Domů     Plameňáci: Život na vysoké noze
Plameňáci: Život na vysoké noze

Vznosní a elegantní ptáci s růžovým zbarvením přitahují pozornost především svým líbivým vzhledem. Ale je spousta dalších věcí, které u nich stojí za povšimnutí.

Například „konstrukce“ jejich zobáku, mechanismus získávání barvy peří, dlouhé nohy anebo třeba způsob lovení potravy.

Pokud by existovalo ztělesnění úsloví „jste to, co jíte“, pak by to byli určitě plameňáci. Růžové nebo načervenalé zbarveni jejich peří, více či méně intenzivní podle druhu, je způsobeno konzumací pigmentů, obsažených v řasách a bezobratlých živočiších.

Jsou zajímaví nejenom díky své barvě. Fascinující je také stavba jejich těla. Jejich krky a nohy jsou tak dlouhé, že by jim mohla závidět nejedna modelka. Obojí má přitom své opodstatnění.

Ze života vodních ptáků

Existuje celkem 6 druhů plameňáků: plameňák karibský, chilský, malý, Jamesův a růžový. Ten je nejvyšším ze všech zmíněných druhů, může totiž dorůst výšky až 150 centimetrů!

Všichni tito elegantní ptáci kromě neobyčejné stavby těla poutají pozornost svým růžovým zbarvením, tak málo vídaným ve světě zvířat. Tajemství jejich okouzlujícího vzhledu tkví v jejich stravě.

Živí se totiž larvami, drobným hmyzem, měkkýši, korýši, malými rybami i řasami. Právě ty jsou většinou nabité beta karotenem, který obsahuje červenooranžový pigment. Podobné karotenoidy obsahují také někteří měkkýši a korýši.

Jejich hladiny se liší v různých částech světa, proto jsou třeba karibští plameňáci obyčejně jasně červení a oranžoví, zatímco třeba ti, kteří žijí u jezer ve střední Keni, kde bývá často suché počasí, mívají světlejší růžové zbarvení.

Pokud by plameňáci přestali jíst potravu, obsahující karotenoidy, pak by jejich nové peří mělo světlý odstín a zbarvené by nakonec vypadalo.

Malí plameňáci se rodí s bílým nebo šedým peřím.(Foto: Steve/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)
Malí plameňáci se rodí s bílým nebo šedým peřím.(Foto: Steve/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

Tajemství, ukryté v zobáku

Když už jsme u potravy, to, co plameňáci konzumují, závisí na tom, jaký mají zobák. Ten je obecně jednou z největších zajímavostí plameňáků. Není u všech druhů stejný.

Plameňák malý, plameňák Jamesův a plameňák andský se živí především řasami, zatímco zobáky plameňáků chilských a karibských umožňují jíst i hmyz, bezobratlé živočichy a malé ryby.

Filtraci usnadňují struktury zvané lamely, které lemují čelisti, na kterých se zachycují řasy a drobní živočichové, a velký, masitý jazyk se štětinatými výstupky, který pomáhá při nasávání vody.

Tuto činnost provádějí plameňáci nejenom v hlubokém předklonu, ale doslova se ocitají v pozici „hlavou dolů“, což je odlišuje od ostatních členů ptačí říše, kteří při lovu potravy používají filtrování vody. K tomu potřebují svůj dlouhý krk.

Aby si potravu mohli snáze chytit, rozvíří plameňáci vodu a bahno svýma dlouhýma nohama a pak z ní zobákem loví chutné kousky. Nohy dospělých plameňáků jsou delší než tělo, měří mezi 80 až 125 cm v závislosti na druhu.

Kotník je přitom umístěn přibližně v polovině nohy, takže je často považován za koleno. To se ale nachází blízko u těla a není kvůli peří viditelné.

Čekání na růžovou

Na svou velikost i váhu jsou plameňáci nečekaně skvělí letci. Dosáhnou rychlosti až 60 km/h, ale podobně jako letadla potřebují před vzletem nabrat rychlost a tak se pořádně rozběhnou. Jako „ranvej“ jim poslouží dokonce i vodní plocha!

Že jsou obratní a pohybliví dokazuje i to, jak umí tančit. Podle některých odborníků prý dokonce namlouvací tance plameňáků připomínají některé figury ze španělského tance flamenco.

Jejich mláďata, která se díky takovým žhavým pohybovým kreacím později narodí, mají bílé a šedé peří, na svou růžovou barvu čekají i více, než 2 roky. Rodí se také s rovným zobákem, k jeho zakřivování dochází postupně během dospívání.

Obří kolonie plameňáků hnízdí na jezeře Nakuru v Keni.(Foto: Syllabub/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)
Obří kolonie plameňáků hnízdí na jezeře Nakuru v Keni.(Foto: Syllabub/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)

Proč plameňáci stojí na jedné noze

Je známo, že plameňáci stojí při odpočinku na jedné noze.

Nikdo přesně neví, proč tomu tak je, ale předpokládá se, že by stání na jedné noze během oddechu mohlo být důležité pro termoregulaci, protože je známo, že nohy a chodidla jsou významným zdrojem tepelných ztrát u ptáků a udržování jedné nohy blízko těla by vedlo k jeho zachování.

Vědci tuto hypotézu testovali. Při pozorování hejna plameňáků v zoologické zahradě v americké Filadelfii zaznamenávali teplotní a povětrnostní podmínky, když plameňáci odpočívali. Výsledek?

Pokud je teplejší počasí, pak více ptáků stojí na obou nohách, zatímco v chladnějším počasí upřednostňují pozici na jedné noze. Nicméně většina hejna udržovala postoj na jedné noze i v teplém počasí.

Navzdory své velikosti jsou tito krásní ptáci rychlými letci.(Foto: Doodybutch/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Navzdory své velikosti jsou tito krásní ptáci rychlými letci.(Foto: Doodybutch/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)

Krasavci se žlutýma očima

Představa, že by pták, žijící v horkém podnebí, musel udržovat své tělesné teplo je možná poněkud zarážející, ale plameňáci tráví většinu času ve vodě, což jim způsobuje rychlejší úbytek tělesného tepla.

„Voda odvádí tělesné teplo skutečně velmi rychle, takže plameňák ho potřebuje uspořit co nejvíce,“ vysvětlují vědci.

Podle nich je tedy termoregulace nejpravděpodobnějším důvodem tohoto ikonického postoje plameňáků, i když to zároveň nevylučuje další důvody. Ještě jedna zajímavost se váže k těmto krásným tvorům. Jejich velké oko je větší než jejich mozek.

Lovící plameňáci růžoví v Namibii (Foto: Olga Ernst/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Lovící plameňáci růžoví v Namibii (Foto: Olga Ernst/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Foto: Titulka (Foto: Martin Pettitt/commons.wikimedia.org/CC BY 2.0) Zdroj: commons.wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
reklama
historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
zajímavosti
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml