Svobodník Hitler má strach, že už nikdy neuvidí. To však změní psychiatr Edmund Forster. „Mnoho lidí by s vaším zraněním zůstalo do konce života slepých, ale pro vás je možné cokoli,“ tvrdí svému pacientovi.
Nebýt Forsterova zásahu dožil by Hitler pravděpodobně jako chudobný ubožák. Opravdu mělo setkání s psychiatrem zásadní vliv na Hitlerovu budoucnost?
Adolf Hitler (1889 – 1945) se nesmazatelně zapsal do dějin jako nelítostný diktátor, masový vrah, zakladatel zrůdné ideologie. Jeho osobu obklopují dohady. Nesčetné teorie se snaží vysvětlit jeho vzestup k moci i jeho hrůzné činy.
Jedna z hypotéz pracuje s myšlenkou, že Hitlera nesmazatelně ovlivnila hypnóza, která na něj byla použita v době jeho mládí. Co svědčí v prospěch této teze?
Záhada Hitlerovy slepoty
Neúspěšný malíř Hitler vstupuje za první světové války do armády, aby bránil svou vlast. V říjnu 1918 je však jeho jednotka zasažena plynovým útokem za strany Angličanů. Po této události údajně Hitler spolu s mnoha dalšími oslepne.
Na rozdíl od zbytku pluku, který je ošetřen v Bruselu, je však mladý svobodník převezen do Pasewalku ve východním Pomořansku. Z jakého důvodu? V Pasewalku se podle vojenských záznamů zabývali psychiatrickými případy.
Hitler totiž prý ve skutečnosti nebyl nikdy slepý, ale trpěl takzvanou hysterickou slepotou, při níž je postižený přesvědčen o tom, že ztratil zrak, ačkoliv jeho oči jsou zcela v pořádku.
Svědectví o tom vydal psychiatr Edmund Forster (†1933), který Hitlera ošetřoval. Ten je znám také jako „Muž, který stvořil Hitlera.“ Čím si vysloužil svou pověst?
Oběť hypnózy?
Mladý Hitler je neúspěšný, neprůbojný a naprosto nevýrazný jedinec. Hitlerův nadřízený důstojník Fritz Wiedemann (†1970) o něm dokonce prohlašuje:
„Když jsem Hitlera poprvé spatřil, postrádal jakékoli vůdcovské schopnosti.“ Čím to, že tento nezajímavý muž dokázal později strhnout davy? Za vše údajně může hypnóza, které ho Forster podrobí.
Proto, aby Hitlera vyléčil z jeho hysterické slepoty, vštípí mu prý, že je neobyčejným mužem, kterého Německo potřebuje. Později si Forster údajně uvědomí svůj podíl na vzestupu obávaného diktátora k moci, a proto v roce 1933 spáchá sebevraždu.
Někteří ovšem tvrdí, že Forstera na Hitlerův příkaz zavraždilo gestapo. Nikdo se totiž nesměl dozvědět pravdu o vůdcově duševní labilitě.
Naštěstí Forster ještě před svou smrtí stačí vyzradit Hitlerovo tajemství spisovateli Ernstu Weisovi (†1940), jenž o něm napíše v knize Očitý svědek. Opravdu stojí v pozadí jedné z nejhrůznějších událostí dvacátého století hypnóza?
Byl Hitler šílený?
Těžko uvěřit, že by zásah jediného psychiatra mohl změnit obyčejného člověka ve zrůdu. Mnohem spíše případná hypnóza probudila pudy, které již Hitler měl dávno v sobě. Znamená to, že byl šílený a nenesl zodpovědnost za své činy?
Tuto hypotézu odmítají německý historik Henrik Eberle (*1970) i profesor medicíny Hans Joachim Neumann (†2014).
Podle jejich názoru sice Hitler trpěl mnoha neduhy, například Parkinsonovou chorobou, ale byl si plně vědom důsledků svých rozhodnutí. Dozvíme se o Hitlerovi, který se stal ztělesněním zla, někdy pravdu?