I přesto, že krize na burze pominula již v padesátých letech minulého století, jedná se stále o poměrně nepřístupné prostředí pro běžného člověka. Není to ale až tak složité, jak by se mohlo na první pohled stát. Pojďme si proto udělat přehled, jak se může investor stát třeba i z vás.
Trhy
Asi nejpoužívanějším a nejznámějším trhem vhodným pro obchodování, jsou tzv. komodity. Tedy veškeré hmotné statky, které si můžeme představit. Od zlata, ropy a drahých kamenů, po olej, cukr nebo třeba kávu.
Aktuálně velmi vzrůstá obliba tzv. indexů. Nejedná se spíše tak o trh, jako o dlouhodobé předpovědi pohybů jednotlivých trhů. Často v souhrnu více položek na burze nějaké velké země, například USA nebo Německa.
Jedním z nejpřehlednějších indexů je například US Tech 100. Trh je zaměřený na technologie a zobrazuje sto největších společností ve Spojených státech amerických.
Boomem se také za posledních několik let stalo obchodování s kryptoměnami. Ať už Bitcoin, Litecoin, Theter nebo jiné. Tento systém funguje na decentralizovaném principu, je tedy oproštěn od nutnosti prostředníka.
Uživatel tak může sám nakupovat a prodávat, a vše je přehledné a méně náchylné k podvodům.
Již dlouhé roky dozadu se hojně využívá také forexového obchodování, tedy počítání s pohybem měnových kurzů. Nejčastěji dolary, eurem nebo librou, jako silnými měnami. Ale v zásadě lze obchodovat téměř s jakoukoliv jinou měnou.
Zejména v devadesátých letech byl v módě trh s akciemi. Lidé mohli nakupovat podíly ve vybraných firmách a podílet se tak pak na jejich zvýšeném kapitálu.
Podle rozhodnutí představenstva pak je také při vlastnictví většího podílu akcí možnost zasahovat do rozhodování managementu a vedení společnosti.
Opce jsou jakousi formou smlouvy mezi dvěma fyzickými osobami, která však není závazná. Představit si to lze například jako smlouvání na papíru.
Zájemce nabídne cenu, za kterou by danou komoditu, akcie nebo další element trhu, rád koupil, a prodávající pak s tímto návrh může nebo nemusí souhlasit. Je to netradiční forma obchodu vhodná pro ty, kteří rádi o věcech diskutují.
A dnes již ne tak rozšířený je trh s ETF (burzovně obchodovatelnými fondy) neboli cennými papíry. Umožňují uložení peněz přes některou finanční instituci, tedy formou nehmotného kapitálu.
Investor a investice
Investorem je tedy každý ten, kdo chce uložit své peníze s vizí jejich zhodnocení do budoucna přes některou z výše uvedených metod. Je však nutné také podotknout, že se vždy jedná o proces s jistou mírou rizika.
Někdy vyšší, například v případě využití finanční páky, někdy nižší, u nákupu stabilních akcií velké firmy. Vyberte si tedy ten druh obchodování, který bude vyhovovat právě vám, a nezapomeňte se s ním před prvním vkladem řádně seznámit.
Jen tak eliminujete možnost počáteční ztráty. Obvykle je také potřeba kontaktovat brokera, proto vybírejte nejen dle sympatií, ale také na základě doporučení a dobrých referencí. Přeci jen se jedná o vaše finance.