Skip to content
reklama

Afgánský národní sport buzkaši: V hlavní roli kozel!

Džang! Džang! Boj! Boj! V oblaku prachu se míhá klubko jezdců před zraky vyprodaného stadionu. Řev, bolestivé výkřiky, ryk poblázněných koní. Krev, pot, prach a jekot fandících diváků. Ptáte se, co to je?

Surová válka s prvky bestiality, divoké ragby na koních? Spíše od všeho trochu. Sledujete afgánský národní sport – buzkaši!

Buzkaši je ve střední Asii oblíbenou kratochvílí už celá staletí. Zábavou, co Evropan je těžko chápe nebo pojmenuje, navíc se cizincům mohou zdát její pravidla nepřehledná snad i zmatená. Název pochází z afghánského buz = koza a kašidant = tahat.

Velký počet jezdců na koních se pere o bezhlavé tělo kozla či telete, jezdci do sebe narážejí, mlátí jeden druhého pěstí nebo bičem, koně se vzpínají. I oni podlehnou atmosféře a koušou své koňské protivníky.

2
Udržet mrtvého kozla před soupeři není jednoduché

Z jezdců neteče jen pot, ale většinou i krev

Pravidla jsou hodně volná, hráči, jak se zdá, mají povoleno kdeco. Aby zastavili soupeře, obvykle zablokují cestu jeho koni a šlehají jezdce po rukou, ale i přes hlavu, bičem. Z lidí a koní tedy často neteče jen pot, ale i krev.

Jezdci svírají mrtvého kozla a zuřivě se o něj přetahují, zatímco v plné rychlosti pádí po hřišti. Účelem je s mrtvým, bezhlavým kozlem v sedle objet barevný kůl na jednom konci hřiště, přejet na druhý a mrtvolu vhodit do vyznačeného kruhu.

Když se to někomu podaří, je vítěz a požívá na dlouhý čas u svých soukmenovců nehynoucí slávu a často i bohatou odměnu. Soupeři ovšem nespí a snaží se úspěch toho druhého překazit často za každou cenu.

Prostě všichni proti všem. Stejně urputně probíhají boje na tribunách. Policie si mnohdy neví rady a nemocnice mají napilno. Prostě nic pro slabé povahy.

3
Z lidí a koní často neteče jen pot, ale i krev.

Stěžovat si a protestovat nejde

Traduje se, že dříve používali jezdci místo mrtvého kozla zajaté soupeře. Především u divokých mongolských hord by to nebylo nic neobvyklého. Možná právě buzkaši svou zuřivostí, necivilizovanou surovostí a soustředěním na jeden, jediný cíl vysvětluje, proč Afgánci ve své zemi zavedli tak krutou válku a devastaci svého území.

Hra se rodí v tehdejších krutých dobách, kdy největší zábavou kočovných kmenů je loupení a někdy doslova přetahování se o jídlo. To buzkaši rozhodně velmi připomíná – hoďte kozu mezi vlky a sledujte, co se bude dít.

Je to hra, která má ze všech her na světě nejblíže k opravdovému boji. Azíz Ahmed je vášnivým hráčem buzkaši. Po závodě má ošklivý šrám nad okem, ale jen se usmívá. „Kde by sis chtěl stěžovat?V Moskvě?

“a vybuchne v hlasitý smích. Zachrání ho jeho kůň, který ho z klubka rozvášněných hráčů vyveze. Azíz má špičkového koně, dlouho jej cvičil a dnes na něj nedá dopustit. „Je to můj nejdražší majetek. Kdybych ho prodával, dostanu za něj možná 15 tisíc dolarů (288.

000,- korun)!“

5
Kůň vycvičený k buzkaši stojí víc, než některá auta.

Vycvičit je není lehké

Nedivme se, že takový kůň stojí víc, než některá auta. Jezdec musí být s koněm dokonale sehraná dvojice, jinak je šance na úspěch mizivá. Tohle plemeno je jsou rychlé, hbité a vytrval. Navíc jsou připraveni kousnout nebo kopnout dřív, než se člověk naděje.

Vycvičit je není lehké. Hráč je často řídí pouze koleny ruce potřebuje k ochraně kozla a odrážení soupeřů. Spadne-li jezdec musí kůň okamžitě zastavit na místě, aby mohl hráč rychle nasednout a zapojit se, bez velkého prodlení zpět do hry.

„Je to strašně divoká hra plná násilí Když se houf koní s vyvalenými bělmy řítil přímo k tribuně, instinktivně jsem couvnul,“ vzpomíná fotograf jedné známé agentury.

Foto: www.cestujzadara.cz, www.teraz.sk, blogs.voanews.com, www.ac24.cz, www.teraz.sk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bude se ještě někdy schopna zamilovat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě někdy schopna...

Když přišla ILONA...
Jaké Gottovo tajemství chce Dominika ještě odhalit?
nasehvezdy.cz

Jaké Gottovo tajemství chce...

Tohle se nikdo neměl...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Perrelet opět partnerem Globe Soccer Awards v Dubaji
iluxus.cz

Perrelet opět partnerem...

Švýcarská hodinářská značka Perrelet se stala již...
Vědci se pokusili vychýlit trasu asteroidu. Dokáží ochránit Zemi před možnou kolizí?
epochalnisvet.cz

Vědci se pokusili vychýlit trasu...

Ničivá srážka s asteroidem je oblíbeným...
Tajemství opuštěné nemocnice: Prohánějí se v chodbách přízraky zemřelých?
enigmaplus.cz

Tajemství opuštěné nemocnice:...

Budova, jejíž některé části sloužily nemocným po...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Lucidní snění: Můžeme ovládat své sny?
enigmaplus.cz

Lucidní snění: Můžeme...

Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během...
Cloumají s vámi hormony?
panidomu.cz

Cloumají s vámi hormony?

Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte....
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Vím, že život se mnou dříve nebyl lehký
skutecnepribehy.cz

Vím, že život se mnou dříve...

Díky své povaze jsem přišla nejen...
Chronologie Lidstva
21stoleti.cz

Chronologie Lidstva

Originální mapa Chronologie Lidstva vychází z...