Podle vědců hrozí největší světové populaci mořských želv, jež žijí na Velkém bariérovém útesu, vyhynutí. Globální oteplování způsobuje, že se ze všech jejich nakladených vajec líhnou jen a pouze samičky.
Zpráva publikovaná v odborném časopise vychází z výzkumu amerických a australských biologů a pracuje s důkazy o postupném vymírání těchto živočichů.
Celkový dopad klimatických změn je podle informací mnohem vážnější, než si dosud byli výzkumníci schopni představit.
Teplota se zvedá
Zprávu vypracovali vědci z organizace NOAA Fisheries a Oddělení ochrany životního prostředí a ochrany dědictví v Queenslandu, podle ní se teplota na ostrovech v rámci Velkého bariérového útesu za poslední dvě desetiletí změnila natolik, že se již teď nelíhnou žádní samci.
Pokud se teplota v klíčových hnízdištích nesníží, hrozí podle badatelů kolaps a následně vymizení celého druhu.
Nová metoda výzkumu
Autoři studie si tentokrát počínali trochu jinak než v minulosti, použili k analýze inovativní kombinaci endokrinologie a genetiky, s touto pomocí určili pohlaví želv v celém okolí útesu a zároveň je mohli rozdělit dle věku na mláďata, dospívající a dospělé jedince.
Minimálně na dvou hnízdištích zjistili, že je situace opravdu vážná, na jižních – stále ještě chladnějších – plážích, které zelené želvy mořské využívají jako hnízdiště, analýza ukázala, že mláďata tvoří v 65 až 69 % samice.
Na severu byly výsledky ještě mnohem horší – ukázalo se, že v kolonii tvoří samice 86,8 % dospělých jedinců, 99,8 % dospívajících a 99,1 % mláďat.
Hrozí vyhynutí
Ačkoli by se mohlo z krátkodobého hlediska zdát, že více samic může znamenat více mláďat, bez samců to přeci jen půjde dost těžko. Z dlouhodobého měřítka je jasné, že nemožnost se pářit nepovede k ničemu jinému než k vyhynutí.