Dvakrát se Adolf Hitler pokouší o přijetí na vídeňskou Akademii výtvarných umění. Čáru přes rozpočet mu v roce 1907 udělá výrok přijímací komise, že postrádá talent. V dalším roce už ho ke zkouškám ani nepustí. Nicméně ve snaze malovat nepoleví.
Za svůj život stihne německý nacistický vůdce Adolf Hitler (1889–1945) vytvořit stovky obrazů, pohlednic a plakátů, ovšem nevalné kvality. Pikantní je, že se skutečně považuje za malíře. „Jsem umělec a ne politik.
Jakmile bude vyřešena polská otázka, chci zase žít jako umělec,“ řekne v roce 1939 britskému velvyslanci v Německu Nevillu Hendersonovi, když debatují o Mnichovské dohodě.
Neúspěšný malíř pohlednic
Akademici měli pravdu, příroda k němu, alespoň pokud jde o výtvarný talent zrovna štědrá nebyla. To potvrzují i současní odborníci. Třeba britský kritik umění Michael Liversidge, který před pár lety o obrazech vytvořených nacistickým vůdcem prohlásil:
„Nejsou tak špatné. Dokážu si představit, že by se zlepšil, rozhodně to ale nebyl skrytý génius.“ Stručně tak shrnul názor zastávaný i mnoha dalšími. Jednoduše řečeno, úplná mizérie to nebyla, ale rozhodně to nepřekročilo průměr tehdejší doby.
Na to, že by jeho díla visela v renomovaných galeriích, mohl zapomenout. Jeden z akademických komisařů prý navíc podotkl, že by nejdříve měl dodělat střední školu.
Poznamenal údajně také, ať to zkusí na architektuře, ovšem Hitler se znovu hlásí na malířský obor. V letech 1908-1913 se pak snaží uživit malováním pohlednic. Ani tam valně neuspěje.
Přesto se Hitlerovy obrazy od dob skončení 2. světové války dodnes prodávají, a to docela dobře. Jde ale vysloveně o sběratelskou raritu, žádné velké umění.
Prodávají se za miliony
Jedním z příkladů úspěšné aukce je ta britská z roku 2011. „Poprvé, podruhé, potřetí.
Prodáno!“ zazní pronikavý hlas licitátora v britské aukční síni Mullock´s v roce 2011. Za více než 95 000 liber (přibližně tři miliony korun) se tam tehdy prodalo 15 obrazů z tvorby německého nacistického vůdce Adolfa Hitlera (1889–1945).
Roku 1945 je v německém Essenu našel britský důstojník Willie McKenn.
Od něho získal obrazy další majitel, který je nyní nabídl do dražby.
Kolekce obsahuje 13 akvarelů, jeden olej a kresbu. Expert z aukční síně Richard Westwood-Brookes poznamenává: „Z hlediska umění nejde o kvalitu srovnatelnou s Picassem, ale o příležitost mít originál od Hitlera.“