Domů     Albert Fish: Z částí obličeje své oběti si uvaří ragú
Albert Fish: Z částí obličeje své oběti si uvaří ragú
28.1.2024

Na své okolí působí jako slušně oblečený a spořádaný pán. Mezi americkými sériovými vrahy ale zaujímá výsostné postavení. Málokdy se totiž pod nenápadným zevnějškem skrývá tolik zvrácenosti a bestiality.

Hamilton Howard „Albert“ Fish (1870–1936) navštěvuje nevěstince, kde si najímá ženy i muže. Věnuje se zvráceným sexuálním praktikám, kdy popíjí moč a pojídá výkaly. Libuje si v bolesti. Při onanování se bičuje a do těla si zabodává jehly.

Jedině tak dosáhne sexuálního vyvrcholení. Fishovy choutky se ale stávají temnější a šílenější. Vlastní bolest a zvrácený placený sex už mu nestačí. Do sklepení domů láká mladé prostituty nebo děti z chudých rodin. Nikdo z nich už odsud nevyjde živý.

Lidské ragú

Albert Fish najde v brutálním a sadistickém vraždění způsob, jak se sexuálně uspokojit. Oběti sváže, bičuje, mučí, mnohdy znásilní, někdy jim odřezává části těla. Jeho zvrácený hlad sílí. Doslova.

Rozřezané oběti si nosí domů, kde si je vaří a hoduje na nich. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct v troubě a sníst.

Z uší, nosu a kousků obličeje a břicha jsem připravil ragú,“ prozradí Fish o jedné ze svých vražd o mnoho let později.

Má rád děti. Na každý způsob!
Má rád děti. Na každý způsob!

Není nebezpečný ani šílený

Teprve během soudního líčení v roce 1935 vychází najevo, že Fish svou první vraždu spáchal už v roce 1910. Policie přitom o Fishových otřesných zločinech nemá tušení až do roku 1928. A i tehdy odkryje pouze špičku obludného ledovce.

Předtím sice policisté Fishe osmkrát zadrží, ale důvodem jsou drobné krádeže a nekryté šeky. Do té doby Albert Fish také třikrát pobývá v psychiatrických léčebnách. Pokaždé ho doktoři propustí s verdiktem: „Není blázen, ani nebezpečný. Jedná se o psychopatickou osobnost se sexuální charakteristikou.“

Osudný inzerát

Konec Fishovy hrůzyplné zločinecké kariéry začne nenápadným inzerátem. „Mladý muž, 18, hledá práci pomocného dělníka, 406, 15. Západní ulice.“ Albert Fish klepe na dveře v neděli 28. května 1928 a představí se jako Frank Howard.

Rodině přinese sýr a jahody a paní Buddová ho na oplátku pozve na nedělní oběd. Nemá tušení, že dělá osudovou chybu, která zapříčiní děsivou smrt její 10leté dcerky.

Smrt Grace Buddové

Jakmile Fish uvidí Grace Buddovou (1918–1928), okamžitě změní své plány. „Grace se mně posadila na kolena, objala mě. Rozhodl jsem se ji sníst,“ vypráví později.

Obdaruje malou Grace bonbony a zeptá se jejích rodičů, zda by ji nemohl vzít na oslavu narozenin své neteře.

Přísahá, „že miluje děti a Grace přivede zpátky domů do setmění“. Důvěřiví a nepříliš bystří rodiče malé Grace nakonec svolí, ale přeci jen v nich hlodá červík podezření, protože se ptají na adresu. Fish s malou Grace odchází. Rodiče nemají tušení, že svou dcerku už nikdy nespatří.

Poprava se koná 16. ledna 1936 ve věznici Sing Sing, kde je jeden z nejstrašlivějších a nejzvrácenějších amerických vrahů Albert Fish popraven na druhý pokus.
Poprava se koná 16. ledna 1936 ve věznici Sing Sing, kde je jeden z nejstrašlivějších a nejzvrácenějších amerických vrahů Albert Fish popraven na druhý pokus.

Bezvýsledné pátrání

Fish se s malou Grace do domku Buddových nevrátí. Šokovaní rodiče vzápětí zjišťují, že jim dal falešnou adresu. Zoufale se obrací na policii. Nemají tušení, že pro Grace už je pozdě. Policie brzy zjistí, že žádný Frank Howard neexistuje.

Rozjíždí běžné vyšetřování, na policejní stanici přichází stovky dopisů a ulice lemují vylepené plakáty s portrétem neznámého únosce. Vše bezvýsledně.

O sedm let později

Od zmizení Grace uplyne dlouhých sedm let, když paní Buddová najde ve schránce dopis. Nemá tušení, že nevinné psaní skrývá hrůzný příběh o smrti její dcerky. Neznámý vrah se v dopise přiznává k vraždě a snězení malé Grace.

„Ani vám nemůžu vypovědět, jak byl její zadeček upečený v troubě libový a delikátní,“ dočte se paní Buddová v dopise.

Konec bestiálního řádění

Právě tento dopis jednou provždy ukončí strašlivé řádění na první pohled neškodně vypadajícího Alberta Fishe. Na obálce totiž policie objeví klíčovou stopu:

N. Y. P. C. B. A. Malá písmenka označující Newyorskou asociaci řidičů nakonec policii dovedou až k doupěti Alberta Fishe na Lexington Avenue. 13. prosince 1934 se ho policie vydává zatknout. Albert Fish se nevzdá bez boje.

Zaútočí na policisty břitvou, ale vzápětí je odzbrojen a zatčen. Několikaleté pátrání končí, ale Grace Buddové a dalším Fishovým obětem to život nevrátí.

„Svlékl jsem se, abych se neumazal od krve. Pak jsem zavolal Grace ze zahrady. Když uviděla, že jsem nahý, rozplakala se a chtěla utéct. Chytil jsem ji,“ vylíčí strašlivý čin Fish.
„Svlékl jsem se, abych se neumazal od krve. Pak jsem zavolal Grace ze zahrady. Když uviděla, že jsem nahý, rozplakala se a chtěla utéct. Chytil jsem ji,“ vylíčí strašlivý čin Fish.

Co se stalo s Grace?

Po dlouhých sedmi letech vychází najevo, jak strašlivý konec potkal malou dívku. Poté, co Fish s Grace opustí dům jejích rodičů, odjíždí vlakem do okresu Westcherster. Fish zavede Grace k opuštěnému domu na kraji lesa.

Důvěřivá Grace si hraje venku na trávníku. „Svlékl jsem se, abych se neumazal od krve. Pak jsem zavolal Grace ze zahrady. Když uviděla, že jsem nahý, rozplakala se a chtěla utéct. Chytil jsem ji,“ vylíčí strašlivý čin Fish.

Devět dní hostiny

Fish ji začíná svlékat. Dívka se nevzdává, brání se, kouše a škrábe. Proti dospělému muži ale nemá šanci. „Uškrtil jsem ji, rozřezal na kousky a maso si odnesl domů, kde jsem ho uvařil a snědl,“ popisuje hrůzný čin Fish.

Cestou domů si koupí kilo cibule, mrkve a petržele a tři kila brambor. V bezpečí domova se pustí do přípravy strašlivého pokrmu. Části Graceina předloktní rozseká na čtyři kusy, hodí je do hrnce s vařící vodou, do kterého přidá nakrájenou zeleninu a bujon.

„Trvalo mi devět dní, než jsem ji celou snědl,“ napsal ve strašlivém dopise adresovaném paní Buddové.

Bezejmenné oběti

Grace Buddová se stává nejznámější obětí Alberta Fishe. Naneštěstí ale není zdaleka jedinou. Mnoho z nich zůstává dodnes bezejmenných. Fish u soudu tvrdí, že „v každém státě ochutnal jednu malou holčičku“.

Detektivové, kteří vyšetřují strašlivý případ, se shodují, že může mít na svědomí desítky obětí. Sám Fish u soudu hrdě uvádí, že zabil asi 100 lidí, většinu z toho dívek a chlapců. Na otázku, co ho vedlo ke strašlivým činům, jen krčí rameny.

„Nikdy jsem k ničemu podobnému důvod neměl. Dělal jsem to proto, že mě popadly násilné choutky,“ uvádí klidně.

Rozhodnutí poroty uvítá s tím, že „elektrické křeslo dosud nezažil a určitě to bude vzrušující“.
Rozhodnutí poroty uvítá s tím, že „elektrické křeslo dosud nezažil a určitě to bude vzrušující“.

Vzrušující elektrické křeslo

Vyšetřujícím detektivům se Fishovi nakonec podaří prokázat pouhých pět vražd. I ty ale stačí k tomu, aby 22. března 1935 porota po čtyřhodinovém jednání vyřkla verdikt – vinen. Albert Fish je odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle.

Rozhodnutí poroty uvítá s tím, že „elektrické křeslo dosud nezažil a určitě to bude vzrušující“. Poprava se koná 16. ledna 1936 ve věznici Sing Sing, kde je jeden z nejstrašlivějších a nejzvrácenějších amerických vrahů Albert Fish popraven na druhý pokus.

Foto: Getty Images
reklama
Související články
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Svět zločinu
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
svět zločinu
Sériový žhář: Frito Bandito si libuje v záři plamenů
Léta sužují Kalifornii ničivé požáry. Zanechávají za sebou nejen nevyčíslitelné škody, ale i lidské oběti. Když se na místo činu sjedou vyšetřovatelé, nikdo netuší, že jejich velitel tam není poprvé. Během své armádní kariéry absolvoval kalifornský mladík John Leonard Orr (*1949) hasičský výcvik u letectva, takže když v roce 1971 ve dvaadvaceti odchází do civilu, má […]
Šachovnice s příchutí smrti: Když hraní šachů vyvolá chuť vraždit!
Odsouzený násilník Patrick McKenna v roce 1979 hrál v nevadském nápravném zařízení v Las Vegas šachy se svým spoluvězněm Jackem Noblesem za popíjení tajně připravované pálenky. Nobles prohrál, vyvolal hádku a McKenna ho uškrtil. Byl prohlášen za nejnebezpečnějšího muže státu Nevada a během soudu musel mít na sobě speciální elektrický pás schopný vydat šok o síle 50 000 voltů. McKenna byl odsouzen […]
Vražední manželé „Ken a Barbie“: Mladičké dívky jako dárek pro manžílka
Nejstarší dcera českého emigranta Karla Homolky si 17. října 1987 vyrazí do jednoho z barů ve Scarborough a její osud nabere nehezký směr. Potká tu totiž Paula Kennetha Bernarda (*1964), charismatického účetního, a bláznivě se zamiluje. Když pak během jejich první společné noci Bernardo sáhne po důtkách, bičíku a poutech, dojde jí, že má rád hodně perverzní věci a bolest ho vzrušuje. […]
Carol Bundyová a Douglas Clark: Vrazi mladých dívek
Jednou večer přijde do pokoje malé Carol Bundyové (1942–2003) její otec. „Když tvoje matka zemřela, musíš mi posloužit ty,“ řekne rozhodně. Dívka chce protestovat, ale dostane pár ran a pak ji otec znásilní. Bere si ji pokaždé, když má chuť až do jejích 17, kdy děvče uteče z domu a vezme si o 30 let staršího muže. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s