Domů     Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Ale je extrémně kousavý!
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Ale je extrémně kousavý!
27.6.2021

Na první pohled vypadá doslova k sežrání. Nevinná očka zasazená do bíločerné mozaiky mu propůjčují vzhled roztomilého chlupáče, který by stěží ublížil mouše. Jenže nenechte se mýlit. Medvídek mýval je pořádný lump, a to takový, až to hezké není.

Nezdá se to, ale mít ve své blízkosti tohoto severoamerického drobečka není žádná výhra. A pořídit si ho domů znamená riskovat proměnu bytu v kůlničku na dříví.

Pro své vlastní blaho spočívající hlavně v ukojení apetitu, je totiž tenhle mizera schopný téměř všeho. Není divu, že ho američtí farmáři na začátku 20. století jako devastátora své úrody zdraví s prstem na spoušti. A to tak intenzivně, že mýval málem vyhyne.

Rozený bandita

Kdyby se rozhodl přepadnout banku, nepotřebuje si ani shánět masku. Jednu totiž už má od přírody. A mýval severní (Procyon lotor) vlastně takový bankovní lupič je.

Se stejnou chamtivostí, s jakou maskovaní gauneři vstupují do peněžních ústavů, on navštěvuje kukuřičná pole, úrody ovoce a zeleniny a další místa, kde si může naplnit svůj takřka bezedný žaludek. Vzhledem k jeho všežravosti má možností víc než dost.

Do pusy strčí prakticky všechno, co mu přijde pod tlapku – malé ptáky, plazy, drobné savce. Díky předním packám uzpůsobeným k uchopování, dokáže vybírat ptačí hnízda i z dutin nebo budek. Za farmáře mile rád „sklidí“ úrodu v ovocném sadu.

Nezastaví ho ani výška, v jaké jablka nebo hrušky jsou. Se šplháním po stromech nemá sebemenší problém. Stejně jako s plaváním. Nedá se přitom říct, že by si ukořistěného jídla nějak zvlášť vážil.

Do takové kukuřice většinou jen párkrát kousne a jde ukrást jinou. Tímhle způsobem rychle zdevastuje celé pole. Bandita se mu ostatně nepřezdívá pro nic za nic.

V 18.století je pro lov mývalů vyšlechtěno několik psích plemen coonhoundů. Foto: pxfuel
V 18.století je pro lov mývalů vyšlechtěno několik psích plemen coonhoundů. Foto: pxfuel

Šikula s pamětí

Příroda obdařila mývala velkou šikovností a rafinovaností, což je pro mnohá lidská obydlí doslova smrtící kombinace. Stejně jako jeho všežravost ve spojení s oportunistickou náturou. Díky ní se přizpůsobuje vnějším okolnostem a těží z jejich výhod.

A že jich dokáže najít. Proč se například honit za veverkami, když se stačí vloupat do špatně zabezpečeného kurníku a tam si v klidu vybrat tu nejvypasenější slepici?

Proč se toulat volnou přírodou v nejisté honbě za kusem žvance, když před domy se v popelnicích denně servírují ty nejvybranější zbytky. Stačí je jenom převrátit, což není pro mazaného a učenlivého mývala žádný problém.

Dokáže otevřít šroubovací lahve, ale i skříňky, dveře nebo zámky. Díky tomu hoduje ve sklepích, nebo spížích. Podle toho, kde na něj čeká nějaká ta dobrota. Mýval má dobrou paměť.

Ví, kde předtím našel jídlo a na místo se pak pravidelně vrací jako do dobré restaurace. Jednou to může být skládka, podruhé půda rodinného domu. Je schopný ukrást vám svačinu přímo z batohu a je mu fuk, že sedíte vedle něj. Velkou pochoutkou jsou rovněž psí nebo kočičí granule, zanechané na zápražích.

Podej prst a sežere ti celou ruku

Ty tam jsou časy, kdy člověka obcházel obloukem. Z někdejšího lesního stydlína je v současnosti drzý floutek, kterého přítomnost lidí nikterak neznepokojuje. Naopak.

Mýval moc dobře ví, že v okolí těch podivných dvounohých tvorů se dá splašit pořádný ranec jídla, stejně jako dostatek úkrytů. Komín a podkroví jsou přímo ideální pro vybudování hnízda. Byl by hloupý, kdyby se takových výhod zříkal.

Zvláště, když mu člověk, zjihlý jeho prvotní roztomilostí, nějaký ten pamlsek sem tam hodí sám. To ovšem znamená, připoutat si ho k sobě na hodně dlouhou dobu. Nedělejte si iluze, že by vám mohl sloužit jako alternativa kočky nebo psa. V mládí to ještě jde.

Malý mýval je jako téměř každé zvíře v raném věku roztomilý a mazlivý. Jenže jak mu přibudou roky a z „plyšového medvídka“ se stane ve většině případů nezkrotný, kousavý, škrábavý a pravidla neuznávající raubíř.

Navíc díky povyku, který hlavně v době námluv vydává, nedá svým majitelům spát. Lidé pro něj nepředstavují nic víc než živou ledničku.

V Evropě to pochopili později než v jeho domovině, celé kontinentální Severní a Střední Americe, kde je odedávna považován za škodou.

Hmat mají mývalové ze všech smyslů nejvíce rozvinutý. Na svět se dívají hlavně rukama. Foto: unsplash
Hmat mají mývalové ze všech smyslů nejvíce rozvinutý. Na svět se dívají hlavně rukama. Foto: unsplash

Na svět se dívá rukama

Místní farmáři by je nejraději všechny postříleli, jenže narážejí na odpor ochránců přírody a tak se místo kulí a broků budují mnohakilometrové „protimývalí“ zátarasy. Což jde dost těžko, vzhledem k tomu, o jak vychytralé až přímo vyčůrané zvířátko se jedná.

Disponuje schopnostmi nesrovnatelnými s žádným z evropských predátorů. Dokáže se přizpůsobit tolika druhům prostředí, jako málokterý tvor, a v rukávu má hned několik es.

To největší se skrývá v jeho dlouhých, obratných ale hlavně mimořádně citlivých prstech, s miliony smyslových buněk pod každým z nich. Hmat mají mývalové ze všech smyslů nejvíce rozvinutý.

Bezruký mýval by tak byl daleko víc nahraný než ten, který přijde „pouze“ o zrak. Mýval se totiž na svět dívá hlavně rukama.

Ke zpracování informací přicházejících z předních končetin využívá neobvykle velkou část mozku – zhruba stejně velkou jako oblast, kterou má člověk vyhrazenou pro zrak.

Podle mínění vědců si mývalové v mozku vytvářejí pomocí hmatu obraz okolí, který je možná stejně dokonalý, jako to, co my vidíme zrakem. Neobvyklou citlivost navíc jejich prstíky neztrácejí ani v té nejstudenější vodě.

Díky tomu můžou bez problému šátrat v řekách a potocích v honbě za potravou v létě, stejně jako v zimě.

Když ty úrody, tak my tebe

Zatímco u nás najdete mývaly vyjma volné přírody nejčastěji ve voliéře zoologických zahrad, za mořem si na nich dobře pochutnávají.

Kožešina a maso, to bývají hlavní dvě věci (kromě toho, že jim šelma dělá z polí paseku), kvůli kterým se Američané za mývalem honili a často stále ještě honí.

Dámské i pánské kožichy, čepice nebo peleríny z ocelově šedého kožíšku jsou nadčasovou záležitostí a takový klobouk toulavých traperů by bez huňatého mývalího ocasu nebyl kompletní. A stejné je to i s mývalím masem.

Na řadě karibských ostrovů je evropští kolonisté kvůli němu kompletně vyhubí. Ročně se v USA zkonzumuje několik tisíc mývalů.

Ostatně i mýval, kterého v Bílém domě v minulosti chová americký prezident Calvin Coolidge (1872–1933), je mu původně poslán jako jeden z chodů při večeři na Den díkůvzdání.

Na první pohled vypadá doslova k sežrání. Ale pozor na něj. Je schopný ukrást vám svačinu přímo z batohu. Foto: unsplash
Na první pohled vypadá doslova k sežrání. Ale pozor na něj. Je schopný ukrást vám svačinu přímo z batohu. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn