Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou myšlenku, že politická moc v době bronzové patřila výhradně mužům. V bohatě vybaveném hrobě na jihovýchodě Španělska archeologové našli ostatky ženy, která zdejšímu regionu vládla před 3700 lety.
Na místě zvaném La Almoloya archeologové již před lety odkryly pozůstatky významné stavby, jež by mohla být jedním z prvních paláců v západní Evropě. Ve stejném komplexu byl objeven také jeden z nejbohatších pohřbů evropské starší doby bronzové.
Je to bezesporu elitní pohřeb, kterého se dostává jen těm nejvýznamnějším panovníkům. A právě zde se věci začínají komplikovat. Mezi historiky v současnosti panuje přesvědčení, že v období, do něhož byl objev zařazen, politickou moc drželi v ruce pouze muži.
Jenže hrob z naleziště na jihovýchodě Španělska obsahuje množství cenností a šperků, které dokládají, že v něm byla uložena žena.
Zjištění, která vědci v březnu letošního roku publikovali ve své zprávě, zřejmě změní dosavadní pohled historiků na společnost v době bronzové a tehdejší postavení žen. Kdo ale byla tajemná královna?
MOCNĚJŠÍ POLOVIČKA
Ženské ostatky byly pohřbeny vedle kostry muže. Radiokarbonové datování oba umisťují do doby zhruba před 3700 let, kdy bylo Španělsko domovem kultury El-Argar, jedné z vůbec prvních západoevropských civilizací, která začala pracovat s bronzem.
Původní myšlenka byla taková, že muž byl vládcem v daném regionu a žena zřejmě jeho manželkou. Nejnovější zjištění ovšem naznačují, že to zřejmě bylo naopak. Muž byl o něco starší a zemřel o několik let dříve než žena.
A zatímco on měl ve svém hrobě mnohem méně pohřebních darů s mnohem menší hodnotou, ona byla pochována se skutečně velkolepým bohatstvím, což jasně dokazuje, že moc spočívala právě v jejích rukách a smrt muže její postavení ve společnosti nijak nesnížila.
„Tradičně na akademické půdě, kde dominují muži, byste řekli: ‚Ach, ona je jeho partnerkou. On je ten mocný muž.
Je o něco starší, a pokud je ona jeho partnerka, tak je to krásná žena, která jistě dostala mnoho ozdob‘,“ tvrdí profesor archeologie z univerzity v Barceloně Roberto Risch.
Ovšem fakt, že byla pohřbena s mnohem honosnějšími dary svědčí o tom, že její moc nebyla na muži závislá a měla svou vlastní. „To, co má na sobě, není kvůli němu, protože už je sama. On už to není, zemřel předtím,“ doplňuje Risch. Co byla tato žena zač a kam až sahala její moc?
LNĚNÁ KRÁLOVNA
O urozeném původu ženy svědčí například šálek se stříbrným okrajem. „Zjevně byla tak ušlechtilá, že se její rty nesměly dotýkat nádoby. Šálek je pokryt stříbrnou fólií, takže její rty se dotýkají pouze stříbra,“ vysvětluje Risch.
O její obrovské moci pro změnu vypovídá stříbrný diadém, nejcennější artefakt, který byl v jejím hrobě nalezen. Je to jeden z pouhých šesti stříbrných diadémů nalezených ve Španělsku z doby bronzové.
Na hlavě je nosili výhradně vladaři, proto ženu archeologové v nové zprávě označují za královnu. Šídlo se stříbrnou rukojetí pro výrobu děr v textilu navíc naznačuje, že měla moc nad výrobou lnu.
Z množství tkalcovských stavů nalezených v La Almoloya lze vyvodit, že v době, kdy žena vládla šlo prosperující průmyslové odvětví. To odhaluje další část jejího příběhu. Byla mocná žena ze zdejšího paláce královnou zdejší textilní výroby?
A šlo o pouhou výjimku, nebo ženy v době bronzové vládly častěji, než si vědci dodnes mysleli? Nález jejího hrobu zajisté přináší velké změny do učebnic dějepisu.