Skip to content
reklama

Populární kreslíř Pavel Kantorek: Fyzik s duší humoristy!

Poťouchlá myš ukazuje psovi dvě kočky a šeptá mu: „Hovoří o vás a to velmi sprostě…“ To je jeden z tisíců vtipů, který pochází z pera Pavla Kantorka. Pavel Kantorek však není jen populární kreslíř, ale také vědec, který se dokázal prosadit v zahraničí.

Že věda a humor nejde dohromady? Pavel Kantorek je jasným důkazem toho, že vědcům není humor cizí. Jeho vtipy jsou oblíbené svědčí i fakt, že facebooková skupina Příznivci humoru Pavla Kantorka má více než deset tisíc členů.

2
Vědec, pedagog a humorista Pavel Kantorek.

Pavel Kantorek je ale v první řadě fyzik. Je rodilým Hanákem, na svět přišel v krušných válečných letech 17. května 1942 v Olomouci. Jeho studijní léta byla spjata s Moravou, a to jak se severní, tak s jižní.

Gymnázium totiž absolvoval v Ostravě a vysokou školu v Brně. V moravské metropoli si ke studiu vybral Masarykovu univerzitu a její Přírodovědeckou fakultu. Cesta k vysokoškolskému studiu však neměl jednoduchou.

Vládnoucím komunistům se příliš nezdál jeho kádrový profil, takže ho nejdříve čekala anabáze v hornickém mundúru v ostravských dolech.

Collage of human head, molecules and various abstract elements on the subject of modern science, chemistry, physics, human and artificial minds
Jedním z oborů, které Kantorka zaujaly, je holografie.

Od roku 1964 publikoval své charakteristické vtipy plné koček, psů, myší i svérázných lidí v časopise Dikobraz. Druhá polovina šedesátých let byla v Československu proti předchozím letům o něco uvolněnější, avšak zemi stále vládl totalitní systém.

I přesto některé obrázky v Dikobrazu byly vůči režimu dost ostré, ty Kantorkovy nevyjímaje.

4
Kantorkovy vtipy se nevyhýbají ani historii.

V létě 1968 se Kantorek chystal na svou závěrečnou obhajobu. 21. srpna však drtivou většinu Čechů a Slováků zdrtila zpráva o okupaci Československa Sověty a jejich čtyřmi satelity. Kantorek se rozhodl podobně jako spousta jiných vědců.

Tušil, že sovětská invaze komunistický režim utuží, a tak zvolil emigraci na západ. Jeho kroky vedly do Kanady, která už léta těží z přítomnosti badatelů ze všech koutů světa.

Out West
V Torontu našel Kantorek svůj nový domov.

V Torontu si Kantorek dodělal doktorát z fyziky, které se později věnoval i v praxi. Podílel se na vývoji optických vláken, ale i laserových a holografických technologií. Kromě toho přednáší na Ryersonově universitě v Torontu teorii elektromagnetických polí, kosmologii i teorii relativity.

To rozhodně nejsou jednoduché obory, ale jak Pavel Kantorek říká, právě při řešení nejsložitějších rovnic ho napadají ty nejlepší vtipy.

Foto: consciouslifenews, senivia, moneysense
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články