Skip to content

Afgánský národní sport buzkaši: V hlavní roli kozel!

Džang! Džang! Boj! Boj! V oblaku prachu se míhá klubko jezdců před zraky vyprodaného stadionu. Řev, bolestivé výkřiky, ryk poblázněných koní. Krev, pot, prach a jekot fandících diváků. Ptáte se, co to je?

Surová válka s prvky bestiality, divoké ragby na koních? Spíše od všeho trochu. Sledujete afgánský národní sport – buzkaši!

Buzkaši je ve střední Asii oblíbenou kratochvílí už celá staletí. Zábavou, co Evropan je těžko chápe nebo pojmenuje, navíc se cizincům mohou zdát její pravidla nepřehledná snad i zmatená. Název pochází z afghánského buz = koza a kašidant = tahat.

Velký počet jezdců na koních se pere o bezhlavé tělo kozla či telete, jezdci do sebe narážejí, mlátí jeden druhého pěstí nebo bičem, koně se vzpínají. I oni podlehnou atmosféře a koušou své koňské protivníky.

2
Udržet mrtvého kozla před soupeři není jednoduché

Z jezdců neteče jen pot, ale většinou i krev

Pravidla jsou hodně volná, hráči, jak se zdá, mají povoleno kdeco. Aby zastavili soupeře, obvykle zablokují cestu jeho koni a šlehají jezdce po rukou, ale i přes hlavu, bičem. Z lidí a koní tedy často neteče jen pot, ale i krev.

Jezdci svírají mrtvého kozla a zuřivě se o něj přetahují, zatímco v plné rychlosti pádí po hřišti. Účelem je s mrtvým, bezhlavým kozlem v sedle objet barevný kůl na jednom konci hřiště, přejet na druhý a mrtvolu vhodit do vyznačeného kruhu.

Když se to někomu podaří, je vítěz a požívá na dlouhý čas u svých soukmenovců nehynoucí slávu a často i bohatou odměnu. Soupeři ovšem nespí a snaží se úspěch toho druhého překazit často za každou cenu.

Prostě všichni proti všem. Stejně urputně probíhají boje na tribunách. Policie si mnohdy neví rady a nemocnice mají napilno. Prostě nic pro slabé povahy.

3
Z lidí a koní často neteče jen pot, ale i krev.

Stěžovat si a protestovat nejde

Traduje se, že dříve používali jezdci místo mrtvého kozla zajaté soupeře. Především u divokých mongolských hord by to nebylo nic neobvyklého. Možná právě buzkaši svou zuřivostí, necivilizovanou surovostí a soustředěním na jeden, jediný cíl vysvětluje, proč Afgánci ve své zemi zavedli tak krutou válku a devastaci svého území.

Hra se rodí v tehdejších krutých dobách, kdy největší zábavou kočovných kmenů je loupení a někdy doslova přetahování se o jídlo. To buzkaši rozhodně velmi připomíná – hoďte kozu mezi vlky a sledujte, co se bude dít.

Je to hra, která má ze všech her na světě nejblíže k opravdovému boji. Azíz Ahmed je vášnivým hráčem buzkaši. Po závodě má ošklivý šrám nad okem, ale jen se usmívá. „Kde by sis chtěl stěžovat?V Moskvě?

“a vybuchne v hlasitý smích. Zachrání ho jeho kůň, který ho z klubka rozvášněných hráčů vyveze. Azíz má špičkového koně, dlouho jej cvičil a dnes na něj nedá dopustit. „Je to můj nejdražší majetek. Kdybych ho prodával, dostanu za něj možná 15 tisíc dolarů (288.

000,- korun)!“

5
Kůň vycvičený k buzkaši stojí víc, než některá auta.

Vycvičit je není lehké

Nedivme se, že takový kůň stojí víc, než některá auta. Jezdec musí být s koněm dokonale sehraná dvojice, jinak je šance na úspěch mizivá. Tohle plemeno je jsou rychlé, hbité a vytrval. Navíc jsou připraveni kousnout nebo kopnout dřív, než se člověk naděje.

Vycvičit je není lehké. Hráč je často řídí pouze koleny ruce potřebuje k ochraně kozla a odrážení soupeřů. Spadne-li jezdec musí kůň okamžitě zastavit na místě, aby mohl hráč rychle nasednout a zapojit se, bez velkého prodlení zpět do hry.

„Je to strašně divoká hra plná násilí Když se houf koní s vyvalenými bělmy řítil přímo k tribuně, instinktivně jsem couvnul,“ vzpomíná fotograf jedné známé agentury.

Foto: www.cestujzadara.cz, www.teraz.sk, blogs.voanews.com, www.ac24.cz, www.teraz.sk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
O svém dětství raději mlčím
skutecnepribehy.cz

O svém dětství raději mlčím

Byla jsem milovaný...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Plačící žena se dodnes marně snaží zachránit své děti
enigmaplus.cz

Plačící žena se dodnes marně...

Své děti v hněvu nad nevěrou manžela...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...