Domů     Těší mě: Od kdy si vlastně podáváme ruce?
Těší mě: Od kdy si vlastně podáváme ruce?
22.9.2021

V dnešní době zcela všední záležitost. Dva lidé k sobě přistoupí, podají si ruce a vzájemně jimi potřesou, ať už na znamení pozdravu, uzavření dohody, gratulace, či nabídky tykání. Odkud se ale tento celosvětově rozšířený zvyk vzal?

Na základě nálezu starověkých textů a run archeologové usuzují, že podání ruky je poměrně běžným gestem již pro naše prapředky, obývajícími Zemi před tisíci let.

V antickém Řecku si cizí lidé vzájemně podávají ruce na znamení důvěry a míru – nabízená otevřená dlaň ukazuje, že dotyčný nesvírá žádnou zbraň, kterou by mohl zaútočit.

Potřesení rukou je pak ještě větší prověrkou, protože může z rukávu oděvu uvolnit případné skryté nože či dýky.

Z Řeků si však ruce nepodávají pouze vojáci, zvyk je rozšířen celou tehdejší společností, což dokládají obrazy, na kterých si ruce tisknou ženy, politici či dokonce bohové z Olympu.

Spojenci dobra

Dnes všední gesto dříve platí i za to samé jako podpis smlouvy – sevřením ruky lidé dokazují, že na jejich slovo může být spolehnutí.

„Dohoda může být rychle a prostě vyjádřena slovy. Platit ale začne až ve chvíli, kdy si obě strany podají ruce,“ vysvětluje německý historik Walter Burkert (1931–2015). Nejstarší dochované vyobrazení lidí podávajících si ruce pochází z 9. století př. n.

l. a má podobu kamenného reliéfu. Zachycuje asyrského vládce Salmanassara III. (vládne 858–824 př. n. l.), třesoucího rukou babylonského krále Marduka-zakir-šumiho I. (vládne 855–819 př. n.

l.), se kterým uzavřel spojenectví ve snaze potlačit povstání jeho mladšího bratra.

Nejstarší vyobrazení lidí praktikujících oblíbené gesto pochází z 9. století př. n. l. (Foto: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Nejstarší vyobrazení lidí praktikujících oblíbené gesto pochází z 9. století př. n. l. (Foto: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Poslední rozloučení

Hned několik zmínek o stisku rukou na znamení vzájemné důvěry můžeme najít také v eposech Ilias a Odyssea slavného řeckého básníka a pěvce Homéra (žije v 8. století př. n. l.).

O tři staletí později se gesto stane oblíbeným motivem řeckého umění zhotovovaného ku příležitosti pohřbů.

Nejeden náhrobní kámen v té době zdobí rytiny zesnulých, třesoucích si rukou s rodinnými příslušníky, které mají symbolizovat poslední rozloučení i věčné pouto mezi živými a mrtvými.

Tvrdý oříšek

Podání rukou sice ve starověkém světě plní hned několik funkcí, na tu dnes zažitou a denně praktikovanou si ale musí ještě počkat. Vypátrat kořeny podání ruky na znamení pozdravu je ale tvrdý oříšek.

„Při studiu gest je historik nucen vytěžit maximum z pouhých několika indicií,“ potvrzuje holandský sociolog Herman Roodenburg (*1951).

Řada historiků věří, že tento krátký rituál zpopularizují v 17. století kvakeři, členové náboženského hnutí vycházejícího z křesťanství, kteří ho považují za více rovnostářský než uklánění se či smekání pokrývky hlavy.

Podání ruky s rodinnými příslušníky je populárním motivem řeckých náhrobních kamenů. (Foto: Marcus Cyron / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)
Podání ruky s rodinnými příslušníky je populárním motivem řeckých náhrobních kamenů. (Foto: Marcus Cyron / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)

Nepřijatelná urážka

Tento (staro)nový způsob pozdravu se brzy uchytí i ve zbytku společnosti a s příchodem 18. století si pravidla s ním spojená najdou své místo i na stránkách společenských příruček.

Již v dobách vlády britské královny Viktorie (1819–1901) platí, že by stisk ruky měl být pevný, ale ne přespříliš.

„Muži, který k pozdravu napřaženou ruku stiskne příliš hrubě, nebo s ní příliš prudce potřese, by se již nikdy neměla naskytnout příležitost takovou urážku opakovat,“ radí například jedna příručka z roku 1877.

Má na kahánku?

Oblíbenému zvyku s pradávnou historií však v posledních měsících příliš nepřeje doba koronavirová, a není se čemu divit.

„Tento pozdrav se dá vyložit tak, že člověk, kterému podáváte ruku, je pro vás natolik důvěryhodný, že jste s ním ochoten sdílet jeho bakterie a viry,“ usmívá se Val Curtisová (1958–2020) z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny.

„Abych byl upřímný, nemyslím si, že si zase budeme potřásat rukou,“ dodává americký lékař Anthony Fauci (*1940).

Je možné, že se během pandemie koronaviru uchytí bezpečnější alternativa podání ruky? (Foto: martin-dm / istockphoto)
Je možné, že se během pandemie koronaviru uchytí bezpečnější alternativa podání ruky? (Foto: martin-dm / istockphoto)
Foto: commons.wikimedia.org, istockphoto.com, pixabay.com Titulka (Foto: geralt / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml