Domů     Když šlápoty promlouvají…
Když šlápoty promlouvají…
10.7.2021

I když jsou už tisíce let na pravdě boží, nezmizeli docela. Po některých zůstalo pár kostí, zbytky obydlí či nástrojů, po jiných stopy!

Ještěže naši dávní předkové chodili bosi! Jinak bychom toho o vývoji lidské chůze dnes příliš nevěděli. Když stopy na měkkém povrchu dobře utuhnou a pak jsou znovu zasypány, mohou v zemi v poklidu odpočívat navěky. Tedy aspoň do chvíle, než na ně narazí zvědaví archeologové…

Rodinka na procházce?

Vzhledem opice, chůzí již člověk. Důkaz, že Australopithecus affarensis skutečně chodil po dvou, nalezne v 70. letech 20. století paleontoložka Mary Leakeyová v oblasti Laetoli v Tanzanii.

Stáří 27 metrů dlouhé série stop v popelu nedaleké sopky Sadiman je odhadnuto na 3,7 milionů let!

Chodidla dávných hominidů se těm našim ještě moc nepodobala. Australopitékové měli užší patu, mezi palcem a ostatními prsty velkou mezeru a na palci, jak to bývá u opic, velký vyvinutý sval.

Nejprve jsou odhaleny stopy tří jedinců, jedny se navíc zdají menší, a tak to vypadá na ideální rodinku! Nálezy dalších stop v posledních letech však představu o australopitécích trochu naruší.

V rodinách nejspíš nežili – buď tvořili skupiny, anebo si muž vedl s sebou více manželek.

Stopy v sopečném popelu v Laetoli zanechali dvounozí hominidé vysocí 123 až 150 cm. Foto: Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Stopy v sopečném popelu v Laetoli zanechali dvounozí hominidé vysocí 123 až 150 cm. Foto: Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Paty a špičky

Vypadá to, jako by se tu před chvílí někdo bosý prošel po měkké půdě. Jenže tyhle stopy jsou staré 1,5 milionu let! Dochovaly se v oblasti Ileret v severní Keni, nedaleko jezera Turkana, slavného naleziště nejstarších předchůdců člověka.

Blátem, které později ztvrdlo, nejspíš vedla cesta zástupce druhu Homo ergaster, který měl již podobnou stavbu těla jako my (delší nohy a kratší ruce) a podobně také chodil.

Sedm dochovaných stop dokazuje, že na chodidle už byla znatelná klenba, palec směřoval rovnoběžně s prsty a při chůzi už byla přenášena váha od paty ke špičce.

Objev ohlásili archeologové v roce 2009 a jde zatím o nejstarší známé stopy podobající se těm, jaké bychom zanechali dnes!

Konečně moderní žena

Eva se prochází po pláži, počasí ji ale moc nepřeje. Prší, vlastně je spíš pořádná bouře. Její stopy vítr hned zasype pískem, tři s nich ale skoro neporuší – pohřbené pod zemí přetrvají 117 000 let!

Otisky měří asi 24 cm, dnes by tedy Eva nosila boty číslo 38. Její chodidla měla zřetelnou klenbu a stejný tvar paty i palce jako u dnešních lidí. A proč dostala jméno první ženy? V době objevu jde o nejstarší známé šlépěje zanechané druhem Homo sapiens.

Tzv. Eviny stopy najde u laguny Langebaan v Jihoafrické republice roku 1995 geolog David Roberts a poté jsou i s částí okolní půdy přemístěny do muzea v Kapském městě.

A co vzniklá díra na místě Eviny procházky? Ta je vyplněna betonovou maketou.

Už 1,5 milionu let chodíme skoro stejně. T. Michael Keesey / Creative / Commons / CC0 1.0.
Už 1,5 milionu let chodíme skoro stejně. T. Michael Keesey / Creative / Commons / CC0 1.0.

Lidé mezi zvířaty

Zastaví se u jezera, aby se mohli napili. Možná ještě nasbírají něco k jídlu, třeba i uloví některé ze zvířat, která mají toto místo tolik v oblibě. Pak jdou dál. Žádné nástroje ani stopy osídlení po nich nezůstanou, stopy ano!

Na břehu dnes již zmizelého jezera v Sadské Arábii nazývaného Alathar (v arabštině „stopa“), je již dříve nalezeno mnoho šlépějí slonů, velbloudů, buvolů při předchůdců moderních koní.

Vloni na podzim však vědci německého Planckova institutu oznamují, že na základě nových analýz patří sedm z těchto stop jistě člověku moderního typu.

Stáří se odhaduje na 112 -120 tisíc let a jde tedy o nejstarší známé lidské stopy nalezené mimo Afriku! Že zrovna na vyprahlém Arabském poloostrově, není nijak překvapující. Tehdy totiž vypadal rozhodně zeleněji než dnes.

Další americká revoluce?

Některé nálezy potvrdí správnost teorií, jiné jimi naopak otřesou. Jako asi 300 zkamenělých lidských stop v Mexiku, které najdou britští vědci v kamenolomu u sopky Cerro Toluquilla roku 2003.

Uhlíková metoda určí stáří podkladu otisků na 40 000 let. A zpráva zamává vědeckým světem – nejstarší důkazy o osídlení amerického kontinentu totiž dosud nebyly starší než asi 12 000 let!

Je někde chyba? Nového měření se chopí američtí vědci z Berkeley, příliš to ale nevylepší. Magnetickou metodou vypočtou stáří stop na 1,3 milionu let, a tak se paleontologové po dalších testech raději vrátí zase k původní hodnotě.

Záhada ale zůstává. Co dělali lidé v Americe tak brzy? Pátrání po dávných migracích člověka zdaleka nekončí…

Patrně ženské stopy v laguně Langebaan se zachovaly zvláštní souhrou náhod při dešti. Foto: philrickerby / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Patrně ženské stopy v laguně Langebaan se zachovaly zvláštní souhrou náhod při dešti. Foto: philrickerby / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Foto: úvodní foto: Peggy_Marco / Pixabay 1, 2 3: Creative Commons
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.