Domů     Plameňáci: Život na vysoké noze
Plameňáci: Život na vysoké noze

Vznosní a elegantní ptáci s růžovým zbarvením přitahují pozornost především svým líbivým vzhledem. Ale je spousta dalších věcí, které u nich stojí za povšimnutí.

Například „konstrukce“ jejich zobáku, mechanismus získávání barvy peří, dlouhé nohy anebo třeba způsob lovení potravy.

Pokud by existovalo ztělesnění úsloví „jste to, co jíte“, pak by to byli určitě plameňáci. Růžové nebo načervenalé zbarveni jejich peří, více či méně intenzivní podle druhu, je způsobeno konzumací pigmentů, obsažených v řasách a bezobratlých živočiších.

Jsou zajímaví nejenom díky své barvě. Fascinující je také stavba jejich těla. Jejich krky a nohy jsou tak dlouhé, že by jim mohla závidět nejedna modelka. Obojí má přitom své opodstatnění.

Ze života vodních ptáků

Existuje celkem 6 druhů plameňáků: plameňák karibský, chilský, malý, Jamesův a růžový. Ten je nejvyšším ze všech zmíněných druhů, může totiž dorůst výšky až 150 centimetrů!

Všichni tito elegantní ptáci kromě neobyčejné stavby těla poutají pozornost svým růžovým zbarvením, tak málo vídaným ve světě zvířat. Tajemství jejich okouzlujícího vzhledu tkví v jejich stravě.

Živí se totiž larvami, drobným hmyzem, měkkýši, korýši, malými rybami i řasami. Právě ty jsou většinou nabité beta karotenem, který obsahuje červenooranžový pigment. Podobné karotenoidy obsahují také někteří měkkýši a korýši.

Jejich hladiny se liší v různých částech světa, proto jsou třeba karibští plameňáci obyčejně jasně červení a oranžoví, zatímco třeba ti, kteří žijí u jezer ve střední Keni, kde bývá často suché počasí, mívají světlejší růžové zbarvení.

Pokud by plameňáci přestali jíst potravu, obsahující karotenoidy, pak by jejich nové peří mělo světlý odstín a zbarvené by nakonec vypadalo.

Malí plameňáci se rodí s bílým nebo šedým peřím.(Foto: Steve/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)
Malí plameňáci se rodí s bílým nebo šedým peřím.(Foto: Steve/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

Tajemství, ukryté v zobáku

Když už jsme u potravy, to, co plameňáci konzumují, závisí na tom, jaký mají zobák. Ten je obecně jednou z největších zajímavostí plameňáků. Není u všech druhů stejný.

Plameňák malý, plameňák Jamesův a plameňák andský se živí především řasami, zatímco zobáky plameňáků chilských a karibských umožňují jíst i hmyz, bezobratlé živočichy a malé ryby.

Filtraci usnadňují struktury zvané lamely, které lemují čelisti, na kterých se zachycují řasy a drobní živočichové, a velký, masitý jazyk se štětinatými výstupky, který pomáhá při nasávání vody.

Tuto činnost provádějí plameňáci nejenom v hlubokém předklonu, ale doslova se ocitají v pozici „hlavou dolů“, což je odlišuje od ostatních členů ptačí říše, kteří při lovu potravy používají filtrování vody. K tomu potřebují svůj dlouhý krk.

Aby si potravu mohli snáze chytit, rozvíří plameňáci vodu a bahno svýma dlouhýma nohama a pak z ní zobákem loví chutné kousky. Nohy dospělých plameňáků jsou delší než tělo, měří mezi 80 až 125 cm v závislosti na druhu.

Kotník je přitom umístěn přibližně v polovině nohy, takže je často považován za koleno. To se ale nachází blízko u těla a není kvůli peří viditelné.

Čekání na růžovou

Na svou velikost i váhu jsou plameňáci nečekaně skvělí letci. Dosáhnou rychlosti až 60 km/h, ale podobně jako letadla potřebují před vzletem nabrat rychlost a tak se pořádně rozběhnou. Jako „ranvej“ jim poslouží dokonce i vodní plocha!

Že jsou obratní a pohybliví dokazuje i to, jak umí tančit. Podle některých odborníků prý dokonce namlouvací tance plameňáků připomínají některé figury ze španělského tance flamenco.

Jejich mláďata, která se díky takovým žhavým pohybovým kreacím později narodí, mají bílé a šedé peří, na svou růžovou barvu čekají i více, než 2 roky. Rodí se také s rovným zobákem, k jeho zakřivování dochází postupně během dospívání.

Obří kolonie plameňáků hnízdí na jezeře Nakuru v Keni.(Foto: Syllabub/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)
Obří kolonie plameňáků hnízdí na jezeře Nakuru v Keni.(Foto: Syllabub/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)

Proč plameňáci stojí na jedné noze

Je známo, že plameňáci stojí při odpočinku na jedné noze.

Nikdo přesně neví, proč tomu tak je, ale předpokládá se, že by stání na jedné noze během oddechu mohlo být důležité pro termoregulaci, protože je známo, že nohy a chodidla jsou významným zdrojem tepelných ztrát u ptáků a udržování jedné nohy blízko těla by vedlo k jeho zachování.

Vědci tuto hypotézu testovali. Při pozorování hejna plameňáků v zoologické zahradě v americké Filadelfii zaznamenávali teplotní a povětrnostní podmínky, když plameňáci odpočívali. Výsledek?

Pokud je teplejší počasí, pak více ptáků stojí na obou nohách, zatímco v chladnějším počasí upřednostňují pozici na jedné noze. Nicméně většina hejna udržovala postoj na jedné noze i v teplém počasí.

Navzdory své velikosti jsou tito krásní ptáci rychlými letci.(Foto: Doodybutch/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Navzdory své velikosti jsou tito krásní ptáci rychlými letci.(Foto: Doodybutch/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)

Krasavci se žlutýma očima

Představa, že by pták, žijící v horkém podnebí, musel udržovat své tělesné teplo je možná poněkud zarážející, ale plameňáci tráví většinu času ve vodě, což jim způsobuje rychlejší úbytek tělesného tepla.

„Voda odvádí tělesné teplo skutečně velmi rychle, takže plameňák ho potřebuje uspořit co nejvíce,“ vysvětlují vědci.

Podle nich je tedy termoregulace nejpravděpodobnějším důvodem tohoto ikonického postoje plameňáků, i když to zároveň nevylučuje další důvody. Ještě jedna zajímavost se váže k těmto krásným tvorům. Jejich velké oko je větší než jejich mozek.

Lovící plameňáci růžoví v Namibii (Foto: Olga Ernst/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Lovící plameňáci růžoví v Namibii (Foto: Olga Ernst/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0)
Foto: Titulka (Foto: Martin Pettitt/commons.wikimedia.org/CC BY 2.0) Zdroj: commons.wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
Věda a technika
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation. […]
Věda a technika
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout. Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o […]
Věda a technika
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
reklama
záhady a tajemství
KRYPTOS: 97 znaků, které nedají spát agentům CIA
Přes třicet let si nad ní lámou hlavu profesionální kryptoanalytici i nadšenci šifrování. Marně. Socha nazvaná Kryptos, nejznámější dílo amerického umělce Jima Sanborna (*1945), která zdobí ústředí americké zpravodajské služby CIA ve Virginii, se tak po právu honosí označením „nejslavnější nevyřešený kód světa“. A to už autor poskytl k rozluštění čtyři vodítka! Každá část má […]
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá […]
reklama
lifestyle
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz