Domů     Příběhy ovoce: Co si dávali kanibalové jako dezert?
Příběhy ovoce: Co si dávali kanibalové jako dezert?
22.9.2021

Umí být pořádně sladké, ale cukroví to není, prospívá zdraví, ale lék to není, je cenným zbožím z exotických krajin, ale vzácné dřevo ani drahokamy to také nejsou! Je to ovoce, pyšnící se skvělou chutí a mnohdy i zajímavou minulostí…

Během objevování Ameriky trpí námořníci velkým nedostatkem vitamínů a sužuje je tak řada nemocí. Pomohou jim pomeranče! Dlouho vydrží, a proto si je berou s sebou na palubu.

Brzy se začnou pomerančovníky sázet podél zámořských cest a oranžový zázrak se rychle rozšíří světem. A bylo na čase, vždyť v Indii nebo Číně znají pomeranče minimálně 7000 let!

Jakou cestu musí ujít další druhy ovoce, abychom se do nich mohli zakousnout také?

KIWI: Pták a ovoce v jednom

Ptáka kiviho v češtině píšeme s jednoduchým „v“ a kiwi, které jíme, s dvojitým „w“. Rozdílem v pravopisu se ale nenechte zmást!

Šťavnaté zelené plody jsou skutečně pojmenované podle nelétavého opeřence žijícího na Novém Zélandu. Dává to smysl, barvou i tvarem bříška je pták od ovoce téměř k nerozeznání.

Méně logická už je skutečnost, že plody liány aktinie lahodné ze Zélandu nepocházejí!

Ani bobule, ani melouny…

Přestože dnes patří ostrovní stát k hlavním vývozcům, úplně na počátku kiwi rostou v Číně. Tam se jim tedy říká „broskve makaků“, protože si na nich pochutnávají právě místní opice.

V angličtině se ujme pojmenování „čínský angrešt“ – ještě předtím, než si na počátku 20. století přiveze děkan novozélandské univerzity pár plodů z Číny domů.

Když později Nový Zéland dováží čínský angrešt do USA, v panující atmosféře studené války by s ničím „čínským“ nepochodil, a proto plody nazve „melonettes“. Ani to však není ideální, pro dovoz melounů totiž platí vysoké clo.

Nové a poslední jméno už naštěstí slaví úspěch po všech stránkách!

Kiwi získává své dnešní jméno až v roce 1974. Foto: stevepb / Pixabay.
Kiwi získává své dnešní jméno až v roce 1974. Foto: stevepb / Pixabay.

ANANAS: Všemi milovaný!

Se jménem ananasu je to jednoduší. Prvotní „anana“ vznikne z „nanas“, což v jazyce jihoamerických indiánů Guaraní znamená „vynikající ovoce“. Právě od indiánů máme o konzumaci ananasu první zmínky, jeden psaný záznam pochází dokonce z počátku letopočtu.

Již domorodci Nového světa správně tuší, že se díky jistým složkám ananasu lépe tráví bílkoviny, a tedy i masitá strava.

Když přijede Kryštof Kolumbus (1451-1506) na území dnešního regionu Guadeloupe, po hostině místních kanibalů tu najde poházené zbytky ananasu mezi okousanými částmi lidským těl!

Praktické balení

Plod nízké tropické rostliny pojmenuje „piña de Indes“ (borovice indiánů) a přiveze ho do Evropy, kde je pro svou exotickou chuť i vzhled přijat jako hotový zázrak přírody!

Ananas je neporve symbolem luxusu, slouží nejen k jídlu, ale také jako ozdoba stolu.

A proč ho dnes vídáme na pizze zvané Havaj? Právě na Havajských ostrovech totiž v roce 1901 zakládá Američan James Dole ananasový podnik Dole Food Company. Ten jako první začne ananas uzavírat do konzerv a zpřístupní ho tak celému světu. Čerstvý se totiž při dovozu rychle kazil.

V Evropě jsou z ananasu všichni nadšeni. Foto: Security / Pixabay.
V Evropě jsou z ananasu všichni nadšeni. Foto: Security / Pixabay.

AVOKÁDO: Proč jsme o něj málem přišli?

Teď ale na chvíli do Mexika. Země, která zbožňuje avokádo! O tom, že je avokádo skutečně ovoce, a ne zelenina, Mexičané rozhodně nepochybují. Vrtá vám však hlavou něco jiného, třeba proč mají tyto plody tak nezvykle velkou pecku?

Tady za odpovědí musíme desítky tisíc let zpět, do doby, kdy velkou část světa obývala obří megafauna. Nemáme už na mysli dinosaury, ale mamuty, přerostlé pásovce či obří lenochody známé pod jmény Lestodonti či Megatherium.

Ti dorůstají zhruba velikosti dnešních slonů, což je dost na to, aby avokádo i s peckou slupli celé! S jejich trusem se pak rostlina dál šíří.

Aztécká varlata

Pecka avokáda je tedy velká přesně pro jeho konzumenty. Příroda to tak zařídila možná proto, že ptáci a mnohá drobná zvířata jíst avokádo nemohu (vadí jim přítomný toxin persin).

Po době ledové však většina těchto obřích zvířat zmizí! Co teď, když avokádo nebude nikdo rozsévat?

Ovoce plné prospěšných látek naštěstí úspěšně zkultivují američtí domorodci a pojmenují ho podle podobnosti s varlaty (v jazyce Aztéků „ahuatacl“, z čehož se postupně vyvine dnešní tvar). Avokádo také považují za silné afrodiziakum.

Avokádo je oblíbenou jednohubkou zvířat doby ledové. Foto: Shutterbug75 / Pixabay.
Avokádo je oblíbenou jednohubkou zvířat doby ledové. Foto: Shutterbug75 / Pixabay.

JAHODY: Na příkaz mlsného krále

Avokádo je pro vás moc exotické a raději si dáte třeba jahody?

Skvělý výběr, jahody zbožňuje i sám francouzský král Ludvík XIV.(1638-1715) „Proč jsou ale tak malé?“ stěžuje si často při mlsání červených plodů a tiše závidí Chilanům, kteří prý mají jahody mnohem větší.

Když tedy Král slunce vyšle do Jižní Ameriky svého špeha Amédée-Françoise Freziéra (1682-1773), kromě kontroly pevností španělských kolonií mu dá i jiný úkol.

V přestrojení za obchodníka má nakoupit chilské jahody, aby mohli podobné začít pěstovat i ve Francii.

Sladká souhra okolností

Frézier ovoce skutečně doveze (na jeho počest se jahody ve francouzštině jmenují „fraises“), ovšem zahrádkářům se reprodukce řadu let nedaří.

Jahody totiž mají samčí a samičí rostliny, Evropané nevědí jak na to, a ty samčí (bezplodové) tedy vytrvávají jako plevel.

Pomůže až náhoda. Během Velké francouzské revoluce se do Francie dostanou i jahody z americké Virginie a zahradníci je dají do záhonu k těm chilským. Výsledkem jsou velké sladké plody, na kterých si pochutnáváme dodnes!

Podle řecké legendy vznikly jahody ze slz bohyně Venuše. Foto: pasja1000 / Pixabay.
Podle řecké legendy vznikly jahody ze slz bohyně Venuše. Foto: pasja1000 / Pixabay.

JABLKA: trpká sláva

I obyčejným jablkům vede do našich sadů a zahrad dlouhá cesta. První jablko nevyroste v bájné řecké zahradě Hesperidek, ani na stromě poznání v ráji Adama a Evy, ale minimálně již okolo roku 2000 let př. n. l., na svazích Malé Asie. Odtud se dostane do Středomoří, stane se uctívaným ovocem a mnohde i lékem.

Postupně vzniká řada odrůd, ale na většině z nich byste si moc nepochutnali – jablka jsou oproti těm dnešním dost trpká.

Nápoj Ameriky

Reputaci příliš nevylepší ani plody jabloní rané Ameriky, které tu pro přicházející kolonisty ve velkém vysází misionář Jonathan Chapman (1774-1845) známý jako Johnny Appleseed.

Že však jablka nejsou moc k jídlu, tu nikomu nevadí, jejich účel je jiný! Vyrábí se z nich oblíbený lehce alkoholický nápoj cider a postupně i silnější jablečná pálenka Applejack. Nápoj, který ve své době oblibou překonává pivo i whiskey!

Postupně se však přeci jen podaří vyšlechtit chutnější odrůdy a jablka se zařadí mezi nejoblíbenější ovoce světa.

V antice se pěstuje 17 odrůd jablek, dnes jich známe 35 tisíc! Foto: droberson / Pixabay.
V antice se pěstuje 17 odrůd jablek, dnes jich známe 35 tisíc! Foto: droberson / Pixabay.
Foto: úvodní foto: romanov / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Zajímavosti
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Zajímavosti
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
reklama
historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
historie
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává