zatčen. Několikaleté pátrání končí, ale Grace Buddové a dalším Fishovým obětem to život nevrátí.

„Svlékl jsem se, abych se neumazal od krve. Pak jsem zavolal Grace ze zahrady. Když uviděla, že jsem nahý, rozplakala se a chtěla utéct. Chytil jsem ji,“ vylíčí strašlivý čin Fish.
„Svlékl jsem se, abych se neumazal od krve. Pak jsem zavolal Grace ze zahrady. Když uviděla, že jsem nahý, rozplakala se a chtěla utéct. Chytil jsem ji,“ vylíčí strašlivý čin Fish.

Co se stalo s Grace?

Po dlouhých sedmi letech vychází najevo, jak strašlivý konec potkal malou dívku. Poté, co Fish s Grace opustí dům jejích rodičů, odjíždí vlakem do okresu Westcherster. Fish zavede Grace k opuštěnému domu na kraji lesa.

Důvěřivá Grace si hraje venku na trávníku. „Svlékl jsem se, abych se neumazal od krve. Pak jsem zavolal Grace ze zahrady. Když uviděla, že jsem nahý, rozplakala se a chtěla utéct. Chytil jsem ji,“ vylíčí strašlivý čin Fish.

Devět dní hostiny

Fish ji začíná svlékat. Dívka se nevzdává, brání se, kouše a škrábe. Proti dospělému muži ale nemá šanci. „Uškrtil jsem ji, rozřezal na kousky a maso si odnesl domů, kde jsem ho uvařil a snědl,“ popisuje hrůzný čin Fish.

Cestou domů si koupí kilo cibule, mrkve a petržele a tři kila brambor. V bezpečí domova se pustí do přípravy strašlivého pokrmu. Části Graceina předloktní rozseká na čtyři kusy, hodí je do hrnce s vařící vodou, do kterého přidá nakrájenou zeleninu a bujon.

„Trvalo mi devět dní, než jsem ji celou snědl,“ napsal ve strašlivém dopise adresovaném paní Buddové.

Bezejmenné oběti

Grace Buddová se stává nejznámější obětí Alberta Fishe. Naneštěstí ale není zdaleka jedinou. Mnoho z nich zůstává dodnes bezejmenných. Fish u soudu tvrdí, že „v každém státě ochutnal jednu malou holčičku“.

Detektivové, kteří vyšetřují strašlivý případ, se shodují, že může mít na svědomí desítky obětí. Sám Fish u soudu hrdě uvádí, že zabil asi 100 lidí, většinu z toho dívek a chlapců. Na otázku, co ho vedlo ke strašlivým činům, jen krčí rameny.

„Nikdy jsem k ničemu podobnému důvod neměl. Dělal jsem to proto, že mě popadly násilné choutky,“ uvádí klidně.

Rozhodnutí poroty uvítá s tím, že „elektrické křeslo dosud nezažil a určitě to bude vzrušující“.
Rozhodnutí poroty uvítá s tím, že „elektrické křeslo dosud nezažil a určitě to bude vzrušující“.

Vzrušující elektrické křeslo

Vyšetřujícím detektivům se Fishovi nakonec podaří prokázat pouhých pět vražd. I ty ale stačí k tomu, aby 22. března 1935 porota po čtyřhodinovém jednání vyřkla verdikt – vinen. Albert Fish je odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle.

Rozhodnutí poroty uvítá s tím, že „elektrické křeslo dosud nezažil a určitě to bude vzrušující“. Poprava se koná 16. ledna 1936 ve věznici Sing Sing, kde je jeden z nejstrašlivějších a nejzvrácenějších amerických vrahů Albert Fish popraven na druhý pokus.

Foto: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.