Vybavujete novou dílnu a nevíte, z které strany začít? Nabídka nářadí je široká. My vám poradíme, bez čeho se neobejdete a proč by vedle šroubováku a kleští neměla chybět plazmová řezačka.
Začneme ale od začátku. Prázdné stěny nové dílny vybízejí k tomu, abyste je zaplnili stroji, nářadím a poličkami na šroubky a hřebíky. Co bude první na vašem nákupním seznamu?
Pečlivá organizace zajistí pořádek
Bez ponku by se vám pracovalo jen těžko. Vaše první kroky by tak měly směřovat tímto směrem. Sami brzy poznáte, že se spolu se svěrákem stane vítaným pomocníkem.
Vedle pracovního stolu si pořiďte několik organizérů a boxů na nářadí. Jestliže máte dostatečně velkou dílnu, doporučujeme pořízení mobilního montážního vozíku. Do něj umístíte nářadí a jednoduše ho převezete třeba do garáže.
Když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo
Co by ale byla dílna bez nářadí? To můžeme rozdělit na dva typy:
nářadí určené k údržbě domácnosti,
specializované nářadí na konkrétní práce.
Mezi nářadím nesmí chybět dostatečně velká sada plochých a křížových šroubováků. S nimi dotáhnete poličku, vyměníte zásuvky a složíte novou postel. Začátečníkům doporučujeme sadu jednoho šroubováku s výměnnými nástavci – bity.
Nezapomeňte také na kleště. Těch existuje několik druhů, vy si ovšem v začátcích vystačíte s těmito typy:
univerzální kombinačky ke stříhání, ohýbání nebo i povolování přetažených šroubů,
elektricky odizolované stranové štípací kleště určené na stříhání drátů a tenkého plechu,
čelní štípací (tesařské) kleště na vytahování hřebíků a vrutů.
Specializované kusy nářadí využijete hlavně při kutění. Do nákupního košíku přihoďte pilu, hasák a gumovou paličku.
Dvakrát měř, jednou řež
Zapomínat nesmíme ani na další doplňky. Správný kutil nosí v kapse svinovací metr. Ten doplňte i několika úhelníky s měrkou, s kterými dosáhnete přesného pravého úhlu. Chybět nesmí ani popisovače a tesařské tužky.
První návštěvu obchodu završí nákup spojovacího materiálu – vrutů, hmoždinek, hřebíků, vratových šroubů, metrických šroubů a takto bychom mohli pokračovat až donekonečna. Pořiďte si od každého něco v různých rozměrech. Murphyho zákon stejně praví, že šrouby, které potřebujete, doma nenajdete.
Elektrické nářadí vám usnadní práci
Možná si říkáte, proč byste si měli pořizovat šroubovák, když můžete sáhnout po efektivnější AKU vrtačce. Do jisté míry máte pravdu. S elektrickým a AKU nářadím dosáhnete rychlejších výsledků.
Elektronářadí vám práci nejen urychlí, ale také usnadní. Ta tam jsou doby, kdy se plotové plaňky vrtaly ručně. Dnes si s nimi hravě poradí ruční nebo stojanová vrtačka. Sekání do zdi zvládnete rychleji s bouracím kladivem než s palicí a majzlíkem.
Svářečka není vyšší dívčí
Co ale když plánujete práci s železem a ocelí? Železné konstrukce jako grily si žádají speciální náčiní a s ručním nářadí zde neuspějete.
V takovém případě do nákupního vozíku přihoďte svářečku a plazmovou řezačku. Jedná se sice o vyšší investice, kvalitní stroje vám ale vydrží mnoho let a dokončíte s nimi spoustu projektů.
Práce s těmito stroji sice vyžaduje cvik, po několika zkušebních svárech to ale budete mít v paži. Řezání plazmovou řezačkou je navíc přesnější a rychlejší než práce s úhlovou bruskou.
V kutilských začátcích nemusíte mít všechno a vystačíte si se základním nářadím. Zbytek dokoupíte časem a vaši sbírku strojů doplníte. Teď už zbývá jen popřát hodně zdaru a pozor na prsty!