„Nacismus vznikl v Německu jako reakce na ohrožení ze strany sovětského bolševismu,“ tvrdí v polovině 90. let 20. století německý historik Ernst Nolte (1923–2016).
Svým názorem vzbudí obrovskou vlnu vášní, a to nejenom mezi dějepisci, ale i mezi naprostými laiky. Proslaví se hlavně dílem Fašismus ve své epoše, kde srovnává italský fašismus a německý nacismus.
Nolte poté porovnává také realitu nacistického Německa s komunistickým Sovětským svazem a vyslovuje myšlenku, že jsou tyto ideologie v mnoha věcech podobné.
Akademici se odvrací
Sovětské gulagy podle něho prý posloužily jako vzor pro nacistické koncentrační tábory a teorie komunistů o třídním boji zrodily německé rasové teorie. Od Nolteho se ale kvůli jeho značně kontroverzním výrokům odvrátila prakticky celá německá akademická obec.
Sporné tvrzení
Když navíc poznamenal, že mezi významnými bolševiky sehráli velkou roli Židé, současný levicový filozof Jürgen Habermas mu vyčte, že svými postoji vzbuzuje dojem, jako by nacistické zločiny, včetně vyvraždění Židů, byly „přinejmenším pochopitelné“.
Násilnosti, ke kterým došlo během 2. světové války nepovažuje v porovnání s genocidou, k níž došlo v jiných předchozích válkách za nijak výjimečné.